Autor Wątek: Królik przestał jeść warzywa  (Przeczytany 6867 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Królik przestał jeść warzywa
« dnia: Czerwiec 09, 2011, 20:47:52 pm »
Od ponad tygodnia Luis nie chce jeść warzyw. Kiedyś wcinał je bardzo chętnie, nawet bardziej je wolał od sianka. Natomiast teraz tylko siano i siano, po kilka razy dziennie muszę mu dokładać, a warzyw nie rusza, nawet tych za którymi kiedyś przepadał. Tylko siano i woda, ewentualnie suszki. Dietę warzywną staram się mu urozmaicać, nie podaję non stop jednego tylko warzywa. Ale teraz to on żadnego nie chce jeść. Ktoś wie dlaczego tak jest? Może to od tych upałów? I czy to w ogóle zdrowe dla niego, żeby przestał tak warzywa jeść? Dodam tylko, że bobczy normalnie, psoci normalnie.

Offline kagar

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1430
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • Tu znajdziesz temat księżniczek ;)
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2011, 20:57:00 pm »
Może mu się przejadło i nie ma ochoty.

Jeśli zachowuje się normalnie to sądze, że nie ma powodów do stresu bo przecież podstawę jego diety stanowi sianko i woda :)

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2011, 20:57:30 pm »
Jeśli je dużo siana i zachowuje się normalnie, to myślę że nie musisz się martwić. Siano powinno stanowić podstawę króliczej diety. Odpocznie trochę i sam zacznie jeść. Nie jada  granulatu? Zresztą teraz warzywa są mocno na chemizowane.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2011, 20:59:55 pm »
Nie, granulatu nie jada. Daję mu siano, warzywa i suszki. Aha, i ostatnio ma fazę na pożeranie rolek od papieru  :oh:

Offline Tynuta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2179
  • Płeć: Kobieta
    • Facebook
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2011, 21:16:36 pm »
Mój jak przestał jeść warzywa to się okazało, że ma przerośnięte trzonowce. Ale skoro je siano to chyba nie to...Mój nie chce siana ani teraz ani wcześniej ani nigdy, więc ciężko mi porównać:)

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2011, 21:21:13 pm »
Najwyraźniej poszukuje dużej ilości włókna. Nie martw się. Jak zauważysz coś niepokojącego w jego zachowaniu, to wtedy do weta. Chyba że długo nie zacznie jeść, to trzeba będzie to sprawdzić. Jednak siankowa dieta mu nie zaszkodzi  ;-) Pozdrawiamy  :przytul

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2011, 21:47:44 pm »
Na siano to jest istny szał, jak Luis słyszy że otwieram paczkę z sianem to biega jak szalony, wskakuje na kolana, wkłada łebek do paczki i już stamtąd je wyjada. A nigdy wcześniej tak nie było, zawsze warzywa wolał. A może powinnam wprowadzić stopniowo jakieś warzywa, których wcześniej nie jadł? Może pomimo tego, że nie daję mu cały czas tych samych warzyw to jednak znudziły mu się te, które do tej pory podawałam?

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2011, 21:57:29 pm »
Możesz próbować, ale może też sobie pobyć trochę na sianku. Ważne żeby je cały czas miał dostępne. Jeśli je chętnie siano, to tylko się cieszyć ;-) Nie martw się tak. Jeśli zauważysz, że je mało, albo nie bobkuje lub ma mokrą bródkę, to wtedy trzeba reagować. Ale jak je duże ilości siana, to pozwól mu na tę siankową dietę i pamiętaj o wodzie, bo pewnie zacznie więcej pić za chwilę  :przytul

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 09, 2011, 22:01:08 pm »
Dieta królika powinna być zrównoważona, ale nie rozmaita - królik w naturze żyje na konkretnym terenie i jada to, co tam rośnie. Jego układ pokarmowy przystosowuje się do konkretnego pożywienia. Królik wcale nie musi mieć wciąż nowych warzyw i roślin do jedzenia, nawet jest to niewskazane. Nie ma co wprowadzać czegoś nowego - dieta się nie nudzi (to nie człowiek, który może sobie jeść co chwilę co innego).
Jeśli je siano, to dobrze. Jest upał i króliki zasadniczo będą mniej jadły- mniej się ruszają i mniej potrzebują. Widocznie czuje, że potrzebuje się przeczyścić i zjada włókno. Gdyby było odwrotnie, można by się martwić. Witaminy ma też w dobrym sianku (ono nie zawiera samej trawy ale też zioła i różne roślinki polne), jeśli do tego pije wodę, nie ma się co martwić. Ew podsuwaj mu świeże zioła (np. mlecz, babkę czy bazylię, koper, miętę).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik przestał jeść warzywa
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2011, 22:39:54 pm »
Jutro jadę do domu a babcia choduje na ogródku już chyba tylko mlecz i babkę specjalnie dla królika  :DD więc będzie miał tego pod dostatkiem.