Autor Wątek: Jak karmić ???  (Przeczytany 5999 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

basia.dc

  • Gość
Jak karmić ???
« dnia: Luty 27, 2006, 13:49:10 pm »
Mam Kubusia już od 4 miesięcy. Myślałam, że już coś wiem o królikach, ale po przeczytaniu kilkunastu tematów zorientowałam się, że prawie nic nie wiem, a rady sprzedawców sklepów zoologicznych okazały się złe.  :(
Chcę pokazać jak karmię mojego króliczka i chciałabym się dowiedzieć co o tym myślicie i czy mu zaszkodziłam czy nie.
Kubusiowi daję jeść raz dziennie, rano. Jest to prawie cała miseczka mięszanki. Miskę z mięszanką zostawiam mu cały czas w klatce. Po południu daję jeszcze Kubusiowi marchewkę lub jabłuszko, jabłko obieram ze skórki, bo boje się, że skórka może mu zaszkodzić. Oczywiście cały czas ma dostęp do sianka i wody.
Z tego co wiem, to dla królika najlepszy jest granulat, ale nie wiem jaki mu kupić. Nie chcę pytać się sprzedawców, bo pewnie znowu wprowadzą mnie w błąd. Jeżeli ktoś mógłby napisać mi nazwę jakiegoś granulatu to byłabym wdzięczna.
Proszę o pomoc !!!    :prosze:

Monia

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2006, 16:30:44 pm »
jabluszko powinno byc przysmakiem i powinno byc podawane tylko od czasu do czasu :) jesli kubus jest mlodziutki to powinien miec staly dostep do granulatu :) co do nazw granulatow to ja daje swojemu granulat Alex, ale wiem ze polecane tez sa granulaty Duo Cuni  ;-)  co do warzyw jake mozna podawac kroliczkowi to popatrz tutaj: http://www.uszata.com/eksplorer/dieta/ogolna.html

basia.dc

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2006, 17:56:26 pm »
Dziękuje !!!  :)
Już jutro pójdę do sklepu zoologicznego i kupię Kubusiowi granulat. Zacznę go przyzwyczajać do nowego jedzenia stopniowo i mam nadzieję, że posmakuje mu nowe jedzonko !!!   :P

ulpu

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2006, 18:30:39 pm »
Ja moje króliki karmię Vitapolem (granulatem), bo Alexa nigdy nie udało mi się znaleźć, a Duo Cuni jest nieopłacalny (u mnie 1kg Vitapolu starcza na niecałe 2 tyg tylko). Moje króle nie mają po Vitapolu żadnych sensacji, bobki ładne i generalnie jest OK. Myślę, że to całkiem dobry polski pokarm dla królików, w rozsądnej cenie.

Co do jabłka - moje dostają często, razem z marchewką (tą mają codziennie) i pietruszką, nie ma żadnych problemów. Ale moje są już starsze i dorosłe, więc może dla młodszego królika na razie jabłko od czasu do czasu wystarcza.
Skórke warto obierać, chociaż są dwie szkoły. Jedni mówią, że wystarczy jabłko umyć i skórkę zostawić, bo ma wiele witamin. Inni twierdzą, że te witaminy są niczym w porównaniu ze środkami chemicznymi, które odkładają się w skórce. Ja moim raz obieram, raz nie, ale zawsze myję, bo te jabłka to zawsze czymś pryskane są...

basia.dc

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2006, 21:22:55 pm »
Co to jabłek, to zawsze je wcześniej dokładnie myję.  :)
A granulat to spróbuję znaleźść ten Duo Cuni, jak nie będzie to kupię mu Vitapol.
A są różne rodzaje takiego granulatu z Vitapolu czy raczej jeden  :????: Bo chcę dla Kubusia kupić odpowiedni. ;-)

Justka

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2006, 21:59:09 pm »
Polecam ci jak najbardziej granulat z Vitapolu, wogóle oni mają też dobre karmy i inne przysmaki. Ja mojemu króliniowi daję też różne gałązki, szczególnie wierzby, choć raczej w okresie letnim razem z listkami ;-) Marchewka oczywiście, jabłko rzadziej ale mam pytanie czy dajecie króliniom np. cykorię, banany, mandarynki, winogrona :????:  :????:

Katasza

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2006, 08:21:06 am »
cykorie jak najbardziej, banan czasem, a reszta wynalazkow to moich nie interesuje. z warzyw moje uwielbiaja brukselke, brokuly (czesc lisciasta), pietruszke (korzen i natke). owoce zawsze musza byc podawane jako przysmak. a sklepowe przysmaki to dno, nienadajace sie dla krolika.

Justka

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2006, 09:46:05 am »
Dzieki Katasza za odpowiedź, najbardziej interesowały mnie te banany bo jak ja czasem jem to Maxo nie daje mi skończyć i nie wiedziałam czy wolno mu to wcinać.

u_megi

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2006, 13:17:41 pm »
Justka, moje też uwielbiają banany, ale są wysokokaloryczne i kiedy zjedzą zbyt dużo zostawiają potem ceko nie zjedzone - więc polecam ale nie wiele ;-).
Co do granulatu Vitapolu to nazywa sie on "pełnowartościowy granulat dla gryzoni" jest jeszcze drugi granulat z lucerny - też dobry ale jako pokarm uzupełniający :)

basia.dc

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2006, 18:58:06 pm »
Dzisiaj właśnie kupiłam granulat dla Kubusia z Vitapolu, więc od jutra zacznę stopniowo dodawać mu go do mięszanki. Mam nadzieję, że mu zasmakuje i nie bedzie na mnie obrażony.  ;-)
Dziękuję wszystkim za pomoc :D  :!!!!:

basia.dc

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2006, 11:49:34 am »
Kubusiowi granulat zasmakował, nie ma nawet po nim żadnych biegunek. Wcina, aż mu się uszy trzęsą, a tak się martwiłam, że nie będzie chciał go jeść.   :jupi:

Szmiddtt

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 26, 2006, 22:49:01 pm »
Co może jeść dwumiesięczny (EDIT) królik miniaturowy angorka (czy jakoś tam) o imieniu Tuptuś? Pani z "Kakadu" mówiła tylko o pokarmie granulowanym, sianie i wodzie. Bez ograniczeń (tzn. woda i granulowany, ale siano ograniczać?) Dopiero pod koniec lipca bedzie mogl jesc seler, jablko, marchewke. A czy teraz mozna mu coś da (ma zły humor - siostra l. 5. mu dokuczyła). Jak go skusić? Czekoladą? (niektórzy tak radzą, choć mam watpliwosci).

Goga

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 26, 2006, 23:20:43 pm »
Taki maluch powinien mieć siano i granulat cały czas bez ograniczeń, czekolady nie (małe króliki mogą się łatwo nabawić biegunki, która może skończyć się śmiercią. Dlatego radziłabym nie eksperymentować z przysmakami za bardzo) Przeczytaj artykuł o żywieniu ze strony http://www.lecznica-oaza.prv.pl/ (potem biblioteka/króliki/żywienie) tam jest wszystko dokładnie opisane

anUSZka

  • Gość
Jak karmić ???
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 30, 2006, 23:02:30 pm »
Pani - o dziwo - poradzila Ci dobrze.  Poczekaj tymczasem chociaz dwa tygodnie, niech krolik bedzie na tej samej diecie, a tym sie przygladaj, czy nie pojawiaja sie miekkie kupki i inne problemy pokarmowe. A kiedy po dwoch tygodniach wszystko bedzie dobrze, wtedy mozesz powolutku dodawac inne rzeczy (najepiej zaczac od odrobiny natki pietruszki czy marchwi, unikac owocow wciaz na poczatku!).
Ze stron szczegolnie polecam praktyczne rady Ziabaka:
http://acn.waw.pl/kundelki/ziabak/dieta.htm
A jak bedziesz chcial poczytac wiecej, to zapraszam do mnie:
http://www.uszata.com/eksplorer/dieta/ogolna.html

A tymczasem troche chron krolika przed siostra ;)

NIGDY nie dawaj krolikowi czekolany ani zadnego ludzkiego jedzenia!