Newsy o Marysi od doktora Ziętka u którego Marysia jest leczona w Lublinie:
"Stosunkowo częstym powikłaniem różnych chorób u królików jest uszkodzenie wątroby. Wspomniany narząd spełnia w organizmie bardzo wiele funkcji, w tym ma za zadanie neutralizację toksyn. Jakkolwiek wątroba ma duże zdolności regeneracyjne, niekiedy dochodzi do jej uszkodzenia, co zazwyczaj kończy się fatalnie dla całego organizmu. Wyróżniamy tutaj stany ostre, charakterystyczne dla zatruć jak i przewlekłe, przebiegające ze stopniową utratą funkcji opisywanego narządu. Zatrucie może być skutkiem spożycia trującej substancji, niekorzystnego działania leku lub pochodzić z wnętrza organizmu (endotoksemia). W przebiegu niektórych stanów chorobowych takich jak zaparcia, wzdęcia, obecność pasożytów wewnętrznych, obecność pilobezoarów (kulek z włosów w jelitach), biegunek, zapalenia układu moczowego, ropomacicza może dochodzić do namnożenie niekorzystnej mikroflory produkującej toksyny, które po wchłonięciu do krwiobiegu uszkadzają wątrobę. Trujące substancje powstają także w przypadku ropni i rozległych stanów zapalnych przebiegających z uszkodzeniem tkanek. Jakiekolwiek dysfunkcje nerek oznaczają na ogół duże problemy z usuwaniem toksyn co także wiąże się z obciążeniem wątroby.
Chcielibyśmy pokrótce omówić pewien algorytm postępowania w przypadku ostrego uszkodzenia wątroby na przykładzie podopiecznej lubelskiego oddziału SPK, sympatycznego królika o imieniu Marysia. Ten stosunkowo młody królik trafił do nas z objawami utraty apetytu i umiarkowaną apatią. Omacywaniem dało stwierdzić się powiększenie wątroby. Podstawowe badanie biochemiczne krwi wykazało uszkodzenie wątroby (ALT 2136 przy normie 31-53, AST 282 przy normie 42-86) i nerek (Mocznik 74,4 przy normie 28-64). Pozostałe wyniki badań i wywiad pozwoliły na ustalenie wstępnej diagnozy i możliwych przyczyn uszkodzenia wątroby (uszkodzenie chemiczne).
Leczenie obejmowało kilkudniową płynoterapię, podawanie ornityny, witaminy C i kompleksu witamin z grupy B (ogólnie przyjęte dawki) w powolnym, dożylnym wlewie kroplowym dwa razy dziennie. Następnie kontynuowano leczenie w postaci iniekcji podskórnych stopniowo zmniejszając dawki leków i wprowadzając roślinne leki osłaniające wątrobę i odbudowujące jej miąższ (w tym wypadku preparat własny).
Efekt kuracji był pozytywny, badania wykonywane w odstępach trzydniowych wykazały spadek wartości enzymów wątrobowych (ALT 528, następnie 190, AST wrócił do normy już przy pierwszym badaniu kontrolnym– 43) i mocznika (23,3 przy pierwszym badaniu kontrolnym). Także stan ogólny zwierzęcia uległ znaczącej poprawie.
Konkludując nasze doświadczenia wskazują na konieczność stosowania w podobnych przypadkach uszkodzenia wątroby intensywnej płynoterapii w powolnym wlewie dożylnym w połączeniu z ogólnie znanymi preparatami stosowanymi w detoksykacji (witaminy, ornityna) a następnie wsparcie regeneracji narządu preparatami zawierającymi głównie silimarynę, cholinę, lecytynę i asparaginę. Dzięki temu po usunięciu toksyn i ich metabolitów oraz poprawie funkcjonowaniu narządu można doprowadzić do stopniowej regeneracji wątroby tak by odzyskała ona sprawność zbliżoną do wyjściowej. "
Oraz piękna Greta do adopcji:
http://adopcje.kroliki.net/rabbits/1998#yieldCo do Yogiego, to także diagnozujemy go w Lublinie. Aktualnie czekamy na wyniki szczegółowych badań krwi, które kosztowały 125zł. I liczymy że będzie dobrze.
Gdybyście chcieli nas wspomóc, polecamy nasze konto:
52 2130 0004 2001 0516 7234 0002
Stowarzyszenie Pomocy Królikom
ul. Hutnicza 10A 20-218 Lublin
tytułem: darowizna warszawskie króliki
A jutorzy oceniają już propozycje nazw na warszawski wolontariat SPK