Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie królika  (Przeczytany 10325 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

thomson1708

  • Gość
Kilka pytań odnośnie królika
« dnia: Luty 09, 2011, 14:41:19 pm »
Mam królika (około pół roku ma)(ja go mam może miesiąc) i zacząłem się zastanawiać czy dobrze mu się żyje? Dlatego zakładam owy wątek by dowiedzieć się więcej informacji o nim, by nie robić mu krzywdy niepotrzebnie.
1. Jak chwytać królika by nie szalał( znaczy nie uciekał?)
2. Mój uszak ma długość (jak się rozciągnie) ok 35-40 cm i ma klatkę 42x72cm (długość dna), czy tyle mu wystarczy?!?
3. Staram się jak mogę wypuszczać królika poza klatkę (od 1-4 h dziennie) jakieś pomysły?
4. Gdy nawet otwieram klatke za dnia to on/ona? nie ma zamiaru z niej wyjść, a jak otwieram pod wieczór to wręcz z niej "wylatuje"
5. Karmie (go/ją?) :oops: mieszanką vitapol (1 garść dziennie) wręcz sie na nią rzuca i ma nieograniczony dostęp do siana/wody. Od czasu do czasu daje rodzynki/banana/zioła itp.
6. Jak się z nim bawić? Czy mogę dać mu koszyk (50x30x 20cm głębokości "taki trochę jajowaty") i czym go wyścielić? kocyk czy coś?
7. Walczę z rodzicami by przenieść królika z płytek na winyl(mniej śliski)
8. Mój tuptuś ma pazurki długości około 3cm (1.5 cm jest biały) kiedy mam iść do weterynarza obciąć?
9. Czy konserwant e220 jest bardzo szkodliwy dla królików? (Mam go unikać szerokim łukiem?)
10. Mój królik ma ogromne uszy(z 10 cm) są one pokryte futerkiem ale nie wszędzie np: w środku i na zewnącz (bez obwódek są one takie jasne z bardzo krótką sierścią.
11. Czym lepiej wyścielać mu klatke żwirkiem/trocinami/kocykiem
12. Kupiłem królikowi kuwete ale przez jakiś czas mój królik upodobał sobie 1 kąt klatki przez co muszę mu sprzątać codziennie jak go "przerzucić" z rogu na kuwete?
13. Mogę wyczuć kręgi na moim króliku (kręgosłup) ale żebra już nie czy mój królik jest za chudy?
14. Zauważyłem że tuptuś upodobał sobie bieganie wokół mojego ręcznika (fajnie to wygląda bryka podskakuje w góre i wgl.) gdzieś przeczytałem że króliki tak "odprawiają taniec godowy" czy to prawda?
15. Dropsy? W Zoologu mówili że uzupełniają dietę
16. Mój królik bobczy albo w klatce albo w innym pokoju w kącie (dlaczego?)
17. Jak sprawdzić czy to ona czy on?
18. Czasami jak go głaskam to mój królik gryzie co popadnie?? To moja wina?
19. Królik na początku przegryzł wszystkie te zaczepy od klatki (na szczęście nic mu się nie stało) czy jest ryzyko że on "otworzy" klatke (znaczy ściągnie te kratki z tego dołu/rozdzieli klatke na 2 połowy)
Bardzo przepraszam że się tak rozpisałem, również proszę o nie odsyłanie mnie do innych stron (byłem i czytałem chociażby miniatórkabeztajemnic.pl) :krolik

Offline nellciaa

  • Administrator
  • *****
  • Zarząd SPK
  • *****
  • Wiadomości: 1422
  • Płeć: Kobieta
  • ZARZĄD SPK // GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Sopockie Uszakowo
  • Lokalizacja: Trójmiasto
  • Moje króliki: Tadzia, Leon, Karol
  • Na DT: Tio
  • Pozostałe zwierzaki: Biszkopt, Kafka
  • Za TM: Kazik, Krakers
Odp: Kilka pytań odnośnie królika
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2011, 14:56:47 pm »
1. Jesli krolik nie lubi brania na rece to zawsze bedzie sie wyrywac - zawsze krolika powinno sie podnosic dwoma rekoma
2. Klatka dla krolika do min 80 chociaz ja uwazam ze 100
3. Im dluzej uszak biega tym lepiej
4. Uszaki najbardziej aktywne sa wieczorem i wczesnie rano z tego co pamietam
5. Mieszanki sa niezdrowe. Najlepsza jest dieta bezgranulatowa a jesli juz to najlepszy jest granulat - Grainless Complete, ew Cuni Complete - owoce tucza - poczytaj dzial o dietach
6. Poszukaj na forum napewno znajdziesz duzo opisow zabaw i zabawek dla uszaka
7. Najlepiej jakby mial miekkie podloze do biegania - dywanik, kocyk
8. Wet obcina pazurki do minimalnej granicy z rozowa czescia paznokcia (ukrwiona) - twoj uszak powinien miec przyciete pazurki
9.zaden konserwant nie jest zdrowy dla krolika
10. taka jego uroda
11. zwirek do kuwety, trociny do smieci, dywanik do klatki
12. wstaw kuwete w ten rog w ktory sie zalatwia
13. nie jest
14. rownie dobrze po prostu sie bawi
15. Niezdrowe dla krolika
16. Naucz go zalatwiac do kuwety
17. Polecam www.miniaturkabeztajemnic.com lub www.kazior5.com gdzie jest to opisane lub wybrac sie do weta
18. Gryzienie moze byc objawem agresji (jesli gryzie ciebie) lub nudy lub tego ze stanowczo pokazuje ci ze nie chce byc juz glaskany
19. Kroliki to sprytne zwierzatka

Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: Kilka pytań odnośnie królika
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2011, 15:00:17 pm »
1. Jak chwytać królika by nie szalał( znaczy nie uciekał?)
Krolika nie bierze sie jezeli nie ma takiej potrzeby. Jak łapać krolika masz tutaj - http://miniaturkabeztajemnic.com/podnoszenie.html
2. Mój uszak ma długość (jak się rozciągnie) ok 35-40 cm i ma klatkę 42x72cm (długość dna), czy tyle mu wystarczy?!?
Klatka jest zdecydowanie za mala .! Na Allegro , na gieldzie wymiany, w zoologicznym etc. zakup klatkę 120 lub 100 .
3. Staram się jak mogę wypuszczać królika poza klatkę (od 1-4 h dziennie) jakieś pomysły?
Nie rozumiem pytania . Królik powinien dużo biegać . Myślę,że 4/5 godzin powinno starczyć.
4. Gdy nawet otwieram klatke za dnia to on/ona? nie ma zamiaru z niej wyjść, a jak otwieram pod wieczór to wręcz z niej "wylatuje"
Króliki to zwierzęta nocne . 'Aktywują' się dopiero w nocy .
5. Karmie (go/ją?) oops mieszanką vitapol (1 garść dziennie) wręcz sie na nią rzuca i ma nieograniczony dostęp do siana/wody. Od czasu do czasu daje rodzynki/banana/zioła itp.
Królik powinien dostawać granulat . Mieszanki nie ważne w jakiej ilości SZKODZĄ . ! Zmieniaj stopniowo diete na granulat . Wprowadzaj warzywa i owoce .
6. Jak się z nim bawić? Czy mogę dać mu koszyk (50x30x 20cm głębokości "taki trochę jajowaty") i czym go wyścielić? kocyk czy coś?
Rób z nim sztuczki . Głaszcz go/ją . Królik najlepiej kontaltuje na podłodze . Koszyk to nie najgorszy pomysł . Królik będzie miał zajęcie na kilka godzin . Możesz zostawić normalny bez kocyków . Jeżeli masz jakieś NIEPOTRZEBNE ubrania, szaty etc. włóż je do koszyka królik bedzie je przekopywal  .Dobrym sposobem jest kula smakula chociażby rolki od papieru toaletowego .
7. Walczę z rodzicami by przenieść królika z płytek na winyl(mniej śliski)
Nie sadze,żeby coś to zmieniło . Królik nauczy się biegać po płytkach . Latem królikowi jest lżej bo płytki są zimniejsze .
8. Mój tuptuś ma pazurki długości około 3cm (1.5 cm jest biały) kiedy mam iść do weterynarza obciąć?
Natychmiast! W zoologicznym możesz kupić nożyczki do obcinania . Paznokcie są bardzo ważne . Jak zarosną będą się wykręcać a to straszny ból dla królika .
11. Czym lepiej wyścielać mu klatke żwirkiem/trocinami/kocykiem
Żwirek ląduje TYLKO W KUWECIE . Gdy jest porozścielany po całej klatce królika będzie boleć w stópki . Poza tym kto by chciał chodzić po własnych odchodach? Możesz wyścielić zwykłym dywanikiem z IKEI .
13. Mogę wyczuć kręgi na moim króliku (kręgosłup) ale żebra już nie czy mój królik jest za chudy?
To chyba jest u każdego królika . Sądze,że ma prawidłową wagę tylko ta mieszkanka :| zmień na granulat .
15. Dropsy? W Zoologu mówili że uzupełniają dietę
Ludzi w zoologu się nie powinno słuchać . Wciskają kit,żeby tylko sprzedać towar . To nie prawda ! Dropsy, ciasteczka, hamburgery, lody itd. Są BARDZO szkodliwe ! Nie wolno ich podawać nawet w małych ilosciach .
12. Kupiłem królikowi kuwete ale przez jakiś czas mój królik upodobał sobie 1 kąt klatki przez co muszę mu sprzątać codziennie jak go "przerzucić" z rogu na kuwete?
Przenieś kuwetę do tego rogu . Królik sam musi sobie upodobać miejsce . Każdy siusiek wkładaj z chusteczką do kuwety, każdego bobka . Ale skoro robi tylko do kąta to tam też musi być kuwetka  .
17. Jak sprawdzić czy to ona czy ona?
Idź do KRÓLICZEGO weterynarza .
19. Królik na początku przegryzł wszystkie te zaczepy od klatki (na szczęście nic mu się nie stało) czy jest ryzyko że on "otworzy" klatke (znaczy ściągnie te kratki z tego dołu/rozdzieli klatke na 2 połowy)
Sądze,że nie jest do tego zdolny .

Nie odpowiedziałam na wszystkie pytania . Z góry przepraszam . Widocznie źle przestudiowałeś miniaturke bez tajemnic tam masz wszystkie odpowiedzi na twoje pytania . wystarczy poszukać . ;)

nuka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie królika
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2011, 15:04:37 pm »
1.większość królików nie lubi być brana na ręce, chwycone kiedy tego nie chcą wszystkie szaleją (drapią, fukaja, wyrywają się)
2. klatka zdecydowanie jest za mała, dla Twojego uszaka najlepsza bedzie klatka 120 cm lub zagroda
3. zagroda / wychowanie bezklatkowe
4. króliki sa najbardziej aktywne rano i wieczorem, w ciągu dnia przsypiaja, zachowanie naturalne
5. stopniowa zmiana diety na lepszy granulat a najlepiej przejście na diete bez granulatu, dodaj suszki do jadłospisu, świeże warzywa i zioła - wszystko stopniowo
6. koszyk z czego?? wilkina nielakierowana, trwa morska - to ok, rolki po recznikach papierowych, papierze toaletowym, tekturowe domki, ręcznik, koc, stary ciuch - do przekopywania, kula smakula, gałązki do obgryzania - to wszystko ok
7. słusznie, możesz dać na podłoge koc, ręcznik, dywanik, coś co pozwoli pobiegać bez ślizgania sie uszatych łapek na płytkach
8. skoro 1/2 długości pazurka jest nieunerwiona to juz wskazane jest podcięcie
9. wszystkie konserwanty sa szkodliwe, nie tylko dla zwierząt
10. uszy rzeczywiście ogromne. Masz hodowlańca?? To normalne ze nie są pokryte jednakowo długim futrem
11. dno klatki może pozostać gołe, możesz dać stary ręcznik, niepotrzebny ciuch, kocyk, dywanik
12. Przestaw kuwete w miejsce wybrane przez królika
13. nie
14. taniec godowy? i owszem,można tak to nazwac, ale także chęc zabawy, zwrócenia na siebie uwagi
15. zdecydowanie nie, dropsy, kolby, ciasteczka i inne tego typu są szkodliwe dla królików. Sprzedawca wiadomo, chce zarobić to zachęca do kupna
16. naturalne zachowanie, królik musi oznaczyć swój teren. wstaw w pokoju dodatkowa kuwete w miejscu wybranym przez królika
17. u samca w wieku 6 miesięcy juz wyraźnie widoczne są jądra, a przynajmniej miejsce na jądra. Dwa łyse różowe placuszki umiejscowione symetrycznie w okolicach podogonkowych
18. Nie, króliki tak okazuja sympatię, mogą także lizać, zgrzytać ząbkami wykładać łapki do tyłu itp
19. tak, miałam na DT samiczke hodowlańca, która zebami zestawiała druty z dna klatki i w ten sposób całe mieszkanie miała dla siebie. Nie pomogło założenie 4 kłódek :)


Mel

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie królika
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2011, 22:08:36 pm »
1. Generalnie króliki nie lubią brania na ręce i lepiej tego nie robić, bez potrzeby.
Królika łapać, podnosząc go jedną reką za przednie łapki, drugą pod pupę.
Podobno można też za fałd skórny na grzbiecie, ale ja jestem na to za miękka :/.
2. Twoja klatka jest o wiele za mała. Minimalne wymiary, to długość
100 cm, najlepiej 120, lub 140. Możesz wybrać też zagrodę, jest nawet lepsza.
3. Chodzi Ci o to jak bawić się z uszatkiem na wybiegu?
Na forum masz mnóstwo ciekawych pomysłów. Królik powinien biegać jak najwięcej
czasu minimum to 4-5 godzin, lepiej jednak by biegał częściej.
4. Króliki wykazują największą aktywność po zmroku, w godzinach nocnych.
5. Mieszanka jest dla królików bardzo szkodliwa i tucząca. Zmieniaj ją stopniowo
na granulat, najlepszy jest Grainless Complete lub Cuni Complete. Wprowadź warzywa
i owoce (zapoznaj się z listą tych które można podawać), podawaj suszki Herbal Pets
i Zuzali.
6. Koszyk możesz dać. Wyściel go kocykiem, możesz dać też sam kocyk, ręcznik, albo chodnik :D. Bawić się z królikiem możesz na różne sposoby- ja polecam zabawę rolką po papierze :D.
7. Według mnie, to nie ma znaczenia. Królik nauczy się po tym biegać.
8. Idź do lecznicy jak najszybciej! Na początku niech weterynarz pokaże Ci
jak obcinać pazurki, potem kup cążki i obcinaj sam.
9. Każdy konserwant jest szkodliwy.
10. Uszy spore :).
11. Nie dawaj trocin są bardzo szkodliwe. Kawałek klatki wyściel kocem/ręcznikiem/chodnikiem, żwirek drewniany daj do kuwety, resztę "podłogi"
zostaw pustą.
12. Przestaw kuwetę w wybrane przez królika miejsce.
13. Królik nie jest za chudy.
14. Mnie wydaje się, że Twój Uszatek po prostu się bawi, i szaleje z radości :).
15. To co mówili w sklepie jest bzdurą. Dropsy są kaloryczne, niezdrowe,
sama chemia. Absolutnie nie wolno ich podawać.
16. Zacznij naukę załatwiania się królika do kuwety.
17. Sprawdź na MiniaturkaBezTajemnic, albo wybierz się do dobrego
króliczego weterynarza.
18. Wydaje mi się, że Twój Uszatek pokazuje Ci, że ma dosyć głaskania ;).
19. Króliki są bardzo sprytne i w stanie zrobić wiele rzeczy ^^ :).

thomson1708

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie królika
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2011, 00:39:46 am »
Wszystkim wam bardzo dziękuję za pomoc. Życzę zarazem dużo zdrowia i szczęścia w przyszłych przygodach :)