Autor Wątek: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.  (Przeczytany 30736 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« dnia: Kwiecień 25, 2013, 22:28:57 pm »
Postanowiłam założyć Odlotowi osobny wątek na forum, gdyż historia jego leczenia jest długa i nadal się nie skończyła. Przystojniak przyjechał do nas na dt z Warszawy. Gdy dwa tygodnie temu byłam w Dogerii, bardzo zmartwił mnie jego stan zdrowia. Odlot był apatyczny, osowiały, z wyraźnymi zaburzeniami neurologicznymi. Taki stan jego zdrowia pojawił się zaraz po zabiegu korekty trzonowców. Ponieważ najlepszą opcją było dla niego miejsce u kogoś w domu, kto zapewni mu odpowiednio wnikliwą opiekę, zaproponowaliśmy, że możemy się jej podjąć. I tak oto srokaty kawaler przyjechał do Tarnowskich Gór (za organizację czego bardzo dziękuję andy_wawa i Adrienne :bukiet).










Odlot został dokładnie zbadany dostępnym dla nas sprzętem. Wiemy już że:
- jest niezborny ruchowo (nieprawidłowo chodzi - głośno uderza przy każdym kroku piętami oraz przednimi łapkami, źle siada, kładzie się);
- ma zaburzenia korekcji swojej postawy (gdy zegnie mu się łapkę np. w nadgarstku, nie reaguje prostowaniem);
- jest otępiały, leżący;
- siła mięśniowa jest bardzo osłabiona - Odlot przekica kilka metrów i kładzie się na odpoczynek;
- prawa strona ciała wyraźnie słabsza od lewej;
- chudnie - z wagi ponad 5 kg spadł do 3,9 kg (waga z dzisiaj);
- bez leków rano i wieczorem jest bardzo słaby i zalegający, czasami nie potrafi nawet podnieść główki;
- słabo widzi;
- przegoni go każdy uszak, a Odlot był bardzo odważnym królem, nie tolerującym innych zwierząt;

Powyższe objawy wyraźnie wskazują na zmiany neurologiczne. Podejrzewamy udar mózgu lub uszkodzenie nerwów w odcinku szyjnym kręgosłupa. Trudno jednoznacznie wiązać to z przebytym zabiegiem (udar może zdarzyć się zawsze i w każdym momencie - jak u ludzi), zbieg okoliczności może być całkowicie przypadkowy. Najważniejsze jest teraz zdrowie Odlota i będziemy o nie walczyć.
W związku z powyższym - prowadzimy leczenie neurologiczne, wysokokaloryczną dietę, oraz codzienne serie ćwiczeń.
Postępy są - wczoraj Odlot po raz pierwszy odkąd jest u nas położył się, wyciągając skoki (robi to tylko, gdy otrzymuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, wtedy też ma większy apetyt).

Zapewnimy Odlotowi każdy możliwy rodzaj opieki, ale w jego imieniu, prosimy o Waszą pomoc. Jego walka o zdrowie będzie wymagała badań, w tym kontrolnych (krew, USG), oraz leków, które otrzymuje. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę objawów "malucha" należy wykonać rezonans magnetyczny głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, co wiąże się z kosztem około 1 200 zł. To jedyna metoda umożliwiająca wykrycie tak subtelnych zmian jak te, które podejrzewamy.

Wiemy też, że jedynymi znanymi dla nas miejscami, w których jest weterynaryjny rezonans magnetyczny to: Wrocław, Mikołów, Warszawa. Jeżeli znacie inne takowe placówki - prosimy o informacje :)

Za zgodą ais, prosimy o wsparcie leczenia Odlota:

Stowarzyszenie Pomocy Królikom
ul. Ringelbluma 3 lok.21
01-410 Warszawa

52 2130 0004 2001 0516 7234 0002
Volkswagen Bank Polska S.A.

tytułem: dla Odlota
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2013, 10:42:48 am »
Marta z tym rezonansem jest pewien problem- dla króli teoretycznie potrzeba jądrowego- reszta to ludzkie rezonanse wykorzystywane dla zwierzorów- PAN ma jądrowy ale z tego co mi wiadomo nie umie go obsłużyc (dr Procyszyn mi o tym mówiła)
dlatego poki co i u nas opieramy sie gl. na badaniach ktore sa mozliwe do wykonania w Polsce
jesli chodzi o takie niby wykorzystywane dla zwerząt zdaje sie we wrocławiu nijaka dr Hau go robi i jego koszt to 700-1000 zl (Aguleksowa Pola ma padaczke i dowiadywalam sie pod jej kontem o koszty takiego badania)

to mi wówczas odpowiedzieli
Dzień dobry,

współpracujemy z ośrodkiem na Śląsku, który posiada zarówno tomograf jak i
rezonans magnetyczny. Myślę, że w tym przypadku rezonans będzie bardziej
właściwym badaniem, gdyż za jego pomocą lepiej diagnozuje się schorzenia
mózgu.
Koszt takiego badanie wynosi od 700 do 1000 zł.
Z poważaniem

dr n.wet.Wojciech Stańczyk
specjalista chirurg
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2013, 10:46:21 am wysłana przez marta1984 »
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2013, 10:48:51 am »
No dobra, nawet jakby można było zbadać królika rezonansem i wydać na to tysiaka, to co później? Czy są specjaliści, którzy podejmą się operacji neurologicznej u królika? :hmmm
Chodzi mi o to, co można zrobić z wiedzą po wykonaniu takiego rezonansu, jak wyjdzie np. guz w mózgu. Podać chemioterapię, poddać radioterapii? W diagnozowaniu też trzeba znać umiar.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2013, 10:54:14 am wysłana przez kata_strofa »


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2013, 10:50:41 am »
są- tylko zalezy co tam się dzieje
z odlotem jest o tyle latwiej ze jest duzy- nie podejmuja sie operacji ponizej 1,5kg
masz chocby dr Sterne na SGGW-cham ale bardzo dobry neurolog
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 26, 2013, 10:55:41 am »
są- tylko zalezy co tam się dzieje
z odlotem jest o tyle latwiej ze jest duzy- nie podejmuja sie operacji ponizej 1,5kg
masz chocby dr Sterne na SGGW-cham ale bardzo dobry neurolog
A czy doktor Sterne operował w życiu choć jednego królika?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:00:28 am »
pojecia nie mam- ja u niego  bylam ze swoim snickersem i tam mnie kierowano z ogonka wiec podejrzewam ze musial miec z nim do czynienia
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline czarnaskrzynka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Chrupuś vel Czaki, Kofi
  • Za TM: Mizia vel Cykoria [*]
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:35:21 am »
Trzymam kciuki za los uszaka póki co dorzucam cegiełkę na leczenie. Trochę strasznie to wszystko brzmi :(








Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:39:23 am »
Udaru się nie operuje! Tylko leczy - rehabilitacją, odpowiednimi programami ćwiczeń. Warto wiedzieć czy to udar (i jakiego rodzaju) czy uszkodzenie nerwów, aby móc odpowiednio pomagać. Ludzie przy udarze ZAWSZE mają wykonywany rezonans i w zależności od wieku oraz rodzaju zmian - wdrażaną terapię.
Dlatego ćwiczymy z Odlotem tyle, ile możemy bez pewności, co to za zmiana.

Martuś, pewnie pisząc o Śląsku dr Stańczyk miał na myśli Mikołów, bo sam tam pracuje. Już dzwoniłam - cena to 1 200 zł.
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:44:20 am »
a to szybko zmieniaja zdanie- tego maila dostalam wcale nie tak dawno:(
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:46:40 am »
Napisane jest, że podejrzewa się udar albo uszkodzenie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Czyli pewności, że to udar u Odlota nie ma  :hmmm
A jeśli rezonans wykaże uraz to co?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:49:02 am »
Marta, wyślij do doktora pytanie o cenę, czy te 700 zł jest aktualne, może udałoby się za 700, a nie 1200 - nie wiem, czemu taki rozrzut jest i kto to ustala.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:52:19 am »
która Marta?
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 26, 2013, 11:57:47 am »
Ty :) Bo Tobie lekarz odpisał, że cena jest od 700 do 1000 :) wybadaj prosze, sprawę.

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:02:59 pm »
Napisane jest, że podejrzewa się udar albo uszkodzenie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Czyli pewności, że to udar u Odlota nie ma  :hmmm
A jeśli rezonans wykaże uraz to co?
Niestety, neurologia nie jest oczywista, to nie złamanie kości, wymaga dokładnych badań fizykalnych (takie Odlot miał) oraz diagnostycznych - a w tej chwili jedyną konkretną jest rezonans. Tomograf nie nadaje się do oceny zmian tego typu - znajdzie guz lub płyn, natomiast nie określi nic więcej w tej kwestii. Tym bardziej, że Odlot np. słabo widzi - można mu praktycznie wsadzić palec w oko. Jeżeli rezonans wykaże uraz, to określi także jakiego typu i wtedy również dalsze postępowanie. Odlot jest na szczęście dużym królikiem, przy wyniku badania jest go z kim konsultować (chociażby dr Wrzosek, posiadający europejski tytuł specjalisty neurologa).

Martuś, spróbuj napisać do Stańczyka w tej sprawie, ja usłyszałam to co napisałam. Wiem, że ten rezonans w Mikołowie miniaturki raczej nie zbada, to też mi powiedziano (dobrze, że Odlot waży tyle co yorki). Uwzględnij, że do zbadania są dwa odcinki! Głowa i odcinek szyjny kręgosłupa.
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:05:44 pm »
ale Sicca czyli Marta nr 2 rozmawiała z nim później więc jej wieści są bardziej aktualne ale oczywiscie moge do nich ponownie napisac
choc od razu mówie- nie jest to rezonans przystosowany dla króli- taki ma tylko PAN- szczescie ze Odlot to wlasciwie juz gabarat psi
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:11:17 pm »
Dokładnie - to jego masa i wielkość umożliwiają mu przeprowadzenie badania na takim rezonansie.
Na niektórych Akademiach Medycznych mają rezonansy jądrowe - do badań na szczurach lub myszach, niestety, większy zwierz się tam nie zmieści, a szkoda, bo oni mają zgody na badanie na nim tylko i wyłącznie zwierząt i mi pozwolili, niestety, Odlot jest za duży :(
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:13:08 pm »
Jeżeli rezonans wykaże uraz, to określi także jakiego typu i wtedy również dalsze postępowanie.
Rozumiem, że wówczas w grę wchodzi operacja (która byłaby karkołomna) albo dalsza rehabilitacja.
Przykro mi, że jestem sceptyczna. Wydanie setek złotych na diagnostykę (a nie leczenie!), która może nie przynieść odpowiedzi...cóż, tak czy siak decyzja należy do darczyńców.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:14:32 pm »
zartujesz- macie taki rezonans?!!!! a my tu szukalismy- dr Procyszyn rozwazala go u piccoli bo jej zaburzenia sa na bank neurologiczne i jednostronne i jeszcze ten kosmiczny wyrzut wapnia w krwi i moczu ale  w warszawie nigdy w zyciu nie uzyto rezonansu jadrowego na krolu (przynajmniej tak mi powiedziano)
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:18:01 pm »
Odpowiedź przyniesie - to akurat nie jest problem, takie objawy mogą być tylko z mózgu lub odcinka szyjnego kręgosłupa.
Najbardziej martwi mnie to, że zmiany wcale nie muszą się cofnąć lub regresja będzie niewielka - wtedy Odlot będzie zawsze inny - to właśnie smuci i dręczy mnie najbardziej. Chcę mu pomóc - według najnowszej wiedzy i doniesień - ale nie jesteśmy pewni przyczyny, zatem nie wiemy dokładnie w co uderzać.

Marta, jest rezonans przystosowany do badania malutkich stworzeń, przede wszystkim - mózgu. Niestety, w tunelu zmieści się szczur lub mysz i ani kawałka więcej..
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawski Odlot walczy o zdrowie.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:41:20 pm »
Sicca, napisz dokładnie, co obecnie jest robione i jakie lekarstwa dostaje Odlot mimo braku rezonansu, a jakie rzeczy byłyby robione w zależności od wyniku rezonansu. Na czym można poprzestac bez rezonansu i co można osiągnąć przy obecnej wiedzy.