Autor Wątek: Ułamany ząbek  (Przeczytany 5274 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Ułamany ząbek
« dnia: Sierpień 21, 2011, 11:36:17 am »
Mój królik przeżył mały upadek i w jego wyniku ułamał mu się górny ząb. Nie umiem w ogóle powiedzieć, jak do tego doszło - upadek był z małej wysokości i do tego na podłogę z wykładziną. Problem polega na tym, że jesteśmy umówieni z królicą do weterynarza dopiero na wtorek - wcześniej weterynarz nie może. Rozważałam jeszcze wyjazd aż do Poznania z ucholem, ale wyszłoby na to samo pod względem czasowym. Innych w miarę dobrych weterynarzy w okolicy niestety nie ma. Królik pomimo całego zajścia zachowuje się normalnie - je, rusza się, dziąsła nie są poranione (przynajmniej na tyle na ile zdołałam zauważyć), reszta zębów wydaje się być stabilnie osadzona. Pytanie - czy mogę jeszcze coś zrobić? I co weterynarz w takiej sytuacji powinien zrobić - jest możliwość tak jak u ludzi jakiegoś wypełnienia takiego sporego dosyć ubytku?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2011, 11:41:13 am »
U krolikow zeby stale rosna wiec nie bedzie zadnego uzupelniania. Jedynie co wet by mogl zrobic to ewentuanie skorygowac zabka w razie potrzeby, gdyby byl nierowny, ostry czy cos. Bedzie dobrze.

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2011, 11:54:24 am »
Madzia7, dzięki za odpowiedź. A w jaki sposób wet zobaczy co z resztą zębów? Jakieś prześwietlenie?

Nuna

  • Gość
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2011, 12:16:10 pm »
Pewnie ogolnie tylko sprawdzi wziernikiem czy wszystko w porzadku, ewentualnie sprobuje czy ktorys sie nie rusza. Tobi zlamal/ wyrwal (?) obydwa dolne siekacze, kompletnie, nie bylo widac szczatek zeba tylko dziurki po nich,  do tej pory nie wiem w jaki sposob tego dokonal. Obydwa odrosly prosciutko i bez zadnych dodatkowych komplikacji.

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2011, 12:25:15 pm »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi bo już panikowałam, chociaż królik w ogóle nic sobie z tego nie robi mimo, że jednego zęba praktycznie nie ma - widać tylko malutką białą końcówkę z jednego zęba :oh:

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 21, 2011, 13:07:36 pm »
Niestety nie raz u mnie doszło do takiego wypadku..
Ale nic się nie działo, po prostu mały się sam mył i wracał do zabawy.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2011, 13:27:15 pm »
Będzie dobrze, ząbki odrosną same, musisz tylko obserwować króliczka, czy je i pije. Do jedzenia dawaj mu siano, zieleninę i starte warzywa. Wodę najlepiej w miseczce, bo z poidełka może nie chcieć korzystać, bo może go boleć. Za kilka dni powoli wprowadź warzywa i owoce w kawałkach- najlepiej od jabłka (bo jest dość miękkie). Mój królik też kiedyś ułamał sobie przednie górne siekacze, więc mówię z doświadczenia :) Ząbki odrosły po ok. tygodniu.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2011, 14:33:47 pm »
digoxyna bez sensu jest dawać królikowi starte warzywa czy w kawałkach jeśli królik je bez problemu. Jeśli faktycznie problem z jedzeniem będzie, wtedy można to stosowac.

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2011, 14:56:18 pm »
oj, nie doczytałam, że je bez problemu. U nas był problem z jedzeniem, dlatego z rozpędu napisałam ;)

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząbek
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2011, 18:49:19 pm »
Nie, mała chętnie je, ma wprost wilczy apetyt :), przed chwilą nawet gryzła i rzucała rolką po papierze toaletowym. Mimo wszystko na wizytę do weta się udam skoro już jestem umówiona, lepiej chyba żeby ktoś jednak rzucił na paszczkę mojej Trusi fachowym okiem.

A wszystkim za porady i pomoc serdecznie dziękuję  :bukiet