Autor Wątek: Królik nic nie pije  (Przeczytany 19428 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Industrial-Usag

  • Gość
Królik nic nie pije
« dnia: Luty 07, 2006, 17:36:13 pm »
Witam

Pojawił się problem z naszym króliczkiem, otóż od kilku dni nic nie pije.
Zbiegło się to ze zmianą klatki na większą (poidełko zostało to samo) i z wprowadzeniem kapusty pekińskiej do diety (kapustę już odstawiliśmy ale brak rezultatów)
Od 4 dni królik prawie nic nie pije. Siusiu robi, ale zdecydowanie mniej, nie zaobserwowaliśmy jakiś oznaków zmniejszonej aktywności, bryka i kica jak zwykle. Dietę ma sianko, i suchą karmę (granulat) dostaje też jedną marchewkę dziennie, i czasem troszkę zieleninki (1/2 natki pietruszki lub coś takiego). wcześniej namiętnie zajadł się tekturkami z kartonowych pudełek które rozszarpywał podczas zabawy ale te też mu odstawiliśmy bo się objadał tekturką a nie chciał jeść potem karmy normalnej. 'Klocuszki" robi jak zwykle czyli sporo ;)
Ostatniej nocy nic a nic nie wypił. Zaczynamy się niepokoić trochę o niego, dostęp do wody ma non stop i z poidełka i z miseczki z wodą i nic.

Czy ktoś wie jak go zachęcić do picia ?

ulpu

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2006, 18:18:11 pm »
Dobrze, że ostawiłeś już tą kupustę - nie jest polecana dla królików.

Możesz dodać do wody w poidełku i miseczce troszkę jakiegoś soku bez cukru, najlepiej jakiś dla dzieci. Przyjemny smak i zapach może zachęcą króliczka do picia.

Może na razie dołóż mu coś soczystego do diety? Może świeże jabłko, jeśli lubi a układ pokarmowy je toleruje? Niedobrze by było, gdyby się odwodnił...

Industrial-Usag

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2006, 19:35:25 pm »
To ze zwykłej kapusty nie powinny jeśc to wiem ale myślałem że pekińską to moze , zwłaszcza ze nie bylo wczesniej po niej zadnych niespodzianek.
Dolozymy mu ogorka do diety teraz i zmienie wode z tej co daje na źródlaną moze to coś w wodzie?

Daria

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2006, 19:58:46 pm »
Cytuj
Dolozymy mu ogorka do diety teraz i zmienie wode z tej co daje na źródlaną moze to coś w wodzie?

Z tego co słyszałąm to ogórki też nie sąpolecane dla królików bo mogą powodować biegunke.

Możę postaw króliczkowi wode w miseczce ?

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2006, 20:14:47 pm »
Sprawdz poidelko czy sie nie "zablokowało" - mi sie to kiedys zdarzyło i od tamtej pory sprawdzam.


A zpiciem u króliczków jest różnie - moje przez noc nic nie wypija a innym razem potrafią wyduldać całe poidelko.

Industrial-Usag

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2006, 20:27:03 pm »
Rozwieje wątpliwości , wode ma non stop w sprwnym czytym poidełku (wode zmieniamy codziennie) do tego stoi miseczka z wodą. Niestety woda nie budzi w nim zadnego zainteresowania, podsówam mu pod nos jak je czy jak wkładam do klatki (podbiega z nadziją ze to jakiś smakołyk) i nic. Powącha i odejdzie, tak samo z poidełkiem, powącha i nic żadnej reakcji. Jak by próbowal albo skosztowal i dal jakis znak to moze bym coś wiecej wykombinował a tak to jesteśmy w kropce.
Co do ogórka to jadł po 2 platerki co 2 dni i nie bylo zadnych niespodzianek. A o ogórku pomyślałem bo to warzywo co ma sprp wody w sobie.
Dzisiaj zmienie mu wode na źródlaną, do tej pory pił mineralną niegazowaną lub przedotowaną odstaną i nie przeszkadzało mu to.
Dam znać jutro czy zmiana wody pomogła czy nie.

Aha sprwdzałem tak jak poradził mi weterynarz czy nie ma wiotkiej skóry (syndrom odwodniena) i nic z tego ma sprezytą i po "zebraniu" zaraz wraca na swoje miejsce ładnie.
Królik nie jest otyły raczej szczuply (planujemy go tyci podtuczyć ale idzie to na razie pomalutku).

tepe.

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2006, 14:31:51 pm »
Jeśli nie ma objawów odwodnienia to znaczy że wszystko jest ok
To nie jest nic nienormalnego, mój królik też czasami pije wiecej a czasami mniej, nie zawsze widzimy kiedy to robi. Jeśli dobrze się czuje, jest wesoły i ma sprężystą skórę tzn. że wszystko dobrze i nie ma powodu do zmartwień :)

anUSZka

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2006, 19:38:23 pm »
Kiedy "po skorze" widac odwodnienie u krolika, to oznaka juz bardzo dotkliwego odwodnienia. Jesli martwisz sie, moze dopoic kroliczka strzykawka, na wszelki wypadek. To pewnie stres z powodu przenosin....
Poza tym wszystko w porzadku, je, zalatwia sie normalnie?

Industrial-Usag

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2006, 21:38:06 pm »
Tak poza tym wszytko OK, biega zalatwia sie normalnie, je tez. Do tego siusia też ale mniej niz poprzednio, skąd on bierze wode ??? to ja nie wiem za wiele mokrych pokarmów nie dostaje.
Na razie nie idziemy z nim nigdzie bo zachowuje sie normalnie no poza piciem. I tak niedlugo będzie kastrowany to wizyta kontorlna go nie ominie.

JoKo

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2006, 21:24:23 pm »
Hmmm..i jak czuje się króliczek?Nie ma już problemów z piciem(tzn.wydaje mi isę,że na pewno NIE ma,w końcu troche czasu minęło) :mrgreen:

Elfik23

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2006, 19:54:22 pm »
Hej! :hey:
Mój Tofik na początku bardzo dużo pił. Byłam tym aż zdziwiona, bo potrafił wypić szkalnke wody w ciągu dnia, teraz niestety coś sie mu poprzestawiało. Pije strasznie malutko ,aż zaczełam sie troche martwić. ALe dostaje marchewkę, troszke jabłka, czasem troszkę korzenia pietruchy i samej natki z marchwii, wiec w sumie ma pokoramy w których conieco wody dostaje. Ale mimo to jakoś sie niepokoję ponieważ rzadko chodzi siusiu, a przecież wiadomo  że jak  czesciej siusia to oczyszcza sie pęcherz itp. Jesli chodzi o moment siusiania to jest wszystko ok, nie odksakuje, ani nagle nie wyskakuje z kuwety (co by mogło sugerować jakąś chorbe dróg moczowych). Jedyne co troszke mnie zastanawia to to w jaki sposob TOfik czasem sie przeciąga..jakoś tak dziwnie. Cięzko mi będzie to opisac, ale postaram się. TO wygląda jakby częśc (ta nieco przed końcem tyłeczka) mocniej przypłaszczał do podłoża a dopiero potem kładzie cały tyłeczek. Zastanawiam sie czy to nie ma związku ze zchodzacymi jąderkami. Poza tym króliczek jest dośc wesoły, bryka wieczorami i z rana, ostatnio mniej wcina karmy ale to chyba za sprawa większej ilości naturalnych jarzynek :hm: . Hmm a jesli soczek jest słodzony np malinowy z herbapolu?? można mu troszkę dodać do wody? kurcze, byłabym spokojniejsza gdyby częsciej siusiał. Kiedyś robił to bez popadania w przesadę co 20 minut i jeszcze czesciej widywałam go przy miseczce z wodą, a teraz...hmmm może widziałam go dziś w kuwecie z 5 razy za cały dzień. A dziś niedziela i byłam z nim praktycznie cały czas. Dodam tylko że Tofik jest u nas od ponad miesiąca i czy to możliwe by w tak krótkim czasie zmieniły sie jego nawyki zywieniowe?

tepe

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2006, 12:24:13 pm »
Elfik, wszystko jest w porządku, takie zachowania są normalne - mój maluch też się tak zabawnie przeciąga - sposób na rozciągnięcie skulonych plecków :), a jeżeli chodzi o ilość wody to nie masz powodu do zmartwień, rzeczywiście im więcej świeżych soczystych jarzynek i zieleninki je tym nieco mniej wody pije. Poza tym jest już starszy i nie musi tak często siusiać jak wtedy kiedy był maluszkiem. Zwykle to suchą karmę trzeba koniecznie czymś przepchnąć dalej. I daj spokój ze słodzonymi soczkami i herbatkami bo narobisz małemu kłopotów! Cukier jest czymś czego naszym króliczkom z pewnością nie potrzeba, chyba że chcesz żeby go brzuszek rozbolał

Elfik23

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2006, 12:50:20 pm »
Ok, dzięki. W sumie skoro załatwia się normalnie i dość czesto a bobki nie są jakieś bardzo suche to chyba jest ok. Może faktycznie zaspokoja potrzeby picia dzięki jarzynkom. Tak sobie jednak mysle że może powinnam mu troszkę jarzynek ograniczyć bo mało sianka wcina. Nie czuje potrzeby jedzenia, skoro naje sie marchewką czy nacia itp. A może przechodzi na dietę bardziej wiosenną :jesc:  w końcu to już niebawem :) Zobaczymy co będzie dalej. Jakby cos znów mnie niepokoiło to napiszę. Zawsze lepiej wymieniać doświadczenia niż samemu kombinować :) Pozdrawiam! :elou:

tepe

  • Gość
Królik nic nie pije
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2006, 14:15:02 pm »
:)