Autor Wątek: hmm, wygryzanie siersci  (Przeczytany 20419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kawcia

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« dnia: Marzec 26, 2006, 22:58:42 pm »
Witajcie. Od kilku miesiecy jestem wlascicielka krolika. Niby wszystko jest z nim w porzadku, oprocz tego, ze wygryza sobie kepki siersci. Byc moze jest to naturalne zachowanie w okresie zmiany "owlosienia" ;), dlatego prosze, nie smiejcie sie ze mnie, tylko mi to napiszcie :). Dzis przeczytalam wszystkie posty od Was, lacznie z odpowiedziami, obejrzalam bardzo dokladnie mojego Zizola (mial byc dziewczynka o imieniu Zizi) i nic dziwnego nie widac. Ani pchel (zreszta przy tej okazji pewnie by sie drapal czesto), ani lupiezu, nie ma jakis widocznych problemow z sucha skora, uszka bez zmian. On nie lubi byc czesany, ale mimo to, nie mial zadnych koltunow (oprocz jednego, ktory zaraz po zakupie zostal usuniety przez weta, na wizycie kontrolnej). Musze przyznac tez, ze moj uszatek nie lubi byc glaskany, pozniej potrzebuje duzo czasu zeby sie doprowadzic do porzadku (jakies 15 min. sie myje po jednym glasnieciu), Bede wdzieczna za Wasze odpowiedzi. Glaski dla wszystkich siersciuszkow.Pa

Katasza

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2006, 08:24:17 am »
nie slyszalam o tym aby przy zmainie siersci na letnia kroliki sobie ja wygryzaly. moje tego na pewno nie robia. przyczyna moze byc stres, zwiazany np. z glaskaniem. piszesz, ze on tego nie lubi.

moskirz

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2006, 10:09:00 am »
moje sobie wygrywały sierśc jak miały grzybicę.. sierść wyglądała jakby ją ktoś podciął nożyczkami...

agnieszka_la

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2006, 13:16:13 pm »
A ja słyszałam, że podobno króliki wygryzają sierść gdy cos je boli, albo gdy brakuje im niezbędnych składników w pozywieniu.Biedaki myślą, że sierść je odzywi.

Pozdrawiam

Katasza

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2006, 14:46:06 pm »
bol rowniez powoduje stres ;)

agnieszka_la

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2006, 22:35:42 pm »
no tak - oczywiście:)

Katasza

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2006, 08:37:13 am »
faktem jest ze krolik nam nie powie jak sie czegos boi, czegos nie lubi, albo go boli. za to pokazuje to w inny sposob.
czy w mieszkaniu cos sie zmienilo? rozwaz wszystkie mozliwosci, co moglo przestraszyc zwierzatko, badz sprawic mu bol, fizyczny jak i psychiczny. no i obserwuj, czy je i pije normalnie, oraz czy nie zostawia kalu nocnego.

kawcia

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2006, 08:56:15 am »
Wiecie co, ja podejrzewam, ze w naszym przypadku to jest problem z zabkami. Dzis popoludniu idziemy z Zizolkiem do weterynarza. Wg mnie, on ma wrodzona wade zgryzu. Dlatego wszystko co napisalyscie moze sie po czesci zgadzac i uklada w jedna calosc. On nie zjada wszystkiego z mieszanki, tylko wybiera niektore (co moze prowadzic do tego, ze mu jednak brakuje pewnych skladnikow), pewnie sie dlatego stresuje( stad tez to moze wyplywac), itd, itd. Jutro Wam napisze co mi powiedzial lekarz. Dziekuje za odpowiedzi i za to, ze to forum istnieje.

Katasza

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2006, 13:14:39 pm »
zmien mieszanke na granulat, to po pierwsze, bo rzeczywiscie, w mieszance skladniki odzywcze sa w zlych proporcjach, np za malo wlokna. po drugie, krolik to nie gryzon, zboza jako takie nie sa mu potrzebne, po trzecie w mieszankach czesto jest nieluskany slonecznik, a to moze zaszkodzic na dziasla.

kawcia

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2006, 13:34:15 pm »
Katasza, albo inne forumowiczki, czy mozecie mi podac kilka (chociaz dwa) przyklady granulatu i tylez samo mieszanki. Ja kupuje w kilku sklepach pozywienie dla mojego zwierzynca (mam jeszcze kanarka). Szczerze mowiac, to ja sie nie znam, zreszta nie tylko ja, bo sprzedawcy w sklepie tez.
 Mam jakos do Was zaufanie  i dlatego wole Was zapytac. Cholercia, moj dzien jest za krotki, ale chetnie bym posiedziala przed kompem i poszukala w necie, ale jesli nie bedzie to dla Was problem, to naswietlcie mi jakie preparaty kupic, zeby moj maluch uszaty byl szczesliwy i zdrowy. Jak wiecie ja nie mieszkam w Polsce, ale niektore firmy sa na rynku i tu i tu. Z gory dzieki
Aha, wlasnie dzis wypadl dolny siekacz Zizolkowi. :(. Uff, na szczescie jeszcze kilka godzin do wyznaczonej wizyty u weta.

Katasza

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2006, 14:16:39 pm »
ja osobiscie niewiele ci pomoge (chyba ze bede miala ciut wiecej czasu to poszperam, teraz musze wyjsc), bo mieszkam w anglii i stosuje tutejszy granulat, z tego co wiem takiego na zadnym innym rynku nie ma. przede wszystkim patrz na ilosc wlokna, powinno go byc od 18 procent i wiecej w dobrym granulacie.

postaram sie dzisiaj albo jutro czegos poszukac, ale nie obiecuje.....

napisz jak po wizycie, co wet powiedzial.

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2006, 14:43:35 pm »
Poszukaj granulatu firmy Versele-Laga (Belgia) o nazwie DUO CUNI - może taki dostaniesz u siebie, bo z polskimi to raczej wątpię... Najlepsze granulaty produkuje firma Oxbow - ta z kolei nie jest dostępna w Polsce :(

Mieszanek ani nie kupuję ani nie polecam - wobec tego nie podaję ;)

anUSZka

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2006, 17:12:32 pm »
napisz nam po wizycie u weta, co powiedzial. Mysle, ze stres z powodu problemow z zebami to wystarczajacy powod do wygryzania siersci...

Kawcia, w jakim wieku jest twoj kroliczek? Bo od tego zalezy, jaki granulat.

Trudno nam zarekomendowac cos w Niemczech, nie znamy tamtego rynku, ale to, co wszyscy robia, to szukanie granulatu o skladzie najbardziej zblizonych do "idealu".

dokladne linki do mojej strony, gdzie znajdziesz info na temat diety:
Skladniki zdrowej diety - tu znajdziesz info o granulacie i skladzie prawidlowym granulatu
Prawidlowa dieta od dziecinstwa do starosci

kawcia

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 28, 2006, 20:58:55 pm »
Hej. Wrocilismy do domku. Moj krolik dokladnie dzis ma szesc miesiecy. Anuszka, powiem Ci ze dzieki Twojej stronie, stronie Kaziora i temu forum zdecydowalam sie na zakup krolisia. :) . Ale do rzeczy. Zizolek zostal zbadany, zebki zostaly mu przyciete (podobno czeka go to raz w miesiacu ewentualnie raz na szesc tygodni :( . Reszta zabkow jest ok, tylko te siekacze tak "wyrosly", a ten ktory wypadl, powinien odrosnac. Przy okazji zostaly mu podciete pazurki. Jesli chodzi o wygryzanie siersci, to lekarz podejrzewa roztocza. Dal na to kropelki, mowil ze po ok. 10 dniach powinno byc dobrze, ale zapobiegawczo jeszcze poworzyc zakropienie skory za ok. dwa tygodnie.  Zobaczymy. Problem u nas zabkowy bedzie, ale moze Wy macie pomysl, jak zachecic uszatka do jedzenia sianka. Moj maluch nie je sianka od zawsze. Kiedys myslalam, ze wybieram zle, ale po zakupie trzech paczek, nie ma poprawy. Probowalam kilka meto, a to w pasniku, a to w koszyczku wiklinowym i w kuwetce z boczku tez mial, ale on sie nim nie interesuje. Wiem, ze to by moglo go uchronic przed przymusowym skracaniem siekaczy, ale.... hmm, co zrobic?
Jesli natomiast chodzi o jedzonko, to poczytam sobie dokladniej, ale oczywiscie bede wdzieczna za "gotowce". Trzymajcie sie. I poglaskajcie ode mnie swoje uszate slicznotki.

kawcia

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 28, 2006, 22:05:23 pm »
Juz sie naczytalam i zanotowalam. Jutro ide kupic mojemu szczerbatkowi granulat. Mysle, ze nie bedzie zle, jesli duze opakowanie granulatu (wiem ze nie na dluzej niz na 6 tyg. :) ) wymieszam z ta mieszanka ktora mam? Dodam, ze u mnie w mieszance nie ma slonecznika. Zreszta  Zizolek nie lubi nawet luskanego. On szczerze mowiac jest wybredny i pewnie dlatego tez nie jest grubaskiem. Choc pewnie gdyby byl inny, to zabieralabym mu miseczke z jedzonkiem. Mam nadzieje, ze uda mi sie kupic jutro granulat o takim skladzie jak mi podalas ;).
Ups, nie badzcie na mnie zli, ze teraz pisze o jedzonku tu, a nie tam, gdzie jest zywienie. Papa

anUSZka

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 30, 2006, 17:11:08 pm »
Spoko. Najwazniejsze, ze powoli do przodu. Jesli chodzi o sianko, ktorego nie chce jesc, to mozesz zamiast tego probowac podawac swieza trawe i np. zboza (owiec 10-20cm), latwo i szybko rosna w domu, tez pomagaja scierac zeby.
Oczywiscie swieze warzywa zielone (salata rzumska, ziola, rozne odmiany cykorii, natka marchewki itp) tez warto wprowadzic do diety, zeby mogl jesc na "ilosc".

kawcia

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 03, 2006, 11:15:21 am »
Moje malenstwo juz ma sie dobrze. Siersc slicznie odrasta i nie widze juz, zeby Zizolek sobie ja jeszcze wygryzal. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Papa

anUSZka

  • Gość
hmm, wygryzanie siersci
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 03, 2006, 18:10:07 pm »
Super :)