Autor Wątek: dobre??  (Przeczytany 6114 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

chudy_1993

  • Gość
dobre??
« dnia: Marzec 15, 2006, 15:21:01 pm »
Kupuje granulat o składzie
-białko16%
-wlókno9,5%
-tłuszcz3%
-wapń10%
-fosfor8%
metionina(czy coś w tym stylu!! a co to w ogóle jest jak ktoś może to niech powie)0,56%
lizyny(to też niech mi ktoś wyjaśni)0,9%
Czy to dobry granulat?

bonnie_blue

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2006, 15:34:55 pm »
Nie.
Za malo wlokna, za duzo bialka i wapnia.
Wlokna powinno byc 18-22%, białka powinno być mniej niz wlokna

ulpu

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2006, 17:55:30 pm »
Cytaty z Wikipedii:
"Metionina (nazwa skrótowa Met) to zawierający siarkę, elektrycznie obojętny aminokwas kodowany występujacy w dużych ilościach w kazeinie mlekowej i w białkach jaja."

"Lizyna (nazwa skrótowa Lys, skrót jednoliterowy K) jest niepolarnym aminokwasem należącym do 20 aminokwasów białkowych, najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi. Należy też do grupy aminokwasów niezbędnych (liczącej 8 - 10 substancji), które nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczane z dietą."

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
dobre??
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2006, 13:32:56 pm »
To jest powiedziałabym nawet - bardzo kiepski granulat :( Czy to na pewno granulat a nie mieszanka przypadkiem?

Ja poleciłabym zmianę stopniową na jakis inny. Kieruj się przy wyborze ilością włókna - czym więcej tym lepiej (16-21 i więcej procent) i mała ilością wapnia - w granicach 1,5 - no powiedzmy do 3 % ale na pewno nie 10...) oraz małą ilością tłuszczu - mniej więcej w takich proporcjach jak wapnia.

elodi

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2006, 20:53:18 pm »
Jak napisałam w innym poście próbuję przestawić króla z mieszanki na granulat. Chciałabym się jednak dowiedzieć co myślicie o mieszance, którą do tej pory jadł i uwielbiał. Nazywa się "Cuni Indoor Nature". Jest produkowana przez Versele-Laga wytwórcę granulatu Cuni Duo, na który staram się właśnie przestawić zwierzaka.
Jej skład: proteiny 14%, tłuszcz 3%, Włókno, błonnik 15,5%, Popiół 6,4%, Wapń 1%, Fosfor 0,5%.
Na opakowaniu napisano, że zawiera produkty pochodzenia roślinnego, zboża, warzywa (10%), ziarna, drożdże piwne, minerały, ekstrakt z Yukki, witaminy A, D3, E, miedź.
Pytam tak na wszelki wypadek, gdyby zmiana diety nie wyszła...

anUSZka

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2006, 20:59:09 pm »
A jak wyglada ta mieszanka (bo na obrazku opakowania nie widac)?

elodi

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2006, 00:28:20 am »
Cuni Indoor to głównie twarde bryłki, zielone w różnym odcieniu i pomarańczowe (marchewkowe?), trochę zielonych kółeczek. Jest chyba też trochę granulatu (cuni duo?) i trochę czegoś granulatopodobnego w wyglądzie, ale twardszego (nie, nie próbowałam!). Ogólnie mówiąc slychać głośne chrupanie, gdy królik konsumuje. Aha, jest tam jeszcze trochę płatków owsianych i jakiś innych warzywnych? płatków o wyglądzie jedzenia dla rybek. Tych ostatnich składników nie liczę, bo królik tego nie je. Wybrałam tę mieszankę głównie dlatego, że nie ma w niej żadnych ziaren (król nie lubi), jaskrawych ciasteczek i innych farfocli. W sumie jest to jedyna znana mi mieszanka dla królików, która w 85% znika z miseczki.
Chcę dodać, że królik je 3-4 razy dziennie, ale mało. Nie jest żarłokiem. Jak się naje potrafi zostawić w misce nawet ulubioną cykorię lub natkę.
Jestem ciekawa oceny.

Pozdrawiam i dziękuję

P.S.
Anuszko, czy 2,65kg to dużo jak na barana? Lekarki w OAZIE nie krytykują, ale czytając forum widzę, że w modzie wiosenne odchudzanie króliczków.

Katasza

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2006, 06:59:25 am »
zalezy jakiego masz baranka. Rudas to francuski i wazy teraz ponad trzy kg, a moze i do 6 wazyc, przynajmniej tak jest napisane w angielskiej ksiazce ktora mam. Popiolka to karlowaty baranek i wazy niewiele ponad kilogram.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
dobre??
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2006, 12:06:04 pm »
u nas nie ma chyba baranków,które ważą ok. kilograma.Moj jest  barankiem miniaturką i waży ok. 3 kg.Nie jest upasiony więc chyba waga jego jest ok :jupi
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Katasza

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 20, 2006, 13:27:46 pm »
tu niestety albo i stety jest rozroznienie na rodzaje barankow. ja o tym nie wiedzialam jak kupowalam Popiolke. zorientowalam sie dopiero po zobaczeniu kwitow za oba, przy Popilce napisane karlowaty, przy Rudasie francuski.

a tak poza tym to Twoj z ryjka niesamowicie podobny do mojego Rudasa :)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
dobre??
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 20, 2006, 13:44:45 pm »
z Twojego postu wynika,że moj Pysiek jest baran francuski?No to jego waga może sięgnąć nawet 5 kg.?W marcu skończył 1 rok więć już nie będzie chyba tył? :wow
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline ziabak

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 743
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
dobre??
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 20, 2006, 14:27:28 pm »
Barany francuskie to nie są króliki minaturowe - waga jest więc znacznie większa. Barany miniaturowe spokojnie mogą ważyć między 2,5 a 3 kg i nie są to okazy otyłe. One są większe niż miniatury niebarany.

Katasza

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2006, 15:44:10 pm »
z mojego postu tak nie wynika.... wynika ze pyszczek, a wlasciwie umaszczenia jest identyczne do mojego.
wlasnie jestesmy po wazeniu, Rudas juz prawie cztery kg :D a popiolka 1,4 kg. Rudas jest mlodszy od popilki o jakies trzy miesiace, wiec mam cicha nadzieje, ze mu jeszcze przybedzie. Popilka to juz nie rosnie, a wage ma ksiazkawa.....
zerkanelam nawet w kasieczke zdrowia, od trzech miesiecy Popilka utrzymuje sie w tej samej wadze.

elodi

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2006, 23:42:49 pm »
Katasza, Ziabak dzięki za odpowiedź.
Katasza, widać, że w Anglii sklepy zoologiczne są na wyższym poziomie. Szczerze mówiąc nie wiem jakim barankiem jest mój królik, a może to mieszanka. Na 100% jest zwisłouchy, z profilu wygląda jak baran, ma płaski pyszczek, ale wydaje mi się mniej krępy niż baranki z ilustracji w ksiązkach o królikach.
Pocieszyłam się, że nie czeka go na razie odchudzanie. Nie chcę go bardziej stresować. Jeszcze nie przekonał się do granulatu, nadal dosypuję mu mieszankę. Wykazuje za to większe zainteresowanie sianem, co mnie bardzo cieszy. Ale to już temat innej dietetycznej dyskusji...

Pozdrawiam

Katasza

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2006, 06:30:06 am »
to racja, w anglii sklepy sa na wyzszym poziomie. chocby ze wzgledu, ze tu nie uswiadczysz zwierzaka w nieodpowiednim wieku. takie kroliczki maja minimum trzy miesiace. poza tym tu nie ma a przy najmniej zadko sie zdarzaja wielorasowce. moze dlatego, ze kroliczki w sklepach pochodza z profesjonalnych hodowli, sa dosyc szybko rozdzielane ze wzgledu na plec itp. w sklepie w ktorym ja sie zaopatruje sa dwa gigantyczne kojce, z samcami i samiczkami. i jeszcze jedno, tu gdzie jestem najbardziej popularne sa barany i wszelkie ich odmiany. na drugim miejscu sa holenderskie i rexy. angorki trzeba specjalnie zamawiac.

anUSZka

  • Gość
dobre??
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 28, 2006, 18:00:44 pm »
Elodi, jesli skladniki tej mieszanki sa OK, to nie ma znaczenia, w jakiej formie jest granulat i czy czesc z niego jest barwiona. Takie wizualne roznicowanie granulatu jest robione pod opiekunow, zeby mieli wrazenie roznorodnosci ;)

Jesli wet mowi, ze waga jest dobra i nie widzisz oznak otylosci, to pewnie jest dobra. Kroliczki nie powinny byc tez za chude.