Autor Wątek: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...  (Przeczytany 4628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kapuszek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« dnia: Maj 10, 2011, 07:53:50 am »
czy znacie taki przypadek?? Jak zajmować się takim zwierzakiem, jakie są jego szanse przeżycie, jak powinna wyglądać dieta?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2011, 10:28:29 am »
Przecież brak zębów królika nie zabije.....
Dieta tak jak napisałam na SB- papki podajesz.
Papki z granulatu, z warzyw, z owoców, suszków, siana itd.

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2011, 10:45:36 am »
Z dobrym opiekunem ma duże szanse na życie  ;-)

Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2011, 10:52:29 am »
Jest kilka uszaków z forum właśnie bez trzonowców i żyją i mają się dobrze , chyba Liska od jpuasz  i kilka innych ale nie pamiętam , warzywka  i owoce starte na tarce , granulat rozmoczony i będzie żył jeszcze kilka ładnych lat :)



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Odp: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2011, 11:29:12 am »
Tak, nasza liska nie ma górnych trzonowców po obu stronach. Siana i suszek niestety nie je. Granulat dajemy rozmoczony (Cuni Complete najlepiej się do tego nadaje, Pro i inne, które mają małe pałeczki nie chcą się rozmoczyć) Do tego może nie papki jak gerberki, ale warzywa starte na tarce. Liska niestety chce jeść tylko marchewkę, paprykę i owoce :] Ale jak ma dłuższa przerwę i podamy jej brokuła, to też trochę poskubie. Dziś ktoś mi zaproponował żeby zioła po prostu zmielić i dodać do startych warzyw. Będę musiała spróbować, może dzięki temu zacznie jest wszelkie liściowe warzywa, typu pekinkę, zioła, natki, czy liście rzodkiewek. Nasza Liska od usunięcia trzonowców żyje już ponad rok. Niestety parę razy była bliska śmierci, ale bynajmniej nie było to z głodu :] Niestety dieta z dużą ilością granulatu i bez siana nie jest dobra i trzeba pilnować, aby nie było wzdęć i zaparć. Nasza Liska od grudnia zatykała i wzdymała się co najmniej 4 razy. ostatnio nie dalej jak 2 tygodnie temu.

kapuszek musisz tylko bardzo dokładnie obserwować królika, jak tylko zobaczysz, ze nie ma apetytu, jest osowiały, napina się próbując się wypróżnić, jak najszybciej pędź do weta. Napisz gdzie mieszkasz lu poszukaj w Twojej okolicy dobrego króliczego weta. Gdy pojawiały się problemy u Liski, to natychmiast podawaliśmy espumisan w kropelkach, kupowaliśmy gerberka (najlepiej brokułowy) i dokarmialiśmy no i dopajaliśmy.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline kapuszek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 10, 2011, 11:54:16 am »
mam kilka sposobów patentów na różne papkowe mieszanki. Jedną z nich jest papka z rozmoczonego granulatu z siana:
http://animalia.pl/produkt,20478,,Marstall_Wiesen_Cobs__25kg.html miksuję granulat w elektrycznym młynku do kawy (taki z ostrzami) przesiewam przez drobne sitko, dodaje do papek.
zawiera włókna surowego : (%) 25,1 no i to w końcu sprasowane siano.

tak naprawdę sprawa dotyczy nie tyle królisia co świnki morskiej, której albo usuniemy zęby, albo czeka ją eutanazja...
pytałam o królisie, bo wiem że dużo królików tez ma problemy z zebami.. i trzeba je papkami dokarmiać.
szukam analogii...

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Króliś z usuniętymi wszystkimi zębami tylnimi...
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 10, 2011, 14:12:25 pm »
http://www.konie.zuzala.com/?p=produkty

ja zajcom bez klawiatury proponuję wypróbowanie oferty ziół Zuzali dla koni  :mhihi
kupiłam swego czasu dwie paczki na próbę i ku mojemu zdziwieniu, są one bardzo, bardzo drobne - stopień rozdrobnienia porównywalny z herbatką ziołową. bezproblemowo można z tego zrobić papkę lub posypać potarkowane warzywka  :lol
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey