Autor Wątek: Granulat  (Przeczytany 14966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Granulat
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 16, 2006, 15:29:34 pm »
ania12,  :crazy: sorki za pomylke;) oczywiscie chodzilo o odstawienie mieszanki a nie granulatu.... :crazy:

toosia

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 21, 2006, 07:45:52 am »
Moja małpka zaczyna szaleć jak się tylko zbliżam do szafki gdzie trzymam granulat :D dostaje go trzy razy dziennie i zawsze wszystko znikało z miseczki. Urosła już sporo więc zwiększyłam porcje o połowę i teraz zawsze troszkę w misce zostawia na później. Co wieczór dostaje dużą porcję sianka, żeby miała na noc i zawsze w ciągu dnia jej dosypuję a ona chrupie i chrupie. Chyba jednak woli sianko. Mieszanek jeszcze nie próbowałyśmy. Dałam jej kilka razy kolbę z ziarenek ale i tak woli sianko i granulat.
Za półtora tygodnia przeprowadzamy się z mieszkania do domku, gdzie będzie duży trawniko-ogród. Ale się będzie uszata cieszyła ze świeżutkiej trawy :) Już się doczekac nie może :)

Jak tak czytam wasze posty to dochodzę do wniosku, że moja Mała to sraszny żarłok. Do tej pory dostawała trzy razy dziennie po łyżce granulatu a teraz dostaje po półtorej łyżki i zjada wszystko :O Chyba niedługo będzie trzeba się odchudzać :P

Wczoraj byłam w sklepie w którym ją kupiłam i taki samiec, którego chciałam na początku kupić zamiast Małej nadal tam był. Tyle, że teraz zajął by mi pół klatki. Chyba za dużo mu jedzonka dają w sklepie. Taki spaślaczek się zrobił :D Zawsze jak tam jestem to królisie mają pełne michy granulatu (mówię serio MICHY jak dla dużego psa). To chyba niezdrowo.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Granulat
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 21, 2006, 11:43:08 am »
DOBRZE ODDZYWIASZ  SWOJEGO KROLICZKA(GRANULAT,SIANKO )MIESZANKI I KOLBY NIE SA DLA KROLIKOW,JAK KROLICZEK ROŚNIE TO MISECZKĘ Z JEDZENIEM MOŻE MIEĆ W KLATCE CAŁY CZAS,
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 21, 2006, 22:21:24 pm »
Ja widziałam taki granulat sprzedawany w opakowaniach chyba 3-kilowych, czy nawet 4-kilowych pewnej firmy. Nazywa się ona chyba Del Nature, czy jakoś tak, no i opakowanie tego granulatu jest takie czerwon-czarne. Akurat jest to worek w niektórych miejsach przezroczysty, no i chciałam się zapytać, czy może ktoś z Was widział ten granulat i podawał go króliczkowi, no i zna skład. Bo jak patrzyłam w sklepie to na nalepce, gdzie był tekst po polsku, nie było składu podanego, a doczytac się nie mogłam. Może jak ktoś zna ten granulat to mogłby cos napisać? Byłabym bardzo wdzięczna :)

Hania

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 23, 2006, 12:40:00 pm »
mi niestety ta nazwa nic nie mowi. ja podaje Vitapoola,chociaz nie jest najzdrowszy. ale w zoologikach nie ma innego :(

Martulkaa

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 23, 2006, 16:23:21 pm »
Ja podaje ten Deli Nature...moim króliczkom smakuje. Skład ma nawet niezły chyba gdzieś na forum już kiedyś podawałam.

toosia

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 23, 2006, 16:26:26 pm »
Chciałam zapytać czy Was czy wiecie coś o granulacie Excel - suppa rabbit. Ja w UK chyba mam dostep do innych granulatów niz te w Polsce... Chciałam się dowiedziec czy moze ktos z Was karmił tym królisia i czy ma dobry skład... :/

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 27, 2006, 08:35:59 am »
A ja mam takie pytanie, czy granulat Alex jest lepszy od granulatu Duo Cuni? Wynika że w Alexie tłuszcz wynosi 2,6%, a w Duo Cuni wynosi 3,5%. Białka w Alexie jest 16%, a w Duo Cuni 18%. Z tego wynika, że jest o wiele mniej energetyczny niż Duo Cuni, bo przecież białko też jest trawione, a w Alexie jest do o 2% mniej... Szkoda tylko, że włókna w Alexie jest mniej... Mam pytanie, czy ktoś wie z jakich roślin Alex jest robiony? W sklepie mi powiedzieli, że z lucerny, ale ta obsługa sklepowa jakoś mało kompetentna jest, no i tak pytam, bo nigdzie nie znalazłm informacji, z czegóż ten granulat jest robiony....

Goga

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 27, 2006, 17:54:29 pm »
- Białko jest przerabiane na kalorie dopiero po tłuszczach i cukrze, więc więcej nie koniecznie oznacza bardziej kalorycznie (aminokwasy są wykorzystywane jako budulec przede wszystkim)
- Duo ma więcej włókna 21% które zapewnia prawidłową perystaltykę więc jest dobre i 10% popiołu, w Aleksie na to miejsce co masz??? 2% włókna a resztę masy stanowi popiół
- tłuszcu jest rzeczywiście więcej
- niestety Duo ma aż 1,5% wapnia
- 0,65 fosforu
Nie jest to ideał dlatego ja z granulatem nie przesadzam i daje swoim dużą łyżkę na dzień

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 27, 2006, 19:31:38 pm »
Tylko zastanawia mnie jedna rzecz... co to za cukier w tym Duo Cuni? Czy dali Tam sacharozę czy co?
A jako pierwsze, to z tego co pamiętam, chyba trawione są węglowodany, potem tłuszcz, a na końcu białko...
Tak czy inaczej dobrego graunlatu nie ma.
Ja podaję mojej Miście Duo Cuni i Alexa. Alexa, bo ma małą wartość energetyczną, a Duo, bo ma dużo włókna. Chyba tak jest najlepiej jeśli mam jej podawać tylko granulat dostępny na polskim rynku, a sklepy zoologiczne jakoś nie kwapią się do importowania większej ilości granulatu, żeby było w czym wybierać, więc trzeba sie cieszyć, że chociaż to jest.
Pamiętam, jeszcze jakieś 8-9 lat temu, to żadnego granulatu porzadnego nie było, tylko jakiś badziew  :icon_rolleyes

bonnie_blue

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 27, 2006, 21:01:21 pm »
Ja tam nie wydziwiam z granulatem. Daje alexa, bo Bobek dostaje tak sladowe ilosci granulatu, ze nie wiem czy ma znaczenie, ze podaje mu ten z 18% zawartosci wlokna zamiast ten z 21%. Co innego gdyby granulat byl podstawa diety. A jesli ma byc tylko dodatkiem, to moze byc ten z 18 % wlokna.

Bastila

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 27, 2006, 21:56:14 pm »
Cytat: "bonnie_blue"
Ja tam nie wydziwiam z granulatem. Daje alexa, bo Bobek dostaje tak sladowe ilosci granulatu, ze nie wiem czy ma znaczenie, ze podaje mu ten z 18% zawartosci wlokna zamiast ten z 21%. Co innego gdyby granulat byl podstawa diety. A jesli ma byc tylko dodatkiem, to moze byc ten z 18 % wlokna.


Masz rację. Granu;lat jesli nie jest podstawą diety, to te kilka % nie robi różnicy :)
Moja Miśka i tak woli sianko ;)

naomi19

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 29, 2006, 11:57:39 am »
Eee tam, moja wstręciula dużo tego granulatu wcina, ale jeszcze rośnie więc nie mam wyjścia. Sianka też dużo wcina. W ogóle wszystkiego...
Bonnie_blue! Nie mam już Alexa :D Wszystko ten potwór już zjadł :) Wczoraj kupiłam jej Vitacraft granulat w postaci kółeczek z lucerną, bo nigdzie nie znalazłam niczego lepszego (ale cena mnie trochę dobiła muszę przyznać). Chcę, żeby Vitacraft miała jako dodatek, raz na kilka dni (bo za dużo lucerny źle), a na codzień chcę Alexa  :lol  Niestety nie mam gdzie go kupić, więc jestes moją ostatnią nadzieją :D

bonnie_blue

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 29, 2006, 12:33:15 pm »
Odpisalam na PW :)

igasu

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 29, 2006, 19:39:30 pm »
Cytat: "anUSZka"
Postaraj sie podawac regularniej karme. wielkich zmian w diecie nie ma co robic - to juz nie jest mlody krolik.

Własnie..to nie wiem w końcu czy mam go przestawiac na ten granulat czy juz dac sobie spokOj.Jesli sie tyczy mojej nowej królisi to mysle ze dobrze by bylo ja przestawic.Ja slyszałam ze granulat z lucerna jest tez dosc  mocno tuczący więc juz nie wiem...  :(
Cytat: "anUSZka"
nie podawaj chleba (b. niezdrowy wypelniacz brzucha!)

 
to co mu w takiim razie podawac zamiast zeby ścierał zeby..te kolby to wedlug mnie sa troche nie zdrowe..pozatym nie kazde zwierze to lubi..tak samo jesli sie tyczy gałązek moje krole nie lubią ich gryść..... :/  wogole w tej ksiązce ktora chyba nadal jes w sprzedazy mówią ze to jest dobry sposób zeby krolik sobie na nim zeby ścierał..no ale coż nauka widocznie idzie naprzód... :|
 
Cytat: "anUSZka"
Kiedy ostatnio byl u weta?


Uweta  (teraz Ci odpowiadam po 6 miesiacch od tamtego postu :P) w tym roku byl w kwietniu chyba...top byla syutuacja awaryjna....nie było mnie w domu i siostra ktora zarzerała sie żelkami dala mu chyba jedna bo Smakus sie na starosc zrobil straszny lakomczuch choc raczej tycie mu niezagraza...ale jak wrocilam na nastepny dzien czuje ze smierdzi u nas w pokoju bardziej niz zwykle(no coz:P).. no i patrze a tam smakus w klatce taka kuleczka przmkniete oczka,nie wyskakuje z klatki i usrany po pachy ze sie tak wyrarze w zadkiej kupie.. :/ ale zrobilam  awanture,serio na maksa sie przestraszylam...wogole moja siostra ma 16 lat a jest poldebilem..jak krolik ocos prosi to ta mu daje.. :[ no wiec pobieglysmy na gwalt do weta..dostal tam jakis antybiotyk no i  chyba na nastepny dzien przyszlysmy na kontrole i sie wyleczyl...choc nie jest calkiem zdrowy..podejrzewam ze ma problemy z zebami i kanalikiem lzowym..z tym drugi  to od lat chyba,ale tego mu nigdy wterynarze(podbno najlepsi w Krakowie) nie zbadali... :? chociaz ostatnio sie postarali bo wycieli guza myszoskoczkowi z brzucha ktory mial tylko 10 % szans ze ten zabieg przezyje...ico i zyje sobie  teraz,,goji mu sie ta ranka  :) no ale wybieram sie do weta w tym tygodniu z nim...mam nadzieje ze jest zdrow a ten smrodek z mordki to tylko taki smrodek starszego krolika...  :icon_curve

naomi19

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 30, 2006, 09:56:08 am »
Siankiem niech sobie ściera zęby. A co do gałązek to jakie dawałaś? Niektóre smakują, niektóre nie. Może spróbuj jabłoń?

Goga

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 30, 2006, 10:44:23 am »
Nie wiem, jaką książkę masz ale ja bym z tą literaturą nie przesadzała (bo to rzaden autorytet). Książki piszą ludzie, którzy często sami opierają się na innych książkach. Dużo z nich do tej pory opierało sie na danych pozyskanych z chodowli królików mięsnych (a one sie jednak różnią). Wiadomości jakie podaje Anuszka potwierdzają inni fachowcy od królików miniatórowych.
Chleb jest trawiony do cukrów prostych jest więc bardzo kaloryczny i ma mało innych substancji odżywczych. Poza otyłością może doprowadzac do zmian we florze bakteryjnej czego efektem są biegunki.
Jeśli chodzi o ścieranie ząbków ja bym popróbowała z różnymi gałązkami drzew liściastych.  Może któreś jednak przypadną mu do gustu.

igasu

  • Gość
Granulat
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 31, 2006, 18:53:48 pm »
Dzieki wszystkim za rade :)
Ta książka to "Królik miniaturowy" Andrea Dieker i Jutta Steinkamp tam przed spisem tresci zamiscili info ze nib  uwzglednia sie w niej najnowesze osiagniecvia nauki itp i ze rady te zostaly dokladnie sprawdzone al pisze ze rowniez nauka w tym zakresie postepuje wiec trzeba swojja wiedze na ten temat poszerzac i takie tam pierdoly... :/


To bede probowac z tymi galazkami..:P