Nieprawda, co lekarz i co dietetyk, to inna opinia. Badania też się różnią.
"W lutowym numerze "Circulation", pisma American Heart Association, ukazała się publikacja autorstwa dr Meir Stampfer i współpracowników, przedstawiająca wyniki analizy danych zgromadzonych w Nurses' Health Study, dotyczących zdrowia 85 000 kobiet.
Wynika z niej, że kobiety z nadciśnieniem tętniczym, unikające w swojej diecie tłuszczów i białka zwierzęcego mają wyraźnie zwiększone ryzyko udarów krwotocznych mózgu. U kobiet spożywających więcej tłuszczów zwierzęcych udar krwotoczny mózgu występuje 3,7 razy rzadziej."
Źródło:
http://www.zdrowy-styl-zycia.pl/archiwalne-artykuly/dieta-uboga-w-tluszcze-i-bialko-zwierzece-a-udar-mozgu.html"Wyróżniamy białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Białko zwierzęce powinno stanowić w diecie, co najmniej 60% ogółu spożywanego białka. Pozostałe powinno pochodzić z produktów roślinnych.
Białka pochodzenia zwierzęcego znajdują się w:
* mleku i jego przetworach
* jajkach
* mięsie
* dróbiu
* rybach
Białka pochodzenia roślinnego występują w:
* fasola
* soja
* zielony groszek
* bób
* ziemniakach
* mace
* kaszach
Białko jest składnikiem budulcowym wszystkich tkanek człowieka, a także kości.
W tkankach miękkich stanowi aż 75 % suchej masy. W jego skład wchodzi azot, węgiel, wodór, tlen i siarka oraz w niektórych białkach również fosfor, wapń, żelazo, miedź, jod, cynk, magnez, kobalt i mangan. Strukturę dużych cząstek białka stanowią aminokwasy połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi Połączenia te mogą być różnorodne i dlatego jest wiele rodzajów białek, występujących w przyrodzie ożywionej. W tkankach człowieka można się doliczyć 1500 różnych białek.
Białka dzielimy na proste i złożone
Białka proste składają się wyłącznie (lub prawie wyłącznie) z aminokwasów, jak np. białka limfy, surowicy krwi (globuliny, albuminy), mleka, jaj, mięśni, nasion strączkowych, ziarna zbóż, itd.
Białka złożone zawierają dodatkowo składnik niebiałkowy, tzw "grupę prostetyczną", np. hemoglobina i mioglobina, w skład, których wchodzi żelazo.
Pod względem wartości biologicznej odżywczej białka dzielimy na pełnowartościowe i niepełnowartościowe
Ta klasyfikacja jest uzależniona od składu aminokwasowego białek tj. czy zawierają i w jakim wzajemnym stosunku niezbędne aminokwasy, których jest 10 i których organizm nie może sam syntetyzować. Są to: fenyloalaniana, izoleucyna, metionina, lizyna, leucyna, treonina, tryptofan, walina, arginina i histydyna. Argininę i histydynę uważa się za niezbędne tylko dla dzieci.
Pełnowartościowe białka zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, wędliny, drób, podroby, mleko, sery, bryndza i jaja. Jedynym niepełnowartościowym białkiem zwierzęcym jest żelatyna.
Niepełnowartościowe białka są produktami pochodzenia roślinnego: mąka, pieczywo, makarony, kasze, ziemniaki, nasiona roślin strączkowych. Białko roślin strączkowych szczególnie soi, ma bardzo zbliżony skład aminokwasowy do białka tkanek człowieka i dlatego jest dla niego wartościowe.
W białkach, także pełnowartościowych, niezbędne aminokwasy występują w różnych ilościach wtedy decydującym o możliwości i natężeniu syntezy białka człowieka jest ten aminokwas, którego jest najmniej. Staje się w ten sposób aminokwasem limitującym sód aminokwasem limitującym wzorzec, do którego porównuje się zawartość niezbędnych aminokwasów w produktach spożywczych przyjmuje się skład aminokwasowy jaja kurzego.
Białko roślinne można wykorzystywać z pożytkiem, jeżeli będziemy je podawali łącznie z białkiem zwierzęcym. W ten sposób w dużej mierze białko roślinne służyć będzie syntezie białka naszych tkanek gdyż, pewne niedobory lub nawet braki niezbędnych aminokwasów uzupełniać będzie białko zwierzęce. Przykładem niedoboru jest zestaw śniadania, w skład, którego wejdzie tylko chleb z masłem i herbata, natomiast dobry zestaw będzie wtedy, gdy do chleba dodamy kawałek sera a do herbaty mleko. Innym przykładem na pełnowartościową mieszaninę białek zwierzęcych i roślinnych będzie makaron z serem, bigos, naleśniki z serem lub szpinakiem itp. Należy, więc pamiętać, aby do każdego posiłku planować jakiś produkt, który zawiera białko zwierzęce. Najlepszy stosunek białka roślinnego do zwierzęcego to 1 : 1. Dopuszczalny jest stosunek 1 : 2, tzn. może być dwukrotnie więcej białka roślinnego niż zwierzęcego, ale taki stan nie może trwać zbyt długo."
Źródło:
http://www.osesek.pl/podstawy-zywienia-dziecka/inne-skladniki-pozywienia/8-bialka.htmlTu bardziej umiarkowane stanowisko:
"Ważne jest, aby w pożywieniu dostarczyć oprócz białek niepełnowartościowych (roślinnych) białko zwierzęce - o dużej wartości odżywczej. W takim zestawieniu białka będą się nawzajem uzupełniały i dostarczą nam wszystkich niezbędnych aminokwasów.
W diecie dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących konieczny jest udział białka zwierzęcego obok roślinnego. Natomiast w diecie ludzi dorosłych może być przewaga białek roślinnych i wystarcza w niej niższy udział białek zwierzęcych. Wszystko zależne jest od wieku, płci, trybu życia (np. pracy jaką się wykonuje, ludzie uprawiający sport itp.).
[...]
Niestety białko pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj zawiera duże ilości niepożądanych tłuszczów nasyconych odpowiedzialnych między innymi za wzrost w naszym organizmie cholesterolu, natomiast białko pochodzenia roślinnego posiada dodatkowo korzystne dla nas węglowodany złożone i jest związkiem o mniejszym działaniu kwasotwórczym niż mięso."
Żródło:
http://szpital.legnica.pl/nowa/index.php?option=com_content&view=article&id=56:biako&catid=34:porady-dietetyczne&Itemid=61I tu:
http://www.eufic.org/article/pl/4/3/artid/bialko-zycia/