Autor Wątek: Czym karmić?  (Przeczytany 2837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kondiva

  • Gość
Czym karmić?
« dnia: Czerwiec 20, 2006, 12:56:38 pm »
Co mogę podawać do jedzenia 7 tygodniowemu króliczkowi, bez obawy że mu zaszkodzę? Sprzedawca w sklepie zoologgicznym zasugerował, że nie powinnam mu zmieniać dotychczasowej diety- sianko, woda i taka specjalna mieszanka( suszone warzywka, granulat, jakieś kułeczka zbożowe). Dopiero po jakimś czasie- sukcesywnie.Powiedział też, że przez najbliższy rok nie powinnam podawać mu "mokrego" (trawa, świeże owoce i warzywa). Czytałam,ż e kolby też nie są wskazane... Więc co???Proszę o porady.

Hania

  • Gość
Czym karmić?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2006, 16:24:39 pm »
na pewno, ta miesznake lepiej bylo by zastapic czystym granulatem. szczegolnie dla tak mlodego kroliczka jest to wskazane. siano oczywiscie do woli.
ten swiezy pokarm, dopiero za rok, to dopiero mnie rozbawilo. dwumiesieczny uszatek moze juz spokojnie jesc warzywa. na poczatek bardzo niewielkie ilosci. chodzi oto, zeby nie doszlo do jakis sensacji, w wyniku zbyt szybkich zmian w zywieniu.
co do kolb, to na pewno nie sa zdrowe. cos w stylu fast food dla krolika.
czyli podsumowajac: najpierw sproboj malego przestawic na granulat, a potem zacznij wprowadzac niewielkie ilosci warzyw. moze to byc natka pietruszki, marchewki, mleczyk, babka itd.
glaskanko dla kroliczka, niech ci sie dobrze chowa :bukiet

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Czym karmić?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2006, 16:36:28 pm »
Nic nie zmieniaj na razie - to znaczy przez najbliższe dwa tygodnie podawaj mu wszystko to co jadał do tej pory - bez wprowadzania zmian i nowości. Dwa tygodnie to czas na obserwację malucha i na jego aklimatyzację. Ten okres powinien sie odstresować po zmianach spowodowanych nowymi miejscami i nowymi osobami w pobliżu - to jest ciężki okres dla królika, więc stąd moje wskazówki by nic nie zmieniać. Potem - jak już się maluch zaklimatyzuje a Ty poobserwujesz czy nic mu nie dolega - i ze strony układu pokarmowego i ogólnie - to możesz rozpocząć zamianę mieszanki na granulat, ale bardzo powolutku - najpierw mieszając mu starą karmę z nową i stopniowo zmieniając proporcje na korzyść tej nowej, czyli granulatu. jak się maluch przestawi na granulat to dopiero wtedy możesz zacząć mysleć o wprowadzaniu zieleniny - tak samo bardzo powoli.

Siana musi mieć zawsze pod dostatkiem - często dokładaj świeżego. To samo z wodą - zawsze dostępna i teraz w lato zmieniaj mu ze dwa razy dziennie. Kolb, dropsów i niczego takiego nie podawaj.