Autor Wątek: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)  (Przeczytany 5293743 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline 82franchesca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4880 dnia: Październik 15, 2012, 20:35:41 pm »
Jaka śliczna Kubusiowa :)

Offline Ola_19

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2818
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Zostań dawcą szpiku
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4881 dnia: Październik 15, 2012, 21:33:16 pm »
poniedziałek:

Nobu ma bardzo ładny apetyt, ale w ostatnich dniach wydawało mi się, że schudł (kiedy głaskałam go po grzbiecie) i niestety się nie myliłam - schudł 25 dag

przyczyna: zanik mięśni (starość mu nie odpuszcza) i niewydolność oddechowo-krążeniowa - niestety przy chorym sercu, spadek wagi jest nieodzowny

zobaczymy jak będzie w kolejnych dniach - dzisiaj zaczynamy dietę, do której dołączymy granulat i w odpowiednim momencie wkroczymy z lekami - doskonale znam ten schemat, ponieważ tak było z moją staruszką Wifi

na szczęście badania krwi są ok :) o dziwo nawet nerki!

Nobu jest cudowny, taki komunikatywny...szukamy dla niego domu stałego lub domu tymczasowego  :bukiet







czarna króliczki, która trafiła do Azylu w sobotę - od wczoraj nie było u niej w klatce moczu, a dzisiaj kiedy przyjechałam, zauważyłam krople moczu na podkładzie :/
dzisiaj podczas wizyty pęcherz był pusty, więc trudno ocenić sytuację

niepokojący jest stosunkowo niewielki apetyt i dlatego wykonamy badania krwi w kierunku wątroby :/ - czy nie mamy do czynienia ze stłuszczeniem wątroby

na szczęście na wybiegu uszatka była bardzo aktywna...





***

w oczekiwaniu na wiadomości od doc - zdjęcia :D

Orzeszka :) - jutro obejrzy ją doc, a już teraz mogę potwierdzić, że trafił do nas kolejny kichający królik :(















Olinka uwielbia swój zielony domek :)







Avon - wspaniały, bardzo łagodny i ciekawy świata uszak :)











z Małym Księciem :)























raz jeszcze z Księciem :)



Atilla ma tyle energii - jest cudownym uszakiem :)























Mały Książę - trzymajcie bardzo mocno kciuki - ma szansę na dom! :):):)

jest uroczy :D

















cudowny Wojtuś - powód naszych zmartwień...wyniki krwi ok, klinicznie w normie i lęk, że coś jest nie tak :]

Wojtuś początkowo miał dużo energii, biegał, był zainteresowany światem, a potem to się zmieniło...i chyba już wiem, dlaczego :P

po tel. od Ani - Wojtuś jest smutny :] - pojechałam do Azylu, żeby zrobić test, który zdał :D

kiedy trafił do Azylu wraz z innymi Seniorami, biegał głównie z nimi, a potem w towarzystwie całej bandy i zrobił się taki nieśmiały
nigdy nie miał żadnego konfliktu z innym królem - nasi Seniorzy to ideały pod tym względem!, ale dzisiaj zrobiłam test

wypuściłam go z Atillą i Małym Księciem, a potem biegał w towarzystwie innych króli, ale po 2-3 uszaki i okazało się, że Wojtuś biega, kręci się, wskakuje do klatki, żeby coś zjeść i po chwili zadumy wraca na wybieg :)

wniosek: woli starsze i spokojne towarzystwo ;) Seniorów :P

























Pandacz :D





Perri - dzisiaj okazało się, że w ranie zgromadziło się trochę ropy - będziemy to codziennie oczyszczać i miejmy nadzieję, że będzie ok :) Perri ma bardzo dużo energii i zachowuje się jak zdrowy uszak :)





ogólny plac zabaw :)



Lora - MartaP kilka zdjęć na zachętę :P :D









Kajko i jej nowy, ulubiony domek :)











the end :)

jutro u doc pojawi się Amigo i Łatek

oddałam też kał do badania od Tibi, Femura i Lory

sysunia - Kubusiowa wygląda cudownie! :)
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2012, 21:38:24 pm wysłana przez Ola_19 »



Offline Suzy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2067
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4882 dnia: Październik 15, 2012, 21:40:44 pm »
Na tych zdjęciach nie widać,że z Perri jest coś nie tak z tego profilu bardzo ładnie się prezentuje  ;) Nobu widzę że też co raz lepiej,widać że uszakom dobrze tam u Was. Trzymam kciuki za wszystkich Azylowiczów  :icon_smile2 Jeszcze coś...jakby zaplątały Wam się gdzieś jakieś zdjęcia Peterka i innych Jagódek to chętnie obejrzę...w każdej ilości ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2012, 21:43:49 pm wysłana przez Suzy »

Offline MartaP

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5045
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • TIVO
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Tigga, Vox, Boniek
  • Za TM: Tola, Wafel, Lora, Lolo
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4883 dnia: Październik 15, 2012, 21:45:06 pm »
:zakochany: :heart :heart :heart
WO AMIGO

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4884 dnia: Październik 15, 2012, 21:53:39 pm »
Ile fotek!!! Nie będę nic pisała o żadnym z królisiów, bo wszystkie są przecudowne, bez wyjątku! Trzymam kciuki za domek dla Księcia - jaka miła niespodzianka! Ale nie zapeszam :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4885 dnia: Październik 15, 2012, 22:18:01 pm »
Śliczne są wszystkie! Jak się patrzy na ich szczęśliwe mordki to aż trudno sobie wyobrazić co w życiu przeszły.
Muszę powiedzieć, że azylowe króliczki są bardzo grzeczne... moje to te wszystkie domki z siana i wielkie michy z żarciem z wielką radością by obszczały :D
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline Suzy

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2067
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4886 dnia: Październik 15, 2012, 22:27:48 pm »
Mnie najbardziej zadziwia i zachwyca Nobu. Wypiękniał i to bardzo,jak jeszcze te futerko na pyszczku wróci do normalnego stanu to myślę,że bardzo szybko ktoś da mu nowy domek,czego mu życzę  ;-) Ech...mam słabość do grafitowych królików...moja Suzy była grafitowa,Peterek też grafitowo-biały i Nobu też piękny w tym kolorze  :icon_mrgreen

Offline kasika-k

  • Moderator forum
  • ***
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 744
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Chrup, Ruda, Okej, Malina, Mimiusz <3
  • Za TM: Kubuś (świnka), Chaber (psiak), Myszka (kotka)
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4887 dnia: Październik 15, 2012, 23:54:26 pm »

Muszę powiedzieć, że azylowe króliczki są bardzo grzeczne... moje to te wszystkie domki z siana i wielkie michy z żarciem z wielką radością by obszczały :D

piszesz chyba o moich królach?:P 

ps. wszystkie azylowe uszaki wyglądają wspaniale, mają najlepszą opiekę pod słońcem  :bunny:

Offline madzia85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2523
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Azyl Dla Królików w Toruniu
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4888 dnia: Październik 16, 2012, 09:12:25 am »
MartaP na pewno nie będziesz żałować przygarnięcia Lory na DT - ja osobiście zakochałam się w tych wszystkich długouchych - ona http://adopcje.kroliki.net/rabbits/891#yield + Tibia http://adopcje.kroliki.net/rabbits/914#yield + Femur http://adopcje.kroliki.net/rabbits/915#yield = najcudowniejsze, najodważniejsze, najsprytniejsze ze wszystkich króli ;-) I to umaszczenie, delikatne i mięciutkie futerko..... cudowne  :zakochany: To są jeszcze maluszki - warto je brać aby być świadkiem jak dorastają :)

Najnowszy nabytek - Orzeszka uwolniona z paszczy węża :] została przemianowana przeze mnie na Pistację ;-) jest piękna i oby szybko znalazła swój nowy dom...

Tak samo Wojtuś - http://adopcje.kroliki.net/rabbits/929#yield jest cudownym i marudnym staruszkiem ;-) Dobrze, że Oli udało się go rozszyfrować i już wiadomo, dlaczego czasami zapierdziela jak perszing po Azylu a czasami udaje, że go nie ma :] Do tego jest naprawdę piękny - taki szlachetny dziadziuś, który w rozczulający sposób wcina brokuła :D

Natomiast jeśli ktoś poszukuje super inteligentnego królika, który naprawdę myśli i po którym to widac ;-) To polecam Siostrę Be - http://adopcje.kroliki.net/rabbits/881#yield :) Cwaniara nad cwaniary - wystarczy przyklęknąć aby zaraz przybiegła i oparła się łapkami o kolana - tak po prostu - byleby tylko mieć kontakt z człowiekiem. Jest cudowna.

Co do Perri http://adopcje.kroliki.net/rabbits/930#yield to naprawdę w ogóle nie widać po jej zachowaniu, że coś jej dolega :) Brak oczka kompletnie w niczym jej nie przeszkadza, jest ślicznym, ruchliwym i odważnym małym barankiem ;)

polityka6
dziękujemy za paczkę pełną pyszności  :bukiet jak w progu drzwi do Azylu rozkleił mi się karton w który wszystko było spakowane i uszaki poczuły co tam mam... nastąpiło szaleństwo :P

Fajnie, że dzięki takim darom możemy je trochę porozpieszczać -dlatego też zachęcamy do pomagania naszym podopiecznym właśnie poprzez zakupy w www.uszatkowo.pl skąd wszystko możemy odbierać osobiście :)

Jeśli chodzi o domek od Soni to jest naprawdę extra - znalazłyśmy klej więc w wolnej chwili doklei się część która się ułamała podczas transportu :) Okno z paśnikiem jest wypasionym pomysłem - ktoś miał fantazję  :bunny:

A domki z siana, tunele z wikliny w Azylu też są zjadane i obsikiwane - nie ma tak dobrze niestety :P ale fakt faktem, że jak na tyle królików nigdy wcześniej się nie znających to wszystkie są wyjątkowo grzeczne, przyjazne, zrelaksowane, wyluzowane i naprawdę szczęśliwe - ostatnio z Olą wspominałyśmy, że jeszcze zanim powstał  Azyl, od kilku do kilkunastu królików trzymałyśmy w innym pomieszczeniu gdzie po prostu było widać ciągły stres, zdenerwowanie - tam uszaki nie czuły się dobrze :(

Nezuminotabi Apollo jak do nas trafił miał problemy z piętą i z utrzymaniem czystości ale wszystko ładnie się zagoiło - obserwuj czy nic tam się nie dzieje a w razie czego można mu to smarować lub przemywać tak jak Dori napisała - gdyby się pogarszało napisz proszę do mnie na maila - będziemy myśleć co robić :)

ing jeśli chodzi o Raoulkę, która prawdopodobnie jednak jest Raoulem ;-) to z tego co mi wiadomo za kilka dni przejdzie zabieg wykształcenia cewki moczowej i jak dojdzie do siebie pojedzie do nowego domu :) Ale więcej szczegółów zna Kasia (katka) u której maluch przebywa.

Natomiast Petunia pięknie dochodzi do siebie po amputacji połowy stopy i jeśli wreszcie przestanie ją interesować obgryzanie własnych kończyn :] to pojedzie do DS :) Olu jeszcze raz dziękuję za fachową opiekę nad małą  :*

I na koniec ponawiam apel o nowe domy stałe i tymczasowe dla naszych azylantów - Azyl jest cudownym miejscem, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego domu i indywidualnej opieki na którą każdy uszaty zasługuje  :heart
 
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2012, 09:20:42 am wysłana przez madzia85 »

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4889 dnia: Październik 16, 2012, 09:23:23 am »
Madziu, powoli szykuję się do zrobienia dla Was zakupów w "Uszatkowie" - powiedz, czy królcie jadają cuni pro? I jeszcze jedno pytanie - bo chciałabym, żeby zakupy trafiły do Was, a nie do mnie - czy po dokonaniu zakupów wystarczy napisać mail do sklepu, że Wy same odbierzecie paczkę u nich?
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline duszka01

  • Global Moderator
  • ****
  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 5401
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Elysia
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4890 dnia: Październik 16, 2012, 09:37:29 am »
Ja jak robiłam zamówienie dla azylu to napisałam wiadomość że odbiorą dziewczyny i dla pewności zadzwoniłam do p. Beaty ( przemiła osoba ) . Nie było żadnego problemu :)

Wirtualny opiekun

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4891 dnia: Październik 16, 2012, 09:38:13 am »
OK, dziękuję, duszka. Też tak zrobię :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4892 dnia: Październik 16, 2012, 10:04:10 am »
Natomiast jeśli ktoś poszukuje super inteligentnego królika, który naprawdę myśli i po którym to widac icon_wink To polecam Siostrę Be - http://adopcje.kroliki.net/rabbits/881#yield usmiech2 Cwaniara nad cwaniary - wystarczy przyklęknąć aby zaraz przybiegła i oparła się łapkami o kolana - tak po prostu - byleby tylko mieć kontakt z człowiekiem. Jest cudowna.

Potwierdzam słowa Magdy  :) Siostra Be to niesamowicie inteligentny i kontaktowy uszak, wielki pieszczoch z nietuzinkową osobowością  :bunny:

Cieszę się, że Księciunio podbił czyjeś serce. Trzymam kciuki, żeby wkrótce miał swojego ludzia  :brawo:
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline polityka6

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 334
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Borówka
  • Za TM: Na zawsze w moim sercu Kubuś (27.02.2015 moje serce rozpadło się na kawałkii pozbierać się nie może)
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4893 dnia: Październik 16, 2012, 10:17:01 am »
Madziu cieszę się bardzo, jak robiłam te zakupy buzia sama mi się uśmiechała na myśl, jak się króliczki na jedzenie rzucą :) ale muszę sprostować, że część zakupów zrobiła duszka, pewnie dostałyście nasze zamówienia :)

joac świetny pomysł, mi P. Beata pisała, że w zasadzie wystarczy wpisać - odbiór osobisty przy wyborze opcji dostawy, a w treści przelewu przy numerze zamówienia wpisać, że to dla Azylu, a już wtedy P. Beata zawiadamia dziewczyny z azylu mailowo o takim zamówieniu oraz dodatkowo jeśli już pieniążki są zaksięgowane - o możliwości odbioru. Oczywiście możesz też napisać maila, ale P. Beata pisała mi, że w przyszłości przewiduje możliwość wprowadzenia opcji "zakupy dla Azylu" i uproszczenia tej formy wsparcia uszaków oraz dodatkowe rabaty, oczywiście to wszystko z czasem, ale duszka i tak wpadła na świetny pomysł z tym zamówieniem :)

Offline madzia85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2523
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
    • Azyl Dla Królików w Toruniu
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4894 dnia: Październik 16, 2012, 10:19:38 am »
w takim razie duszka01 Tobie również z całego serca dziękuję  :*

Offline duszka01

  • Global Moderator
  • ****
  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 5401
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Elysia
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4895 dnia: Październik 16, 2012, 10:46:31 am »
O dziękuję  :icon_redface takie zakupy to czysta przyjemność  :icon_biggrin

Wirtualny opiekun

Offline dobrussia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4896 dnia: Październik 16, 2012, 11:54:15 am »
Jak do konca przekonam mojego mężczyznę, to Femurka weźmiemy na dt:)

proszę napiszcie mi jeszcze raz tą nazwę roztworu , bo chyba mi się przyda dla Lulki;/ bo sobie ztesknoty wygryzla siersc na łapce.;/
\ma ktos jakis pomysl na zrobienie jej skarpetki ? bo te niemowlęce niestety są za duże.

Offline Aguleks

  • Moderator forum
  • ***
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4897 dnia: Październik 16, 2012, 12:00:43 pm »

Całuję twoją dłoń madame :)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4898 dnia: Październik 16, 2012, 12:07:38 pm »

\ma ktos jakis pomysl na zrobienie jej skarpetki ? bo te niemowlęce niestety są za duże.

Dobrusiu, a może uciąć palec z dzianinowej rękawiczki?
P.S.
Pozdrawiam i dzięki za miłe spotkanie  :bukiet
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Króliki z Torunia i Bydgoszczy - dziękują, proszą i zapraszają do siebie! :)
« Odpowiedź #4899 dnia: Październik 16, 2012, 12:21:36 pm »
dobrussia, a nie chodziło o Betadine?
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html