Autor Wątek: Chora Psota - przewracanie się  (Przeczytany 12317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« dnia: Styczeń 02, 2010, 12:06:53 pm »
Witam,
Psotka traci równowagę, przewraca się na bok, tak że tylne łapy są prostopadle do podłogi, jak robi stójkę to leci do tyłu.
Dwa miesiące temu Bezkitek (jej partner) umarł na E.C. Po tym Psota zaczęła być osowiała, w końcu nagle bardzo schudła i przestała jeść. Była na antydepresantach, ale w końcu zdecydowałam się na adopcję Bobika. Była chwilowa poprawa, ale teraz znowu jest gorzej.
Jeszcze jak Bezkitek żył zauważyłam, że Psot mniej dba o higienę pupy... więc zrobiliśmy RTG kręgosłupa, po konsultacji z dr Żak okazało się, że kręgosłup jest w porządku, tylko że są zmiany w kolanach. Ponieważ wtedy z Bezkitkiem było tragicznie, głowę miałam zaprzątniętą tym cholernym E.C. i zdecydowaliśmy, że z Psotą jest okej i że priorytetem jest Bezkitek.
Właśnie po śmierci Bezkitka, nie jestem w stanie stwierdzić, czy to był zbieg okoliczności czy jej stan rzeczywiście miał związek ze stratą partnera...
Psotka jak stoi to tylna prawa nóżka jest tak jakby wygięta (podgięta) do środka i mała leci pupą na lewą stronę. Jeszcze jak było lepiej to biegała i widać było, że nie stawia nóżek równo.
Wiem, jakie są objawy przy E.C. bo już przez to przechodziłam... ona traci równowagę ewidentnie przez biodro, a główka jest w pionie. Nie ma oczopląsu.
Napiszę jakie miała robione badania.
mocz - kiedyś miała kamienie, ale teraz jest w porządku
krew - wzorowo
RTG czaszki - podejrzewaliśmy zęby, bo b zgrzytała, ale też są wzorowe
RTG kolan i bioder - dr Wojcieszek (Klemensiewicza) nic nie widziała niepokojącego, ale chcę się skonsultować z innym lekarzem
miała badane uszy - dodam, że jak jeszcze żył Bezkitek to zauważyłam, że ona próbuje się podrapać po uchu tylną nogą i nie sięga. Jak się ją zacznie w ucho drapać, to napiera na rękę tak jak pies, i drapie w podłogę tylną łapą.
w brzuchu jest wszystko w porządku

Dostała przed wczoraj steryd i teraz je jak najęta, ale i tak ją dokarmiam. Staram się, żeby zjadła minimum 50ml dziennie a ona jeszcze sama dojada. Karmię ją zmiksowanym granulatem z karotką, jabłkiem i bananem.
Przed wczoraj ważyła 790g................ normalnie waży 1300.

Zaczęłam wertować forum, bo tak naprawdę nie wiadomo co jej jest. Miała już chyba wszystkie możliwe badania zrobione (jeszcze chyba zrobię na kokcydiozę(?)). Na forum znalazłam jeden temat, w którym królik w analogiczny sposób się przewracał i okazało się, że ma złamane biodro. Niestety nie pamiętam co to był za temat i nie mogę go już znaleźć... Miała robione RTG i dlatego chcę zdj skonsultować z radiologiem.

Przepraszam, że to jest takie nieskładne, ale mam nadzieję, że opisałam wszystkie objawy. A nie.... jeszcze wcześniej bardzo jej łzawiły oczy - zęby? Ale był robiony rtg i jest ok. Więc przepłukaliśmy kanaliki i było ok.

Może ktoś miał podobny problem i może mnie jakoś nakierować... ?

pozdrawiam..

Nuna

  • Gość
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:21:42 pm »
Ja stawiam na E.cuniculi, dobrze jakby dostawala profilktycznie panacur.

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:35:20 pm »
Mam Zentel. Wczoraj dałam jej 1ml, dzisiaj też jej dam. Chyba nie zaszkodzi?
Teraz siedzi i zajada jedzenie. Nie wiem nie wiem co z tym E.Cuniculi...

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:00:27 pm »

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:06:03 pm »
ja biorę pod uwagę e.c. ale już przez to przechodziłam i to wygląda inaczej. już przeszukałam internet jak Bezik był chory. Nawet jeżeli to jest to... to objawy w takim razie są dużo delikatniejsze niż u Bezia... dałam jej zentel, zaraz dam vit b i jutro do weta. Ale je i ma apetyt i to jest najważniejsze.

Nuna

  • Gość
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:15:21 pm »
Nie wszystkie kroliki maja takie same objawy, mojej znajomej krolica miala zacme w oczku, a pozniej doszly krotkie drgawki.
Brak rownowagi i brudna pupa wskazuje na e.c , ale pewnosc bedziesz miala po oznaczeniu ilosci przeciwcial w krwi lub po badaniu moczu.

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:20:53 pm »
tak jak pisałam badania krwi i moczu są wzorowe... :hmmm  
może je powtórzę...? ech... ciężka sprawa...

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:20:56 pm »
A może problemy neurologiczne ?? uszkodzony nerw ?? ma czucie w łapce (z tej strony na którą się przewraca) ??

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:27:59 pm »
w jaki sposób mam sprawdzić czy ma czucie? możliwe, że miała jakiś mikrouraz kręgosłupa i by tego nie było widać na RTG?
Jeszcze dodam, że ona jak siadała to jej się łapki tylne tak na bok rozjeżdżały, że siedziała jak żaba.. jeszcze np jak staje w miejscu, to częściej niż na całych stopach to stoi na palcach. Jak śpi, to nie na kurkę klasyczną tylko tak jakby na przednich łapach prostych.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:30:03 pm »
Poszczyp między palcami łapki,czy jest reakcja(powinna chociaż rozcapierzyć pazurki).
PS.Całkiem możliwe,że ze względu na mniejszą masę mięśni na łapkach ma trudność z utrzymaniem ciężaru ciała.Może być to jeszcze zwyrodnienie stawów biodrowych (nie wiem,czy coś tu wskaże jak u ludzi poziom wapna we krwi).

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:30:07 pm »
Jeszcze mi się przypomniało, że ona ma całkiem spory zanik mięśni na udach. Może przez to nie utrzymuje równowagi? Zaczęłam jej robić delikatną gimnastykę i masować te uda...

ArleandHugo

  • Gość
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2010, 09:09:09 am »
Cześć.
Widzę, że macie dużo doświadczenia. Czy moglibyście mi powiedzieć jakie są objawy E.C.?
Co prawda mój pupilek nie jest chory, no ale chciałabym się dowiedzieć  kilka rzeczy na ten temat.
 PS: Trzymam kciuki za króliczka!  :przytul

kasiagio

  • Gość
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 03, 2010, 10:57:30 am »
ArleandHugo,  tutaj znajdziesz cały opis choroby

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/cuniculi.html

Offline Zuza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2010, 23:47:04 pm »
Gunia, co z Psotką?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2010, 22:11:50 pm »
Dołączam do pytania Zuzy - co z królinią?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Gunia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 11, 2010, 14:36:30 pm »
Sprawa jest już dawno zakończona, ale napiszę dla tych, których króle miałyby podobne objawy.
Pojechałam z Psotką do dr Bieleckiego (to było w styczniu) i on dokładnie ją obejrzał, rtg całego królika, usg... I okazało się, że miała zmiany wapienne w płucach, zmiana ta naciskała jej na przełyk i tchawice przez co nie była w stanie przełykać. To wyjaśniło dlaczego rzuca się na strzykawkę a z miski jeść nie chcę... Była głodna, miała apetyt, ale nie mogła jeść... :( Miesiąc ją karmiłam kilka razy dziennie, ale ona cały czas chudła. Musiałam ją niestety uśpić..
Także kilka miesięcy była leczona na zupełnie różne rzeczy, dopytałam dr Bieleckiego czy gdyby wcześniej to wykryć to czy dałoby radę ją wyleczyć, stwierdził, że nie. Cieszę się, że powalczyłam o nią o mogła pożyć trochę dłużej... Serce mi się ściska jak o tym pomyślę.
Jeszcze raz przepraszam, że odpisuję po tak dużej przerwie.

kasiagio

  • Gość
Odp: Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 11, 2010, 14:49:11 pm »
O matko ............. :(


Psotko ............   :swieca:


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Chora Psota - przewracanie się
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 11, 2010, 23:04:03 pm »
:przytul  Bardzo mi przykro :(