Autor Wątek: Świst podczas skoków  (Przeczytany 12597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kateryna

  • Gość
Świst podczas skoków
« dnia: Grudzień 08, 2011, 17:12:02 pm »
Witam,

Miesiąc temu (11 listopada) na zjeździe rodzinnym kuzyn nadepnął na mojego uszaka- Henię. Od razu poleciałam do weta (Szpital Krzemińskiego) ale wg pani weterynarz wszystko z królikiem było dobrze, żadnych złamań, przebitego płuca, temperatura w normie. Żadnych badań królikowi nie zrobili (a dziwne bo zazwyczaj naciągają na kasę ile wlezie...) ponieważ królik był za mały i wg nich rtg i tak by nic nie wykazało. Z tym że ostatnio podczas niektórych skoków Henia wydaje z siebie świst jak z balona. Dodam, że dzieje się tak tylko podczas skoków na wysokie łóżko, gdy ją łapie na ręce świstu nie ma. I teraz nie wiem czy diagnoza weterynarza była zła czy popadam już w paranoje :/

Pozdrawiam

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2011, 22:20:14 pm »
A czy Pani weterynarz jest wetem króliczym czy psio-kocim? :) Bo chyba bardziej to drugie, co? Może warto wybrać się do innego weta.

Gosiaczek86

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2011, 21:00:21 pm »
Jeśli to świstanie pojawiło się naprawdę po nadepnięciu, to może warto by było uprzeć się na zrobienie USG klatki piersiowej i jamy brzusznej, ewentualnie RTG do tego, żeby zobaczyć, czy płucka są na pewno OK

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2011, 21:42:28 pm »
nie wiem jaka była specjalizacja pani weterynarz bo nigdy tam ze swoimi zwierzętami nie chodzę (ceny i podejście do zwierząt odpychające :( ) ale 11 listopada nic innego nie było czynne... teraz to się zastanawiam czy to rzeczywiście był weterynarz czy stażystki :/

Nie przypominam sobie czy świstanie było wcześniej bo królik był wtedy u mnie 2 tydzień ale może po prostu nie zwróciłam na to uwagi. A teraz jeszcze zauważyłam, że podczas sprintu na dywanie Henia trochę charczy przez nosek.

A te badania mogę zrobić u zaufanego weterynarza czy lepiej u króliczego ? :) Badanie w sumie jak badanie, ale też ważna diagnoza.


Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2011, 22:36:25 pm »
Definitywnie tylko u króliczego. Badanie to nie "w sumie jak badanie". Do RTG często króliki się usypia więc byle jaki wet się tego podjąć nie może.

Gosiaczek86

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2011, 23:00:33 pm »
Jesli harczy przez nosek, to może coś z oskrzelami się dzieje, zapalenie itp...  Lepiej szybko porób badania :)

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2011, 10:30:48 am »
a myślałam, że się nie trzeba usypiać jeśli królik jest nadzwyczaj spokojny u weterynarza :) Ok to pozostaje mi szukać jakiegoś dobrego weta w Gdańsku. Dziękuje za odpowiedzi :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2011, 15:34:55 pm »
Usypianie nie jest koniecznie, ale króliki są wiercipiętami i rzadko dają radę usiedzieć/ uleżeć pod rtg.

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2011, 14:43:20 pm »
Świsty ustały w zupełności, natomiast 4 dni temu nastąpiło pogorszenie więc wybrałam się z Henią do weta. Wet nie stwierdził nic, kompletnie nic ponieważ w dzień wizyty Henia przez cały dzień nie wydawała żadnych niepokojących odgłosów. Wiadomo jedynie, że nie jest to zapalenie płuc ani przeziębienie (innych objawów niż charczenie nie ma), jedyne co obstawiał wet to infekcja dróg oddechowych, chociaż do końca diagnoza nie jest pewna.

I tak, w razie wystąpienia objawów tzn. charczenia Henia ma dostać antybiotyk Enrobioflox 1/10 tabletki, który jest podawany podczas infekcji dróg oddechowych. Miał ktoś do czynienia z tym lekiem? Podobno wyjaławia układ pokarmowy więc nie chciałabym go podawać nie znając do końca przyczyny charczenia. W celu ochrony organizmu mam podawać witaminę C albo kawałki pomarańczy...

Rtg i inne badania niestety po świętach, w tym tygodniu nie było ani czasu ani pieniążków.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2011, 12:07:47 pm »
Ja bym radziła jak najszybciej wykonać prześwietlenie. Do tego dokładnie wysłuchać klatki piersiowej królika.
Wet króliczy jest?

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2011, 13:30:46 pm »
tak, a klatka była osłuchiwana chyba z 10min. A antybiotyk podać mimo wszystko? Charczenie jest dalej ale skoro infekcja jest tylko przypuszczeniem to nie wiem czy jest sens faszerować antybiotykami 4miesięcznego królika biorąc pod uwagę że wyjaławia układ pokarmowy.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2011, 23:07:46 pm »
W ciemno lepiej nie leczyć, są przypadki kiedy takie leczenie szkodziło zamiast pomagać...
A co to za wet jeśli można zapytać?

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2011, 22:46:49 pm »
szczerze- nie mam pojęcia. 1 raz widziałam weta na oczy ale po konsultacji telefonicznej podobno króliczy. Ale antybiotyku nie podam, najpierw rtg bo jak czytam te historie na forum to lepiej nie ryzykować.

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2011, 16:18:41 pm »
Rtg zrobione, nie trzeba było królika usypiać bo leżał spokojnie. Tak czy siak rtg nic nie wykazało. Tchawica w porządku, brak zapalenia płuc, zęby w porządku, zatoki też, infekcja też odpada. Po wykluczeniu wszystkich możliwych chorób zostało 1 podejrzenie- alergia. Henia dostała antybiotyki i za tydzień kontrola :)

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2012, 14:10:49 pm »
Niestety kuracja antybiotykowa nic nie dała i Henia nadal charczy. Oczywiście podczas wizyt weterynaryjnych Henia jak na złość nie chrypie więc tak właściwie nie wiadomo co jej dolega ale wet doradziła zmianę podłoża w klatce (zamiast wycieraczki- ręczniki papierowe) i Henia dostała zastrzyk odczulający. Antybiotyki mam nadal podawać. Jednak mijają już kolejne dni i nie widać żadnej poprawy :/

Teraz zaczynam się zastanawiać czy może to nie jest kwestia dojrzewania- stąd te odgłosy. Dodam też że charczenie nasila się w sytuacjach ekscytacji.

Może ma ktoś pomysł co może jej dolegać? Wydałam już 200zł za leczenie chociaż nikt nie wie co jej jest :/ Także jak ktoś ma jakiekolwiek pomysły proszę o radę.
Zamieszczam filmik na którym Henia wydaje owe dźwięki: http://w913.wrzuta.pl/film/94MHLyc9cGI/film0008 (najlepiej podkręcić głośniki bo filmik dosyć ciuchutki jest)

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 07, 2012, 14:22:43 pm »
A czy to nie przypadkiem takie bzyczenie podczas okresu dojrzewania?? mój królik wydawał podobne dźwięki podczas zalecania sie do mojej nogi :) To taka właśnie "ekscytacja" była....

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 07, 2012, 14:32:04 pm »
No mój też brzęczy jak się dobiera do nogi czy misia... Ale królas raczej nie powinien wydawać takich dźwięków w innych sytuacjach...

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 07, 2012, 14:41:41 pm »
Dodam, że dzieje się tak tylko podczas skoków na wysokie łóżko

może łożko obrał sobie jako obiekt....

czy królik wydaje te dźwięki jeszcze w innych sytuacjach???

Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 07, 2012, 15:05:33 pm »
A czy to jest samiczka ??  Może jest w okresie dojrzewania i po prostu na rujki , samice wtedy piszczą i wydają różnie inne dziwne dźwięki  :)  Samce zresztą też :)



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 07, 2012, 16:42:28 pm »
Tak, to jeszcze nie wysterylizowana samiczka, a wiek to ok 5miesięcy. Ogólnie to charczy kiedy chce ją wypuścić z klatki- czyli jak jest podekscytowana. I odkąd mam drugiego królika (dt) to biega dookoła moich nóg i również charczy oraz zostawia masę bobków :) Innych objawów rujki (jeśli to rujka) nie zauważyłam, nie buduje gniazd ani nie ujeżdża niczego (no chyba że głowę swojego towarzysza ale tu raczej chodzi o ustalenie dominacji).

Ostatnio również była taka sytuacja, że Henia po 10min biegania strasznie się zmęczyła, położyła się na dywanie i bardzo ciężko oddychała, aż cała "chodziła". Potem pokicała do klatki i położyła się w misce z wodą.

Po prostu niepokoi mnie że charczenie występuje dosyć często, w sumie to codziennie i trwa dłuższy czas tzn. nawet 2h podczas kicania/biegania. Jak Henia siedzi spokojnie w klatce to oddycha normalnie i nic się nie dzieje. Już popadam w paranoje ale to mój 1 królik i sama nie wiem co o tym sądzić. Już chyba całe forum przeszukałam i nic podobnego nie znalazłam, no chyba że to jakaś długo trwająca rujka :)





Offline PUSZKIN

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Kobieta
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 07, 2012, 23:44:43 pm »
Witam, mój królik to samczyk ma prawie rok i jest nie wykastrowany i tez wydaje dziwne dzwieki ale to jest bardziej takie bzyczenie niz charczenie, a najczesciej gdy jest czyms podekscytowany , nawet na widok jedzenia które b.lubi i gdy sie juz nie moze doczekac az połoze miseczke ztym jedzeniem biega wokół moich nóg i bzyczy i tak samo bzyczy jak chce sie bawic i jak jest podniecony ale wtedy jeszcze dodatkowo unosi ogonek , poza tym  jest spokojny, jego dojrzewanie przebiegło spokojnie wiec chyba zrezygnuje z kastacji,no chyba ze cos sie zmieni, poza tym jest bezklatkowo chowany wiec ma duzo swobody i jego temperament wyładuwuje na bieganiu i brykaniu. U kazdego królika dojrzewanie przebiega inaczej i zalezy od jego charakteru , moze to wpływ tego drugiego królika tak wpływa na twoja Henie,moze oprócz ruji po prostu sie zakochała i chce zwrócic uwage na siebie samca. Króliki czesto zaskakuja swoim zachowaniem , ja czasem mysle ,ze mój królik jest chory bo siedzi cały dzien spokojnie , a nastepnego dnia bryka z nawiazka, albo w dzien siedzi a wieczorem i czesto w nocy bryka i chce byc głaskany i . Przeczytałam na jakims blogu królikowym,ze królik rozpoznaje płeć swojego własciciela, nie wiem czy to prawda? ciekawe,  :DD  :bunny:pozdrawiam :heej
         

kateryna

  • Gość
Odp: Świst podczas skoków
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 08, 2012, 13:53:06 pm »
Zakochanie to chyba nie jest- jak na razie Henia gryzła Hibiskusa w głowę przez kraty :D...

W związku z tym, że to może być kwestia dorastania to za miesiąc umówię Henie na sterylizacje, może to wyjaśni ten problem.

Dziękuje za odpowiedzi :)