Kochani!
Chciałabym wam zaprezentować
działalność SPK w Lublinie.Działamy tutaj pod sztandarem
Króliczy Wolontariat SPK - Lubelskie. Jesteśmy grupą wolontariuszy i członków SPK, oraz osób które swój wolny czas poświęcają na pomoc uszakom z naszego regionu.
Swoją
działalność zaczęliśmy w 2012 roku, od domu tymczasowego u mnie w domu, promowania się na FB oraz szukania chętnych do pracy.
Na FB można nas znaleźć tu www.facebook.com/KroliczyWolontariatLubelskieZ czasem przybywało owych rąk, co umożliwiło nam pomoc większej ilości królików. W końcu mój dom stał się za mały i zrodził się pomysł stworzenia lubelskiego lokalu. Chcieliśmy by lokal był prawdziwym biurem SPK, gdzie można organizować spotkania z adoptującymi, trzymać sprzęt, gdzie wolontariusze będą mieli okazję się spotkać, porozmawiać i wspólnie pracować nad tworzeniem lepszej przyszłości dla uszatych oraz gdzie zawsze znajdzie się miejsce dla bezdomnego królika.
Od listopada 2013 roku jesteśmy posiadaczami lokalu w Lublinie przy ul. Hutniczej 10A. Lokal ma niecałe 60m2 - nie planowaliśmy tak dużego metrażu, jednak miasto nie dysponowało mniejszymi lokalami posiadającymi ogrzewanie. Lokal składa się z dwóch dużych pomieszczeń, łazienki z toaletą oraz dwóch zapleczy.
Pierwsze pomieszczenie do którego się wchodzi służy spotkaniom z adoptującymi, spotkaniom wolontariuszy. Drugie pomieszczenie jest mieszkaniem dla naszych podopiecznych. To tutaj czekają na swoje domy. Tutaj też znajdują się regały z wszystkim co potrzebne żeby zapewnić funkcjonowanie Zakątkowi - koce, ręczniki, karma, zioła, siano, apteczka, podkłady higieniczne itp. Jedno zaplecze służy przechowywaniu dokumentów, drugie składowaniu dużej ilości siana, ziół, żwirku oraz sprzętu - klatek, misek, kuwet itd.
Za lokal płacą wolontariusze zrzucając się między sobą oraz przeznaczamy na niego pieniądze z części darowizn. Czynsz za lokal wynosi niecałe 500zł miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty za ogrzewanie, wodę, prąd oraz śmiecie - obowiązuje nas umowa śmieciowa. Największe opłaty są zimą, kiedy koszt ogrzewania dochodzi do 500zł (niestety jest to stary, parterowy budynek z nieszczelnymi oknami). Dlatego w miesiącach grzewczych całość utrzymania lokalu może osiągnąć poziom nawet 1200/1300zł miesięcznie. Bardzo ciężko nam utrzymać płynność finansową, jednakże staramy się jak możemy
Posiadanie lokalu jest dla nas bardzo ważne, ponieważ przez ostatnie pół roku, kiedy posiadamy Zakątek widzimy duże postępy w tym jak jesteśmy zorganizowani, o ile więcej możemy posiadając lokal i jak dobrze wpływa on na wolontariuszy i ich chęć do pracy.
Jeżeli zwolni się inny lokal, który stworzy nam warunki generowania mniejszych opłat, oczywiście będziemy zainteresowani. Jednak w tym momencie miasto nie dysponuje nadającymi się dla nas innymi lokalami.
Nasz lokal został
okrzyknięty na forum "Króliczym Zakątkiem"Zakątek obsługuje na bieżąco ok. 30 królików. Nie wszystkie króliki mieszkają w Zakątku. Staramy się szukać królikom jak największej ilości domów tymczasowych, ponieważ uważamy, że jest to lepsze dla królików niż pomieszkiwanie w biurze. Zawsze jest większa pewność, że DT szybciej zaobserwuje niepokojące objawy oraz zapewni królikowi lepszy kontakt z człowiekiem.
Króliczy Zakątek stanie się od maja tego roku ogólnopolską siedzibą SPK, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Króliczy Zakątek nie jest otwarty w konkretnych godzinach. Codziennie wyznaczane są dyżury, na które przychodzą wolontariusze - nakarmić naszych podopiecznych, posprzątać im oraz dać im rozprostować kości i spędzić z nimi czas. Można także umówić się na spotkanie z inspektorem adopcyjnym, lub z osobą odpowiedzialną za wolontariat. Umówić się na przekazanie darów, bądź odwiedzenie naszych podopiecznych.
Organizujemy spotkania okazjonalne dla wolontariuszy, aby lepiej się poznać i w szerszym gronie porozmawiać o naszej działalności, jej ukierunkowaniu i najbliższych celach.
Leczymy nasze króliki u:Dr Doroty Różańskiej - chirurgia, ropnie, złamania, itd., przyjmującej w lecznicy REX oraz na UP Lublin w katedrze chirurgii,
Dr Jerzego Ziętka - przyjmującego na UP Lublin w katedrze chorób zakaźnych oraz jeden dzień w tygodniu w REXie.
Kastracje i sterylizacje wykonujemy u
Dr Piotra Haducha - przyjmującego w lecznicy POLIWET.
Nie posiadamy kwarantanny, wszystkie chore króliki wysyłamy do DT.Na Uniwersytecie posiadamy MINI Oddział Ratunkowy pod nadzorem dr Ziętka. W tym momencie mini oddział jest wyposażony tylko w jedną klatkę, ale w miarę możliwości finansowych oraz powierzchniowych (aktualnie kliniki weterynaryjne są w trakcie rozbudowy) będziemy go doposażać.
Mini oddział jest miejscem, gdzie w razie potrzeby mogą przebywać króliki SPK wymagające stałego nadzoru weterynaryjnego i izolacji - np w trakcie leczenia chorób zakaźnych. Klatkę udostępniamy także nagłym przypadkom zachorowań królików prywatnych - kiedy właściciel przychodzi do lecznicy w ciężkim stanie i konieczne jest aby królik został pod okiem weterynarza, dopóki stan jego zdrowia nie będzie stabilny.
Klatkę, jej wyposażenie, karmę zapewnia SPK
Miejsce zapewnia Uniwersytet Przyrodniczy - za darmo.
Obsługę królika zapewniają zaprzyjaźnieni z nami studenci weterynarii.Inwestujemy czas i siły
w widoczność na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, skąd wielu przyszłych weterynarzy zgłasza się do nas jako DT. Korzyść jest obopólna - oni zdobywają praktykę obserwując króliki oraz obserwując leczenie tych chorych, my zdobywamy DT oraz mamy nadzieję że ta praktyka w przyszłości przełoży się na wspaniałych weterynarzy.
W przyszłym roku akademickim mamy ciche plany aby stworzyć na Uniwersytecie
koło naukowe o zajęczakach w tym o królikach, co mamy nadzieję zaowocuje większym zainteresowaniem studentów uszatymi. Uniwersytet w Lublinie ma dobrą renomę, kończyli go zarówno nasi weterynarze, jak i dr Baran z Krakowa oraz dr Krawczyk z Torunia. Liczymy że angażowanie się przez nas w popularyzację leczenia królików odniesie w przyszłości pozytywne skutki.
W tym roku pracujemy także nad tym abyśmy w naszym mieście byli bardziej znani wśród organizacji pozarządowych oraz dla naszego Urzędu Miasta. W tym celu angażujemy się w organizowanie
II Kongresu Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin. Regularnie także promujemy się wśród mieszkańców Lublina biorąc udział w wystawach zoologicznych. Mamy już za sobą wystawę zoologiczną ZOOPARK 2013, ZOOPARK 2014 oraz towarzyszyliśmy ze swoim stoiskiem na wystawie zoologicznej Zwierząt Egzotycznych w Gali w 2013 roku, i również pojawimy się na kolejnej edycji w maju 2014.
W zeszłym roku zorganizowaliśmy, wspólnie z dr Ziętkiem,
wykład ABC Królika miniaturowego, na którym pojawili się studenci weterynarii, weterynarze oraz osoby zainteresowane tematyką królików oraz ich leczeniem - tą część prowadził dr Ziętek. Powtórzyliśmy wykład na wystawie ZOOPARK 2014, w wersji bez leczenia a z poszerzoną treścią odnośnie behawiorystki. Ciągle dopracowujemy treść naszego wykładu. Być może niedługo uda nam się go udostępnić dla internautów.
Zachęcamy do kontaktowania się z nami na lublin@kroliki.net i zapisywania się do wolontariatu. Przychodzenia na dyżury do Króliczego Zakątka oraz ogólnej działalności w Króliczym Wolontariacie.Wspierać nas można:Wysyłając dary na mój adres prywatny:Pycek Małgorzata ul. Sieroszewskiego 7/1 20-448 Lublin (w zakątku jest już skrzynka pocztowa, jednakże paczki lepiej jest odbierać pod adresem prywatnym - zazwyczaj w domu ktoś jest)
Lub przesyłając darowiznę pieniężną na konto:14 2130 0004 2001 0516 7234 0007
Stowarzyszenie Pomocy Królikom
ul. Ringelbluma 3/21 01-410 Warszawa
Od środków jakimi dysponujemy zależy szerokość naszych działań edukacyjnych i promocyjnych oraz to na ilu podopiecznych się zdecydujemy.