Autor Wątek: Bugs je mało siana  (Przeczytany 5732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna2404

  • Gość
Bugs je mało siana
« dnia: Marzec 17, 2011, 11:07:00 am »
Witam serdecznie

Jestem nowa na forum, więc najpierw się przedstawię. Mam na imię Anna i w grudniu kupiłam królika rasy baran, Bugs ma w tej chwili około 6 miesięcy. Waży około 1,7 kg (ważony 14.03 podczas szczepienia).
Dostaje rano trochę granulek (około łyżki stołowej - Cuni Complete) i warzywa (miseczkę). Taką samą porcję dostaje wieczorem. Siano (firmy Vitapol) ma przez cały czas i oczywiście wodę. Ostatnio zauważyłam, że Bugs je coraz mniej siana, a jak braknie mu jedzenia to rzuca miską po całej klatce, a do siana nie podejdzie. Dużo czytałam o diecie królika i wszędzie jest, że siano powinno stanowić podstawę jego diety. Ale on nie chce jeść za dużo tego siana i nie wiem czym mam coś z tym zrobić (zmienić dietę) czy tak zostawić.
Poratujcie dobrą radą
Z góry dziękuję

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2011, 11:21:36 am »
A zęby(zwłaszcza trzonowe)miał sprawdzane ??

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2011, 11:24:48 am »
Nie martw się tak. Jak się pozłości i nie dostanie dokładki granulatu do miseczki, to zje sianko. Dawaj mu często troszkę świeżego sianka, żeby mu pachniało. Chyba że zauważysz jakąś zmianę w zachowaniu - osowiałość, brak bobków, zgrzytanie ząbkami itp. Wtedy trzeba będzie pójść do weta. Możesz też spróbować włożyć mu siana do kuwety.
Pozdrawiam cieplutko  ;-)

anna2404

  • Gość
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2011, 11:26:57 am »
Niestety nie, byłam na szczepieniu ostatnio, ale weterynarz nie sprawdzał mu zębów, sprawdził tylko ogólny stan zdrowia. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale sałatę, natkę pietruszki i koperek wcian, że aż miło.

EDIT:

W zachowaniu raczej nic nie zauważyłam, rozrabia i włazi wszędzie jak zawsze.

Proszę zapoznać się z regulaminem forum. Do edytowania postów uzywamy funkcji "modyfikuj" - znajduje się ona po prawej stronie postu. Posty mozna edytować do 6h. Posty scalam. mysza


Sorki, poprawię się.


Zobaczę co pomoże siano w kuwecie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2011, 11:41:52 am wysłana przez anna2404 »

Offline IzaK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1410
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2011, 11:33:47 am »
To prawda, ząbki warto sprawdzić przy okazji. Jednak króliczek jest jeszcze młodziutki - nawet jeśli ma coś z zębami, to powinien jeść siano. Mój Kicuś ma genetyczną wadę i mimo, iż ma rok i 4m-ce już leczymy ropnie, ale siano je cały czas. Nawet po zabiegu ma przerwy najwyżej jednodniowe.

Offline Apogeum

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2011, 12:17:45 pm »
tez mialam taki problem i ograniczylam granulat do malej lyzeczki rano i wieczorem no moze poltora lyzeczki a lilo zaczal wcinac siano az milo

agat

  • Gość
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2011, 12:25:32 pm »
Wiadomo, że każdy opiekun boi się, żeby przypadkiem nie zrobić królikowi krzywdy, ale prawda jest taka, że jak sianko jest w paśniku cały czas, to króliczek nie ma prawa być głodny. Dlatego, jeśli upewnisz się, że z ząbkami wszystko ok (a powinno być ok), to pozostaje czekać cierpliwie i nie ulegać, kiedy uszaty będzie rzucał michą, domagajac się granulatu. Jak naprawdę zgłodnieje to ruszy sianko :)
Pozostaje jeszcze opcja, żeby zmienić rodzaj podawanego siana. Może Vitapol z jakichś względów mu nie pasuje. Warto kupić inne, albo np. takie z ziołami, jak mu zasmakuje, to możesz mieszać ze zwykłym.

anna2404

  • Gość
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2011, 13:20:39 pm »
Dzięki za porady, jak niedługo pojadę na cięcie pazórków to poproszę o sprawdzenie ząbków. A póki co zastosuję się do rad. Dzisiaj kupię inne sianko, zobaczymy co będzie.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2011, 14:10:29 pm »
Pamiętaj, żeby wet sprawdził dokładnie zęby policzkowe, a nie siekacze.

Jak ja raz u weta byłam to ten tylko siekacze oglądał ...  :nie_powiem

anna2404

  • Gość
Odp: Bugs je mało siana
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2011, 14:18:50 pm »
Oki, będę pamiętać. Dzięki wielkie