Autor Wątek: wzdęcia prośba o pomoc  (Przeczytany 35963 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 17, 2011, 22:18:55 pm »
Dostawał za to granulat, a jak przeczytamy skład granulatu to znajduję tam: siano, zioła i inne potrzebne składniki.
Coż kiedy zmielone i przetworzone.A na suszki,czy gałązki też się nie skusił ??,ścierałby se ząbki.Granulat najzdrowszy nie jest,zwłaszcza jak jest podawany jako danie główne.
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/granulat.html

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 18, 2011, 09:50:50 am »
Królika karmiliśmy dzisiaj w nocy i rano. Właśnie wyszedł spod szafy- ma nas dość i wcel się mu nie dziwie. Od wczoraj nie zrobił bobków. Ale siusia. Pije wodę jak mu się poda poidełko bezpośrednio do pyszczka. Dostaje Critical Care, herbatkę rumiankową, Lakcid. Ponieważ nie chciał jeść ceko jak mu podawałam bezpośrednio do pyszczka, rozcięńczyłam je w wodzie i podawałam w formie zawiesiny. Siana nie je. Pojadę mu kupić jakieś inne może się skusi. Zjadł dwie pałeczki granulatu, ale nie będę mu ich podawać, chociaż królik szukał ich w misce. A cykoria może być podawa jak królik miał wzdęcie?

Offline kasiagio

  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 1861
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Maki
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 18, 2011, 09:54:26 am »
A cykoria może być podawa jak królik miał wzdęcie?
Jak najbardziej , posiada dużo włókna :)

A robisz  kisiel z siemienia lnianego ??  Pożywny i pomaga w poślizgu ;)



Nie ma Zwycięzców ani Wygranych są tylko cierpiące  potrzebujące pomocy zwierzęta !!

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 18, 2011, 09:58:31 am »
Odwiedź wtedy dr.Gursztyn w Gdańsku-Osowej.Jest w bazie weterynarzy polecanych przez SPK,a przyjmuje 9.00-14.00.Może potrzeba leków zwiększających perystaltykę jelit lub jakiś antybiotyk na bakterie beztlenowe
PS.Moje uszaki są regularnie odrobaczane,także żadnych pasażerów na gapę w ceko nie było.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 18, 2011, 10:06:54 am »
Też mi sie wydaje ,że królik powinien przez trzy dni conajmniej brac leki na perystaltyke jelit  i na bakterie beztlenowe i to już wczesniej jak miał wzdęcie . Brak podawania tych leków zwłaszcza na bakterie beztl. spowodowal smierć mojego Frania .  Lakcid podawaj cały czas . Lepsza bedzei jak mówiła MAS cykoria , możesz koperek jak lubi ( troszke ) Musi jeść sianko albo suszki .Metoclopramid warto miec w domu . Jeśli w tabletkach  to 1/8 tabletki  na raz dla królika do 2 kg . Ja   podawałam w kawałeczku suszonego jabłuszka kiedy zauwżyłam ,ze Kicusia robi maleńkie bobki . Oczywiście konsultowałam to z wetem .

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 18, 2011, 10:13:02 am »
Królik był u weta i dostawał zastrzyki na perystaltykę jelit. Dzisiaj biorę wypis z przychodni na Stryjskiej i pojadę do Osowy. Chociaż jak była na Stryjskiej to lekarz mówił, żeby z królikiem nie jeździć codziennie do weta bo się  stresuje. Już sama nie wiem. Królik zrobił około 20 bobków. Suche niektóre otoczone śłuzem. Mas dziękuje za bobki, nie wątpiła, że są ok. Daj znać ja królik wyprodukują nową procję.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 18, 2011, 10:27:32 am »
Jak niektóre bobki są otoczone śluzem,to może świadczyć o zapaleniu jelit(zresztą przy zatorze to może się zdażyć),więc może rzeczywiście jeszcze antybiotyk by się przydał na dodatek.Skonsultuj to z dr. z Osowej,bo coś dr.Debis zaczyna "olewać"problem.
PS.A rano była któtnia między T a P to i ceko jest,tylko,że ja teraz w pracy.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 18, 2011, 13:25:32 pm »
Byłam u doktor Gursztyn. Stwierdziła, że przyczyną niejedzenia królika mogą być zęby. Bąbel został u Pani Doktor na przycięcie ząbków. Mam podawać też mu espumisan, herbatkę rumiankową, węgiel, masaże, Lakcid i ceko. Na razie wstrzymujemy się z podaniem antybiotyku. Królik też ma dostawać do jedzenia granulat, marchew jeśli ma na to ochotę. Kupiłam mu nowe sianko, zioła, mieszankę różnych korzeni zobaczymy czy będzie jej jadł.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 18, 2011, 21:55:20 pm »
Bąbel miał przyciete trzonowce wzrastające w stronę języka. W domu dostał espumisan, glutki z siemienia, trochę herbatki rumiankowej i critical care. Zjadł też ok 2 łyżeczek startej marchewki z jabłuszkiem i skubnął sianka. Pojawił się kilka bobków, niektóre suche, inne ze śluzem. Bąbel trochę się poruszał, ale teraz znowu siedzi w klatce.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 18, 2011, 22:06:34 pm »
Zmiksowałam królikowi granulat z marchewką i jabłuszkiem, trochę skubnął.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 19, 2011, 07:57:07 am »
Królik zjadł sam dzisiaj 10 pałeczek granulatu( zostawiła mu na noc w klatce). Rano daliśmy mu espumisan, ceko, critical care, lakcid. Zostawiłam mu w klatce wodę i sianko. Nie wiem co mu jeszcze dać do jedzenia. Nie chcę teraz przesadzić i dać mu za dużo do jedzenia. Może dać mu marchewkę z jabłuszkiem.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 19, 2011, 08:06:21 am »
Jabłuszko potrafi fermentowac, a królik miał  wzdęcie . Lepiej cos suchego np . suszki .

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 19, 2011, 08:34:18 am »
A jakie suszki mu podawać. Bo mój króliczek to raczej nie przepada za siankiem i takimi tam. Ale może tak się działo bo dostawał za dużo granulatu.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 19, 2011, 09:20:54 am »
Ja daje  suszonki: mniszek lekarski , babkę szerokolistną i lancetowatą , kwiat lipy , liście pokrzywy, kwiat malwy, topinambur, korzeń mniszka , kwiat nagietka , skrzyp polny, liście truskawek i poziomek ,liście  malin . Bilansuję to , żeby nie było za dużo wapnia . Skrzyp polny dostaje na ładna sierśc  dwie gałązki na tydzień, teraz bedę dawać co dwa dni po malej gałązce ponieważ linieje. Suszonki z wymienionych daje  dwa razy dziennie  różne .Granulat dostaje jako smakołyk naprzemiennie  z rodzynką . Wprowadzam świeże jedzenie  bo juz ładnie rośnie trawka , mleczyki i dziesiętnica zwyczjna, gałązki jabłoni , gałązki wierzbowe( mało) i gruszy. Coraz więcej świeżego jedzonka jest na łąkach  i zdecydowanie przechodzę na łąkowe jedzenie + warzywka . Cały czas ma sianko ale chętnie zjada.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 19, 2011, 13:48:30 pm »
A warzywka to jakie najlepiej dawać?

Muszę mojemu uszatkowi zmienić dietę, mniej granulatu, więcej suszek, sianka i warzywek. Może mu zasmakuje siano i inne jedzonko.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 19, 2011, 14:17:04 pm »
Ja ze swojej strony polecę lekturkę http://forum.kroliki.net/index.php?topic=2810.0;topicseen oraz http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

Tu znajdziesz wszystko co uszakowi możesz dawać :)

Edit
Z czasem możesz również wycofywać granulat i przechodzić na rzecz zdrowej i pysznej dla uszaka diety bezgranulatowej :)

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 20, 2011, 07:54:03 am »
Królik siusia jak oszalały. Ale niestety wczoraj i dzisiaj rano nie zrobił bobków.

Dostaje espumisa, Lakcid, glutki z siemienia. Zjadł dzisiaj rano ok. 3/4 łyzeczki granulatu, zostawiłam mu sianko, ziarenka siemienia lnianego, babkę lancetowatą, kwiaty lipy, korzeń mniszka. Zjadł kilka listków swieżego mlecza. Zadzwonię do weta i spytam o co chodzi.

Nuna

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 20, 2011, 10:21:30 am »
Zrezygnuj teraz z granulatu, on tylko pogarsza sprawe, spowalnia  trawienie, a cukry w nim zawarte sluza rozmnazaniu sie bakterii chorobotworczych. Krolik powinien jesc lekkostrawne pozywienie, ktore wspomaga trawienie np. ziola mieta, bazylia, koperek, melisa, szalwia, tymianek- moga byc doniczkowe,  fenkul tez wspomaga trawienie. Siano i suszone ziola, galazki - przez caly czas w klatce.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 20, 2011, 13:37:50 pm »
Byłam dzisiaj u dr Gursztyn i Bąbel dostał zastrzyki na pobudzenie perystaltyki jelit i witaminy. Pytałam o granulat wet stwierdził, że mam go podawać królikowi. Kupię mu swieże zioła i dam mlecz za którym szaleje. Może podam mu cykorię bo raczej fenkułu u mnie na targowisku nie kupię.

aga7501

  • Gość
Odp: wzdęcia prośba o pomoc
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 30, 2011, 10:53:53 am »
Królik czuje się dobrze. Dziękuje wszystkim za rady.

Szczególne podziękowania dla MAS.