Autor Wątek: Miseczka i jedzenie  (Przeczytany 6309 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Alex

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« dnia: Kwiecień 01, 2006, 12:08:15 pm »
Miseczka do jedzenia powinna być metalowa? Czy najlepszym wyjściem jest pojnik z kulką?
Jaka karma dla królików jest najlepsza i co jaki czas mogę dawać królikowi marchewkę?

ulpu

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2006, 15:03:07 pm »
Odpowiedzi na te tematy znalazłabyś na frum, gdybyś dokladnie poszukała :) To często zadawane pytania.

Miseczka wcale nie musi być metalowa. Jesli chcesz miseczkę stojącą to powinna być satbilna i ciężka, aby królik jej nie przewracał kicając obok niej. Może to być miseczka np. ceramiczna, pod warunkiem, że emalia nie jest odpryśnięta w żadnym miejscu. Metalowa też może być, natomiast plastikowe sa kiepskie - lekkie, niezbyt stabilne i łatwe do gryzienia dla królika.

Poidło z kulką to dobrerozwiązanie, bo woda nie wyleje się ani nie zabrudzi. jednak niektóre króliki preferują miski.

Najlepsze są wysokiej jakości granulaty roślinne. Mieszanek chrupkowo-zbożowo-warzywnych nie powinno się podawać. Najlepsze granulaty to te pochodzące z zachodu (np. niemieckie czy belgijskie), np. Duo Cu dostępny w kilku rodzajach. Są one jednak drogie i nie wszystkie króliki chcą o jeść. Z mojej stony polecam polski granulat firmy Vitapol (dostępny jako Energy+ oraz lucernowy), jest dobry, karmię nim moje króliki, chętnie go jedzą i nie mają problemów żołądkowych, w składzie nie jest zły, a cena jest przystępna: od 5,50 zł do 6,50 zł za kilogram. Ogólnym powodzeniem cieszy się granulat firmy Alex, jednak mozna go dostać tylko na wagę i generalnie rzadko widać go w sklepach  jest problem ze znalezieniem składu. Ja nigdy nie widziałam go w sklepie. Nie jest drogi, lecz nie wszystkie króliki go jedzą.

To, ile i kiedy marchewki możesz dać zalezy od wieku królika. Młode króliczki powinny miec wprowadzane warzywa powoli. U dorosłych problem jest mniejszy, chociaż zmiany diety także powinny być stopniowe. Moje króliki dostają codziennie wieczorem jedną dużą marchewkę i to im odpowiada. Po prostu zalezy to od królika, bo u niektórych po czestym podawaniu marchewki (lub innych warzyw i owoców) wystepują problemy z układem pokarmowym.

Monia

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2006, 17:38:54 pm »
ja kupuje granulat alex'a jest w paczkach lubi wiaderkach dostepne sa 0,5 l, 0,8 l i 5 l cena wacha sie w zalzenosci od opakowania od 3,9 do 22 zl. I w okolicy w ktorej mieszkam jest w 2 sklepach :) jednka Gdynia ma swoje plusy :D

Martulkaa

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2006, 09:23:48 am »
moje króliczki zarówno do granulatu jak i do wody mają ceramiczne miseczki. NIestety Antosia to dosyć "silny" królik i jak chce przewrócić to i tak przewróci :/
Co do granulatu to ja bardzo sobie chwale cuni duo. Mimo ze kosztuje 7-8 zl na kg to jednak kroliki chetnie go jedza a pod wzgledem skladu jest rewelacyjny :)
sklad alexa podala mru na swojej stronie http://moje.kroliki.net/dieta.html
Z tego co wiem do vitapol zrobil sie ostatnio kiepski-marny maja sklad.

Katasza

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2006, 21:35:45 pm »
moje do wody maja pojemnik kulkowy. niestety rozbujniki miski w ogole nie akceptuja. owocuje to naprawde pracochlonnym myciem i wymiana co miesiac (niektore miejsca sa naprawde ciezkie do umycia i pojawia sie grzybek...). do granulatu maja miseczke plastikowa, zawieszana na siatce klatki. nie gryza, nie sa w stanie jej zrzucic i granulat nie jest rozrzucany po calej klatce, co zdarzalo sie jak mialy ceramiczna miske. Popiolka miala tendencje do kopania w niej. do owocow i warzyw maja miske ciezka, polaczenie plastiku z czyms tam. i ona fruwa po klatce jak jest pusta, co zadko sie zdarza, bo kroliki maja tak rozdzielone porcje jedzenia, ze prawie zawsze cos tam w niej jest do przegryzienia.
co do marchewki, moje ja uwielbiaja, gdybym dala sie przekonac (oczywiscie uszatym) jadlyby sama marchewke, tylko i wylacznie....dostaja dwie dziennie. granulat jedza firmy angielskiej, niestety nie znalazlam tu tak chwalonego cuni duo, a ten ktorego uzywam ma w miare najlepszy sklad.

Monia

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2006, 18:05:35 pm »
ja mam na granulat metalowa podwieszana miseczke :) a na warzywka i owocki to misiek ma szklana i ciezka popielniczke :) wiec prawie jej nie rusza i jest latwo do mycia :D

Hania

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2006, 14:32:10 pm »
ja mojemu zrobilam miseczke z gliny, wypalilam i mam teraz cudne naczynko z napisem"Pudzian", jest ciezkie wiec nareszcie zawartosc nie laduje na podlodze :D - dostaje w nim granulat. wode woli z miseczki, ale potem wszystko rozlewa :zdenerwowany  wiec bylam zmuszona kupic poidelko.

anUSZka

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2006, 17:12:59 pm »
Super pomysl :)

Na wode polecam ciezka, troche glebsza miske, nie napelniac calej, tylko najwyzej do polozy i dolewac. Oczywiscie poidelko nie jest zle, tylko trzeba sie upewnic, ze krolik pije duzo z niego, bo nie wszystkie kroliki pija wystarczajaco z poidel.

Olla

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2006, 17:52:01 pm »
Mój królik pije tylko z poidła, kiedy chciałam spróbować jak sobie poradzi z miską to sierotka zamoczyła całe pszczydło=) Co do misek to faktycznie platkiowe są kiepskie-Truśka już ją zmasakrowała i ciągle wywraca dnem do góry. Poidełko (jak sie zdenerwuje) też potrafi zwalić, przesuwa sobie pyszczkim tą rurkę i poidełko zlatuje z prętów, najczęsciej w nocy i budzi całą rodzinke :bejzbol . Myśle teraz nad kupnem jakiejś solidnej miski, bo jak już wywali jedzenie na podłoge to nie zbiera tylko czeka aż nasypię jej noiwą porcje :oh:

bonnie_blue

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2006, 21:03:40 pm »
Moj Bobi robil tak samo jak Twoja Truśka. Ale teraz nie ma zmiluj sie. dostaje granulat wiec nie moze sobie wybierac co lepszych kaskow. Gdyby wywrocil miske to nic sie nie stanie, bo i tak ma porcyjke granulatu na jeden posilek, wiec zadnych dokladek nie ma. Ja jako miske do picia mam popielniczke i teraz smieje sie, ze mam krolika palacza  :D

Pusiolek

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2006, 22:31:01 pm »
Na początku miałam w miseczce plastikowej wodę ale zmieniłam na poidełko z czego jestem ja zadowolona jak i Pusia.Karmę dostaje ziarnistą 2 razy dziennie.A marchewkę jak zje dostaje nową :) czyli pare razy dziennie. :D
Dziś byłam u weta i warzy 1,4 kg :)

u_megi

  • Gość
Miseczka i jedzenie
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2006, 08:50:05 am »
My mamy taką miseczkę http://www.zoolandia.pl/2631/Ferplast/Miska.html
jest plastikowa ale nie da się jej przewrócić, jest lekka ale stabilna i stając na krawędzi się nie przewróci, w ząbki nie da się jej chwycić  :D
Dodam, że Tufka potrafi i kuwetę wywalić  :oh:  a zmiana jej miejsca to już norma :diabelek