Autor Wątek: Picie moczu - co to znaczy?  (Przeczytany 28039 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mirhon

  • Gość
Picie moczu - co to znaczy?
« dnia: Sierpień 14, 2006, 14:38:52 pm »
Króliczek ma około 5 lat. Ostatnio przechodzi kłopoty z układem pokarmowym (brak kupek i apetytu). Po kilku wizytach u weterynarza (antybiotyk, parafina) przestał praktycznie jeść. Na szczęście od wczoraj (kuszony był świeżą pietruszką - pomógł mi b.dobry tekst http://www.uszata.com/eksplorer/zdrowie/GIstasis.html ) zaczął skubać trawę i po małym dokarmianiu gerberem (marchew+jabłko) pojawiły się kupki. W czasie choroby podawaliśmy mu rumianek, który chętnie pił. Dzisiaj stało się coś dziwnego mianowicie zsikał się na podłogę i łapczywie wszystko wypił (??), po czym po jakimś czasie normalnie zaczął pić z poidełka? Dodam jeszcze że zaczął lizać ściany. Zgaduję że to objaw braku jakiś związków mineralnych? Jakieś inne pomysły? Mam nadzieję że kupno lizawki załatwi sprawę.

mru

  • Gość
Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2006, 00:53:21 am »
u moich jest jeszcze ciekawiej, samiczka pije czasem mocz samczyka

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2010, 22:54:16 pm »
odnawiam temat.
zauważyłam ze mój królik który załatwia się do kuwety czasami się załatwi na podłogę i od razu zaczyna to pić. zauważyłam to już 3 razy. odganiam go od tego i szybko sprzątam ale nie wiem czy dobrze robię. może króliczkowi czegoś brakuje i instynktownie tak robi. dodam że mała ma 3 miesiące i wszystko z jedzeniem i tymi sprawami jest w normie, zaczyna się lenić ale w niewielkich ilościach.

Dlaczego tak może być?
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2010, 23:15:25 pm wysłana przez lida1x »

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2010, 00:47:57 am »
Czy uszak ma poidełko czy miskę? Jeżeli poidło, to proponuję dac mu miskę. Często uszaki nie wypijają wystarczającej ilości wodyz poidła, ponieważ ono się zacina, nie daje tyle wody ile uszak potrzebuje, jest zabrudzone, zaglonione. Miseczka ceramiczna powinna pomóc. (celowo pisze ceramiczna, ponieważ uszak takowej nie wywróci)

:)

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2010, 08:13:13 am »
Nie sądzę, żeby to był problem. Uszak ma poidełko ponieważ z miski ceramicznej też potrafi wylać ale i również tam nabrudzić. Poidełko mamy sprawne, udało nam się kupić takie dopiero za 2 razem. Królik wypija ok. 140ml dziennie (poidełko ma 125ml), także przynajmniej raz dziennie woda jest uzupełniane a poidełko jest czyszczone sposobami znalezionymi na forum.
Przy okazji dodam, że przy piciu z miseczki, jak i przy piciu moczu z podłogi, słychać bombelki w jego brzuszku/przełyku (nie wiem). przy piciu z poidełka takiej sytuacji nie ma. Królik ładnie pije, bez efektów specjalnych.

jeżeli nie wiecie dlaczego tak może być to ok, rozumiem, nie jesteście lekarzami. ale chciałabym się dowiedzieć czy na prawdę poszczególne sztuki tak robią czy Wam też się zdarzyło zaobserwować taką rzecz u Waszych króliczków.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2010, 19:31:25 pm »
Byc moze efekty dziwkowe przy piciu sa spowodowane innym ulozeniem szyi. Jak pije z pidelka to podnosi glowke, a jak z miseczki to opuszcza. Mojej Tosce tez bablowalo, bo pila bardzo lapczywie ;) Wiec tu bym sie nie martwila.

Twoj kroliczek jest mlody, czy obserwujesz to picie moczu od poczatku? Bo tak sobie mysle, ze moze ona z ciekawosci po prostu probuje, bo np. zrobila siku na takiej powierzchni, ze to nie wsiaklo w nic i moze sovie sprawdzic. Wiem, ze wysnuwam teorie... ;)

Kojarze, ze bylo juz cos na forum na ten temat. Nie pamietam w jakim temacie, ale raczej nie wynikalo z tego nic powaznego. Moze sprobujesz napisac maila do jakiegos weta?

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2010, 19:45:06 pm »
Moja Mierzwa wylizywała mocz po...vibovicie, który dostawała po chorobie i sterylizacji a także przy problemach z łapką. Obiło mi się o uszy, że witaminy z grupy B, których dużo jest w vibovicie, wydalane są z moczem - może z tego powodu młoda wylizywała siuśki. Później już nigdy więcej tego nie zaobserwowałam.
A co do łapczywego picia - jak moja pije z poidełka to spokojnie, a jak z michy to się w niej przelewa, słychać takie właśnie bąblowanie dochodzące z brzuszka :D


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2010, 22:42:13 pm »
moja mała nie dostaje żadnych lekarstw. nie wiem jak z tym mailam, może się wstrzymam bo i tak niedługo wybieramy się do weterynarza na kontrole a szczególnie to mi się nie śpieszy bo króliczek zachowuje się "normalnie"( wcale nie jest normalna. jest przecudowna, wyjątkowa ,aż byście się zdziwili jak posłuszna bez smakołyków:), szalona, męczy jedynie tym że pragnie być cały czas głaskana)
nie wiem czy to ciekawość bo pije łapczywie, czasami nawet zasłania to przede mną żebym jej nie odgoniła.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2010, 09:21:49 am »
Heli zdarza się pić własny mocz,także dużo pije.Miała robione wszystkie badania i oprócz prób wątrobowych wszystkie parametry są w normie.Co do picia własnego moczu,to pytalam się dr.Krawczyka,ale nie widział w tym nic groźnego.

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2010, 16:14:43 pm »
super, dzięki MAS
czyli nie ma się o co martwić. chociaż dalej ciekawi mi czemu to robią.

Offline Nudlak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Moje króliki: Bernard, Gigusia, Kacper, Milka
  • Za TM: Fruzio, Koki, Łapka, Polcia
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2010, 21:39:55 pm »
Podłączamy się, nasz tymczasowicz Bernard cały czas to robi.
Najpierw zauważyliśmy to jak był w klatce, "skupiał się" potem szybko się odwracał i czegoś tam szukał; to już nas zaciekawiło co on wyprawia.
Od  kilku dni wypuszczamy go w pokoju i na podłodze dopiero zauważyliśmy co robi. A on właśnie popija swoje siuśki.
Mały ma poidełko, ale spróbujemy z miseczką. Teraz jest troszkę spokojniejszy (po kastracji) to może się uda.
Tylko bobusie cały czas dość małe... biegunek nie ma, dostaje warzywka, suszki i deczko mieszanki, do której jest przyzwyczajony, ale bobki się nie powiększają



Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2010, 22:09:02 pm »
Podłączamy się, nasz tymczasowicz Bernard cały czas to robi.
Najpierw zauważyliśmy to jak był w klatce, "skupiał się" potem szybko się odwracał i czegoś tam szukał; to już nas zaciekawiło co on wyprawia.
Od  kilku dni wypuszczamy go w pokoju i na podłodze dopiero zauważyliśmy co robi. A on właśnie popija swoje siuśki.
U mnie popijał je jak po przekopaniu żwirku w misce z wodą było tylko błoto,bo z poidełkiem jakoś sobie nie radził,dopiero jak go mocno suszyło to próbował,ale nie mógł opanować jednoczesnego pociągania z rurki i przełykania i woda ściekała mu po gorsie.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 22, 2010, 16:02:49 pm »
A może istnieje jakiś związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy korzystaniem z poidełka a późniejszym piciem moczu?
Bo z tego co zauważyłam po kilku wypowiedziach tutaj, to głównie stosowane jest poidełko.
Może warto zrobić "eksperyment" i podać zwierzątku wodę w misce, a później obserwować cz nadal ma ochotę na swoje siuśki? :)
To tylko jeden z moich domysłów, nie wiem czy słuszny.

Ja nigdy nie zauważyłam żeby mój królik pił swój mocz. Wodę od zawsze ma w misce.

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 22, 2010, 18:49:59 pm »
ja na miseczkę się nie zdecyduję. jak już pisałam przy piciu z miseczki (moczu z ziemi też) występuję "efekty dźwiękowe". nie wiem czy to tylko powietrze i nie wiem czy mu nie zaszkodzi więc zostanę przy poidełku. poza tym przy poidełku wiem że woda jest czysta i że w ogóle jest. ceramiczna miska dla Moki to nie problem żeby wylać czy zabrudzić.

Offline Nudlak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Moje króliki: Bernard, Gigusia, Kacper, Milka
  • Za TM: Fruzio, Koki, Łapka, Polcia
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 22, 2010, 20:48:11 pm »
U mnie popijał je jak po przekopaniu żwirku w misce z wodą było tylko błoto,bo z poidełkiem jakoś sobie nie radził,dopiero jak go mocno suszyło to próbował,ale nie mógł opanować jednoczesnego pociągania z rurki i przełykania i woda ściekała mu po gorsie.

:( zastanawiamy się, jak ten maluszek pił i czy w ogóle miał dostęp do wody... poidełka nieogarnia, a z miseczek sobie nic nie robi, włazi do nich, a jak podstawię mu pod nos to ją odsuwa...



Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 22, 2010, 21:39:36 pm »
:( zastanawiamy się, jak ten maluszek pił i czy w ogóle miał dostęp do wody... poidełka nieogarnia, a z miseczek sobie nic nie robi, włazi do nich, a jak podstawię mu pod nos to ją odsuwa...
Przy odbiorze w klatce miał zamontowane to poidło,ale za mojej bytności tylko raz spróbował tzn.pociągnął,ale nie przełknął i mu ściekło.Z miski pił zaraz po podaniu mu jej,potem jak piszesz właził do niej,albo lądował tam żwirek.Ale jak udało się Wam wprowadzić zielone bez sensacji to może nie mieć już tak dużego zapotrzebowania na wodę.Ja przez pierwsze dni poiłam go na siłę rumiankiem i lakcidem,bo miał rzadkie kupy,gdy próbowałam coś oprócz Megana mu podać.

kidslovefruit

  • Gość
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 22, 2010, 22:52:58 pm »
ja na miseczkę się nie zdecyduję. jak już pisałam przy piciu z miseczki (moczu z ziemi też) występuję "efekty dźwiękowe". nie wiem czy to tylko powietrze i nie wiem czy mu nie zaszkodzi więc zostanę przy poidełku. poza tym przy poidełku wiem że woda jest czysta i że w ogóle jest. ceramiczna miska dla Moki to nie problem żeby wylać czy zabrudzić.

Czytałam (w "Why Does my rabbit..?"), że - szczególnie przy samiczkach, które mają gęstą sierść pod szyją - miseczki sprzyjają grzybicom ponieważ królik pijąc z niej ma często prawie bez przerwy wilgotną sierść.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2010, 23:17:10 pm »
To raczej o wole pod szyją chodzi (tłuszcz lub brak jodu), ponieważ w tym miejscu skóra jest naciągnięta i sierść się moczy :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 23, 2010, 00:33:01 am »
ja na miseczkę się nie zdecyduję. jak już pisałam przy piciu z miseczki (moczu z ziemi też) występuję "efekty dźwiękowe". nie wiem czy to tylko powietrze i nie wiem czy mu nie zaszkodzi więc zostanę przy poidełku. poza tym przy poidełku wiem że woda jest czysta i że w ogóle jest. ceramiczna miska dla Moki to nie problem żeby wylać czy zabrudzić.

ale co jest złego w owych "efektach dźwiękowych", bo nie rozumiem...? niektóre króliki siorbią i taki ich urok.. a woda w poidle wcale nie jest czysta, tam również namnażają się bakterie. niezależnie od sposobu podawania wody, musi ona być zmieniana codziennie. a miska jest wygodniejsza - królikowi łatwiej jest się napić, a opiekunowi łatwiej jest ją dokładnie umyć.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Picie moczu - co to znaczy?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 23, 2010, 09:30:56 am »
wodę tak czy siak trzeba wymieniać codziennie a poidełko też można dobrze umyć. a w misce pływa wszytko po góra 10 minutach, o ile ma jeszcze w czym pływać. a nawet jeśli tej wody nie wyleje to brudnej się nie napije. przy poidełku jestem pewna że jak wychodzę do szkoły królik cały czas ma wodę. no i dodam że Moka radzi sobie świetnie z poidełkiem.

a te "efekty" to nie siorbanie tylko prawdopodobnie powietrze. co jeśli królik połknie tego za dużo? może nic, a może jakieś problemy z brzuszkiem, nie wiem. to jest mój pierwszy królik i boję się że nie poradzę sobie jak coś złego się stanie. może przesadzam ale po prostu chucham na zimne.