Autor Wątek: Chora łapka  (Przeczytany 5227 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Katariina

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Płeć: Kobieta
Chora łapka
« dnia: Czerwiec 01, 2011, 17:16:18 pm »
Moja królinka już od trzech tygodni ma niesprawną tylnią łapkę - nie chodzi na nią, trzyma ją w powietrzu. Gdy tą łapkę oglądałam, mała ją podkurczała do brzuszka. Trudno mi powiedzieć, czy ta łapka ją boli, ale jest niesprawna. Weterynarz zrobił zdjęcie stawu i biodra i właściwie nic to nie wykazało - weterynarz stwierdził, że są drobne zmiany na stawie skokowym i zalecił zastrzyki przeciwbólowe i przeciwzapalne przez kilka dni. Wynika z tego, że nie wie, co to może być. Ktoś z Was zetknął się z podobną sytuacją? Czy to rzeczywiście może być jakieś zapalenie które zostanie łatwo wyleczone zastrzykami?


"Bóg pracował sam tylko przez 5 dni.
Szóstego dnia wdał się szatan.
Dlatego tak bezskuteczne religie i zbawienia, dlatego tacy jesteśmy.
A rzeki, ptaki i drzewa - tak bezbronne, bo szatan
zaprogramował człowieka, by zniszczyć, c

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Chora łapka
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2011, 17:18:01 pm »
Niusia moja tak robiła jak dostała szczepionkę w udko ale to nie było nic związane z żadnymi zmianami.Trzeba sprubować te zastrzyki może pomogą królince.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chora łapka
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2011, 22:29:41 pm »
Jedna nasza forumowiczka miała również problem z łapką u królika. Opisywała to że jakiś stan zapalny. Dostawała leki przeciwbólowe i przeciwzapalne ale krótko działały.

Stosowała wtedy maść traumeel i bodajże traumeel tabletki. No i dopiero te leki pomogły.

Wątek tejże forumowiczki:
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=10918.msg214413#msg214413

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Chora łapka
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2011, 22:48:00 pm »
Czy króliczka dostawała może zastrzyki domięśniowe na ok. tydzień przed kuleniem? Czy łapka jest sztywna czy miękka, podatna na poruszanie nią? Czy jak króliczka leży to łapka też jest podkurczona?
Przy problemach niemechanicznych a związanych z przykurczem, przede wszystkim wskazana jest rehabilitacja. Prostowanie i zginanie łapki 2-3 razy dziennie, po 50 a nawet 100 powtórzeń. Oczywiście nie prostować na siłę, ale kręcić skokiem delikatne kółka, prostować lekko do tyłu i do przodu, rozcierać lekko stopę w palcach, aby pobudzać krążenie w paluchach. Da się to zrobić, nawet jak królik jest urodzonym mordercą jak mój  :krzywy2 Tylko trzeba cierpliwości :)
Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą niestety nie pomóc. Wskazana jest witamina B, albo choćby wibowit.
Tu nasz temat:
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9424.0
W razie pytań pisz na priv.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2011, 22:54:39 pm wysłana przez kata_strofa »


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Katariina

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
  • Płeć: Kobieta
Odp: Chora łapka
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:03:48 pm »
Dziękuję za odpowiedź, kata_strofa ;)
Trudno mi powiedzieć, czy jest sztywna czy miękka. Wydaje mi się, że wcześniej była bardziej sztywna, pazurki królinka przykurczała, ale teraz - chyba po tych lekach - ta łapka wydaje się w dotyku taka sama jak druga, i pazurków Smerfetka też już tak nie przykurcza. Wcześniej, gdy leżała, podkurczała tą chorą łapkę, ale dzisiaj zauważyłam, że bardziej ją prostuje. Zaczęła się też nią podpierać przy chodzeniu, może faktycznie te leki coś pomogą.
Dziękuję za wskazówki co do rehabilitacji. Ruszałam Smerfetce łapką, niestety ona się bardzo wyrywa, zastanawiałam się dziś nawet czy jej to nie boli. Jednak generalnie mała nie lubi być dotykana, obcinania pazurków też nie lubi, więc może jej zachowanie z tego tylko wynika.
Nasuwa mi się pytanie, czy jej objawy to może być to samo co u Twojego królika, czy raczej nie - czy Twój króliś miał jakieś zdjęcie robione, albo czy zdiagnozowano jakoś przyczynę problemów z łapką?
Ja na razie jestem dobrej myśli, zobaczymy co parę następnych dni przyniesie.


"Bóg pracował sam tylko przez 5 dni.
Szóstego dnia wdał się szatan.
Dlatego tak bezskuteczne religie i zbawienia, dlatego tacy jesteśmy.
A rzeki, ptaki i drzewa - tak bezbronne, bo szatan
zaprogramował człowieka, by zniszczyć, c

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Chora łapka
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:33:04 pm »
U nas przyczyną była podana domięśniowo narkoza. Urazu żadnego nie było, RTG nie robiliśmy. Tylko u nas łapka była po prostu sztywna, króliczka jej zupełnie nie używała. Jak leżała na boku, to łapka była tak jakby wciśnięta w biodro.
Jeśli Twoja króliczka zaczęła stawiać łapkę i nie podkurcza jej już jak leży, to znak, że wszystko zmierza ku dobremu :) Miejmy tylko nadzieję, że po odstawieniu leków problem nie wróci.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.