Autor Wątek: Królik zostawia cekotrofy  (Przeczytany 13382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Królik zostawia cekotrofy
« dnia: Czerwiec 25, 2011, 11:54:18 am »
Witam. Dzisiaj zauważyłam w Duszkowej klatce zostawione cekotrofy. Dodam, że króliś nie chciał jeść nic innego oprócz siana, dopiero wczoraj wieczorem skusił się na marchewkę. Królik nigdy wcześniej nie jadł żadnych warzyw, czy zostawione cekotrofy mogą być spowodowane tym, że pierwszy raz coś takiego zjadł?

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2011, 11:57:16 am »
A to nie biegunka? Nowe warzywka podajemy po małym kawałeczku. Może u Ciebie zrobiła marchewka małą rewolucję i zawirowania w brzusiu? Uszak uznał marchew za zbyt kaloryczną? hmmm...

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2011, 11:59:52 am »
Hmm, to nie wygląda jak biegunka. Nie jest rzadkie, to są malutkie posklejane kuleczki. Mogę zrobić zdjęcie.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2011, 12:30:38 pm »
To jest cekotrof. Nie musisz się zbytnio martwić, ale też nie wprowadzaj większej ilości marchewki na razie - żeby jego układ pokarmowy się przyzwyczaił i mógł wykorzystywać w pełni składniki w marchewce.

Zostawione ceko nie świadczy o chorobie, a o nadmiarze jedzenia bądź właśnie jego zmianie - takie małe, brązowe, miękkawe kuleczki (czasami pozlepiane jak kiść winogrona), trochę śmierdzące.

Po prostu wolniej wprowadzaj warzywka.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Collin31

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 587
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:06:02 am »
Właśnie też miałam dziś zapytać o ten problem... rano zauważyłam u Milki cekatofy maleńkie ale jednak. Zastanawiam się, czy daje jej za  dużo jedzonka, czy to po wczorajszym zapoczątkowaniu wprowadzania świeżej trawy i mecza ?? Nie ukrywam, że jak dla mnie Mila jest duuuużo, ale bobki miała zawsze idealne !

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:11:29 am »
Jesli sa male, to nie ma sie co martwic. To na pewno reakcja na mlecz i trawe. Moze jak wprowadzasz zielenine, to zrezygnuj z warzyw lub granulatu (nie wiem czym karmisz), tak, zeby nie bylo za duzo na raz.
Ceko to jeszcze nie tragedia, ale pierwszy sygnal, ze zoladek nie dal rady z iloscia jedzenia lub bylo zbyt mokre/soczyste. Pomalu wprowadzisz zielenine i bedzie ok :)

Offline Collin31

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 587
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:27:03 am »
Dzięki :) choć nie bardzo rozumiem, jak zrezygnować z warzyw i granulatu?? TO CO MA JEŚĆ ???  :?:
dostaje jeden liść mecza i pare źdżbeł trawy a jeść coś musi ... czy po prostu mam zmniejszać ich ilość proporcjonalnie do wprowadzanej zieleniny

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:29:23 am »
Zmniejszyc. Tak, zeby trawke dostal zamiast czegos. Bo jesli dodalas je do menu i zostawil ceko, to znaczy, ze czegos jest za duzo. Np. nie dawaj wtedy marchewki lub troche mniej granulatu. Nie wiedzialam ile podalas tej zieleniny, dlatego napisalam, zeby zrezygnowac z czegos.
No i oprocz tego oczywiscie sianko bez ograniczen :)

Offline Collin31

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 587
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:32:53 am »
Dzięki :) tak zrobię
sianka to ona je tyle, że co tydzień kupuje paczkę :P

Offline Madziula85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1256
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:35:24 am »
Mój królik też zawsze robi idealne bobki i nigdy nie miał problemów, ale czasami zostawia ceko i wtedy zabieram mu granulat az sie wszystko unormuje. Zwykle staram sie ograniczać granulat na rzecz warzyw i oczywiscie świeze sianko pod dostatkiem.

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2011, 22:02:57 pm »
Duszek dalej zostawia cekotrofy. Zupełnie nie wiem dlaczego. Za warzywami nie przepada jeszcze za bardzo, czasem coś skubnie, jest w trakcie odstawiania mieszanki, więc podaję ją mu stopniowo coraz mniej, jedyne co namiętnie zjada to sianko. Zastanawiam się, czy to nie jest związane z tym, że jest nowym towarzyszem Luisa. Chłopaki bródkują sobie wzajemnie co się da, jeden drugiemu do klatki wpadnie i oznaczy wszystko, a czasem i narobi bobków czy obsika. Ale Duszek z tymi cekotrofami to już naprawdę przesadza, smród jest nie z tej ziemi, ostatnio klatkę muszę myć dwa razy dziennie, nie wspomnę że Duszek zdąży sobie utytłać łapy tym wszystkim. W zeszły piątek zostali wykastrowani, może mu to przejdzie z czasem...

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 13, 2011, 22:26:32 pm »
Zara a jakby podawać maluszkowi jakiś probiotyk np lacidofar, lakcid ?

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 13, 2011, 23:47:03 pm »
Hmm, może by coś pomogło. Z tym, że to nie jest biegunka ani jakaś rzadka kupa. Duszek robi bobki normalne, ale oprócz tego zostawia cekotrofy. Luis też kilka razy zostawił cekotrofy, ale jego nie miały tak silnego zapachu, poza tym wtedy był jeszcze sam, więc to raczej błąd w diecie był. A u Duszka to pojęcia nie mam co jest.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 14, 2011, 11:35:01 am »
Może coś ma z florą ukł. trawiennego i dlatego tak..., no nie mam pojęcia. Ale myślę że warto spróbować z probiotykami. A byliście u weta się pytać co to może być?

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Królik zostawia cekotrofy
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 25, 2011, 12:50:19 pm »
Podawałam Duszkowi lakcid, miał ostatnio taką "mini" biegunkę. Teraz niby jest ok, ale czasami nadal zostawia rzadkie bobki albo cekotrofy (i to głównie w klatce Luisa).  U siebie robi normalne bobki  :crazy: