Autor Wątek: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie  (Przeczytany 9244 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sebam

  • Gość
Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« dnia: Listopad 21, 2011, 23:47:52 pm »
Witam serdecznie, od kilku dni mój króliczek(około7 letni),ma takie dziwne objawy siedzi cały czas przy poidełku,pyszczkiem przyklejonym do niego,podgryza metalową rurkę,kicha raz na jakiś czas,często otrzepuje łapki i myje pyszczek,mlaska lub jakby lekko zgrzyta(rzadko),apetyt raczej ma. Potrafi leżeć w rozlanej kałuży wody która nie pije i wylewa z poidła. Często liże po rękach jak go głaszcze w okolicach pyszczka(czuć wtedy że ma dość ciepły język). Wydaje mi się,że może mieć lekką katar ale nie mogę jednoznacznie stwierdzić bo cały czas moczy pysk o poidło. To chyba wszystko co zauważyłem. Proszę o radę, odczekać trochę czy od razu udać się do weta. I czy ktoś może polecić jakiegoś dobrego w Szczecinie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2011, 23:51:19 pm »
Zmień poidło na miskę to po pierwsze. Może woda mu sie w nosek wlewa. A kichanie może być także od przeziębienia skoro w tej wodzie leży. Dawaj mu wodę w małą miseczkę i obserwuj max kilka dni. Jak stan się będzie utrzymywał to do weta.

W szczecinie Dr Kasia Reszka przyjmuje na ul. Krakowskiej w przychodni braci Chmielewskich.

Gosiaczek86

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2011, 01:06:06 am »
Może królas ma gorączkę, skoro chłodzi pyszczek i siebie w wodzie.....  masz możliwośc zmierzenia temperatury ?? Ewentualnie- sezon grzewczy się zaczął, może zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa? Mokra ścierka/ręcznik na grzejnik i zobacz, czy jest poprawa....
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2011, 01:09:33 am wysłana przez Gosiaczek86 »

sebam

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2011, 09:13:00 am »
Dziękuję za odpowiedzi, z poidłem nigdy nie miał problemów, a miskę wylewał, może faktycznie się chłodzi, jaka temperatura  ciała króliczka odpowiednia i gdzie w razie czego mogę zmierzyć takim na podczerwień dotykowym jak dla dzieci.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2011, 09:22:34 am »
A zęby ma kontrolowane? Mlaskanie, zgrzytanie, "bicie" się łapkami po pyszczku, a także kichanie i katar mogą świadczyć o źle ścierających się zębach i przeroście korzeni.
A jak wygląda kwestia sikania - sika dużo, mało, napina się? Duża ilość wypijanych płynów może zwiastować problem z nerkami, pęcherzem moczowym, a także może być objawem gorączki, tak jak napisał Gosiaczek.
Polecam jednak wybrać się do weta.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2011, 09:30:44 am »
Mi takie mlaskanie i "bicie" się łapkami czy kichanie gdy siedzi przy poidełku świadczy tylko o tym że poidło jest złe. To bicie się łapkami może być mocniejszym myciem pyszczka. U mojego Groszka wszystkie objawy występowały.
W trakcie picia się odrywał kichnąć, czasem nawet po kilka razy, po piciu mył się mocno i intensywnie a do tego mlaskał.

Gosiaczek86

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2011, 17:27:55 pm »
Prawidłowa u króla to 38-40 nawet...  chyba najdokładniej to zmierzysz w pupie...  dotykowym nie powinien protestować :)

sebam

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2011, 22:44:08 pm »
Witam, dziś króliczek odwiedził weta, po narkozie Pani doktor stwierdził tylko drobną rankę na dziąśle, oraz że uszaty ma bardzo kruche zęby bo przy lekkiej korekcie przednich uszczerbił się jeden z nich(stwierdziła że brak mu jakiś witamin. Po zabiegu królik mocno zgrzytał zębami.
Pytanko jakich witamin może potrzebować oraz jak najlepiej podać tabletkę 1/4 na dzień Enroxil Flavour 50mg którą otrzymał od weta. Kruszyć wciskać w mordkę czy rozpuścić i strzykawką, z góry dzięki za podpowiedzi.

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 06, 2011, 09:49:00 am »
Tabletkę trzeba rozkruszyć i podać strzykawką np z z warzywną zupką dla niemowląt - są takie papki w słoiczkach do kupienia.
Strzykawkę trzeba otworzyć,nałożyć troszeczkę zupki - np patyczkiem do lodów czy trzonkiem łyżeczki - następnie wsypać proszek tabletki i nałożyć znowu zupki. Tak króliś nawet nie poczuje tabletki, a zupka może mu zasmakuje  ;-) Zamiast zupek może być - w takiej samej formie - marchewka albo jabłko :)
Powodzenia i zdrówka dla malucha  :przytul

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 06, 2011, 10:13:08 am »
sebam - byłeś u któregoś z polecanych na forum weterynarzy? Trochę dziwna diagnoza...
Jeśli chodzi o tabletki, ja kruszę i ukrywam w "klejącym" smakołyku np. w suszonej żurawinie, kawałku banana. To jedyny sposób u nas aby przemycić tabletki, żadne papki się nie sprawdzają.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

sebam

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2011, 11:29:05 am »
kata_strofa co do weta to akurat żona wybrała szczeciński TOZ na Wojska Polskiego(najgorsze że jak człowiek nie wie co dolega zwierzęciu to nie ma co podważać diagnozy lekarza, a wozić uszatego po różnych i każdy będzie chciał mu coś przyciąć i bawić się w pseudo dentystę to nie mam zamiaru-odczekam trochę i pojadę niedługo do innego weta)
Jak na razie nie widzę poprawy,a z tabletkami muszę powalczyć jak podpowiadacie,dzięki
Ps jak wyszukać listę polecanych weterynarzy w Szczecinie ??

goldie

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 06, 2011, 12:01:04 pm »
tu jest link do wetów w Szczecinie http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9650.40

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 06, 2011, 12:47:27 pm »
sebam- akurat widziałam chyba twoją żonę w TOZ z maluchem, odbierała go z zabiegu a ja czekałam w kolejce. To taki malutki, 7-dmio letni króliczek, kremowy?
I z tego co pamiętam, to Kasia stwierdziła ranę na dziąśle i krzywy ząb tylni- który jednak się ściera prawidłowo, więc rana nie powstała od niego, oraz źle ścierające się siekacze, które zostały przycięte. A zęby są kruche zdaniem Kasi ponieważ królikowi brakuje wapnia i witamin.
dla pewności zawsze warto zrobić RTG jeżeli są to sprawy zębowe + już starszy wiek.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

sebam

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 08, 2011, 20:57:04 pm »
Tak to była właśnie moja żona z królasem :) A jaki preparat dać królikowi ?

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2011, 22:25:03 pm »
Tutaj jest np. jeden: http://witaminka.istore.pl/pl/dolfos-kr-witaminy-dla-krolika.html
Przy niedoborach mineralno- witaminowej
Albo bardzo fajne witaminy: http://www.futrzakowo.pl/produkt-7596.html , osobiście stosuję i jestem bardzo zadowolona.
A co do samego wapnia- to pewnie zwiększyć podawanie roślin które go zawierają w sporych ilościach, bo z pokarmu powinien być najlepiej przyswajany.
Mozecie się też weta zapytać o jakiś preparat typowo na wzmocnienie kości- nie miałam królika ze stricte tym problemem, i nie znam, żadnego :(
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 09, 2011, 22:40:52 pm »
Pervivet i ja stosowałam u dwóch królików. Bardzo polecam. Królikom smakuje i jest na prawdę dobry.

sebam

  • Gość
Odp: Kichanie,cały czas przy poidełku, mlaksanie
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 15, 2011, 23:49:21 pm »
Dziękuję za odpowiedzi. Tofik dalej pije jak szalony, jak nie pije to gryzie poidło lub trzyma je w rozchylonym pyszczku obok siekaczy opiera rurkę o dziąsła i tak siedzi jak zahipnotyzowany,zaczął też załatwiać się w łózko jak puszczamy go luzem, wcześniej tego nie robił :(, liże dalej palce i jakby chciał żeby go tam po ząbkach lub po dziąsłach dotykać. Poza tym ma apetyt załatwia się raczej normalnie, tylko jakby siana zaczął mniej przerabiać. Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz za wypowiedzi co do tematu.