Autor Wątek: Co to jest Stowarzyszenie zwykłe?  (Przeczytany 5950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kapi

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1432
    • http://www.kapiszonek.prv.pl
Co to jest Stowarzyszenie zwykłe?
« dnia: Wrzesień 15, 2004, 14:58:25 pm »
Co to jest stowarzyszenie zwykłe?

Stowarzyszenie może działać jako stowarzyszenie zwykłe (art. 40-43 ustawy prawo o stowarzyszeniach). Mogą je utworzyć co najmniej 3 osoby. Uchwalają one nazwę, cele, określają regulamin działalności (pełni taką rolę jak statut w stowarzyszeniu zarejestrowanym), siedzibę i wybierają swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował stowarzyszenie. Następnie zgłaszają (pisemnie) utworzenie stowarzyszenia do organu nadzorującego (zwykle jest to wydział spraw obywatelskich w starostwie powiatowym, właściwym ze względu na przyszłą siedzibę). Stowarzyszenie zwykłe może rozpocząć działalność, jeśli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia zwykłego, w starostwie powiatowym nie zostanie wydany zakaz jego działalności (np. z powodu niezgodności regulaminu z przepisami prawa).

Stowarzyszenie zwykłe nie może (art. 42):
·   powoływać swoich oddziałów terenowych,
·   łączyć się w związki stowarzyszeń,
·   zrzeszać osób prawnych,
·   prowadzić działalności gospodarczej,
·   przyjmować darowizn, spadków, zapisów, otrzymywać dotacji, korzystać z ofiarności publicznej.


 Taka formuła utworzenia stowarzyszenia jest więc prosta, ale, jak widzimy, powstałe stowarzyszenie zwykłe ma ograniczone możliwości podejmowania czynności prawnych. Mówiąc językiem prawnym - stowarzyszenie zwykłe nie jest podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego (nie ma zdolności prawnej) oraz nie ma zdolności do czynności prawnych. Za zobowiązania związane z działalnością stowarzyszenia odpowiadają całym swoim majątkiem ci członkowie stowarzyszenia, którzy je zaciągnęli.

Jednak stowarzyszenie zwykłe jest organizacją społeczną - oznacza to, że ma zdolność sądową, czyli może występować przed sądem jako strona, w sprawach związanych z celami zapisanymi w swoim regulaminie (art. 64 k.p.c.).
Organem nadzoru dla stowarzyszenia zwykłego, tak jak dla stowarzyszenia zarejestrowanego, jest starosta (lub prezydent miasta, jeśli stowarzyszenie ma siedzibę w mieście na prawach powiatu).
Każdy ma takiego królika na jakiego sobie zasłużył ;-)  
spk@kroliki.net

Magdi

  • Gość
Co to jest Stowarzyszenie zwykłe?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2006, 11:42:31 am »
ja niedawno bo 31.01.2006r wysłałm pryjorytetem deklaracje człnkowską więc powinna być 01.02.2006r u pani czekam na odpowiedź mam nadzieje ze rozpatrzycie ją bardzo szybko , dodam tylko Ze mam 13 lat nazywam się Martyna Suchecka i jestem z warszawy prosze odpisać na mojego e-maila ciekawa_92r@poczta.onet.pl