Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1019610 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

daryja

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #540 dnia: Listopad 21, 2008, 00:06:20 am »
Kicuś dostaje Vitapol (niestety też po kółeczku Frykasa też Vitapolu jako przysmak) ale zastanawiam się czy nie ma czegoś mniej kalorycznego. Cena nie gra roli, niestety Kicek ma taką chorobe, co na skokach robią się jakby odciski (podobno to bardzo częste schorzenie) bo latem rozgrzebywała ściółkę i wylegiwała się na samym plastiku... No nieważne, w każdym razie pilnie musi schudnąć.
Może dałoby się jakiś ranking co do kaloryczności zrobić?

A i jeszcze jedno, to jest dorosły królik (5 lat), więc może tu juz trzeba jakiś inny typ granulatu podawać?

Sen

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #541 dnia: Listopad 21, 2008, 06:23:43 am »
daryja,  wystarczy przeczytać temat.

daryja

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #542 dnia: Listopad 22, 2008, 18:49:58 pm »
Sen - temat to "najlepsze granulaty na rynku". Ale spróbuję jednak sprecyzować o co chodzi.

Z dyskusji wynika, że przeważnie granulaty maja po 3% tłuszczu (np. Duo Cuni), to podam zainteresowanym skład "Pełnowartościowego granulatu dla gryzoni" Vitapolu:

białko 16%
tłuszcz 2,3%
włókno surowe 9%
popiół 9%

Jeśli więc chodzi o zawartość tłuszczu to tu jest najmniejsza, jednak wiadomo, że Vitapol nie jest najlepszym granulatem. Nie ma tu odpowiedzi na moje pytanie (właśnie przeczytałam calość) a temat o jakość granulatu - całkiem naturalnie- przechodzi w biuletyn informacyjny na temat dostępności konkretnych typów granulatu. Nie odpowiada to na moje pytanie o wartości wpływające na przyrost wagi, oraz czynniki, mające znaczenie odnośnie wieku króliczka).

Nie zawsze najdroższy pokarm jest najlepszy, co więcej, niektórzy mają informacje na temat zastosowań pokarmu przy konkretnej sytuacji od weterynarza lub maja podobne doświadczenia w tej kwestii i nawet czasami sie nimi dzielą (nie odnoszę tego w żadnym razie do Ciebie).

Proszę nie odpowiadaj, jeśli ma to na celu jedynie ruszenie ostatniej cyferki w liczniku komentarzy, nie życzę sobie również protekcjonalnego tonu (choć wierzę iż był on zupełnie niezamierzony, a nawet, prawdopodobnie, nieświadomy).

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #543 dnia: Listopad 22, 2008, 19:23:38 pm »
moim zdaniem % zawartość tłuszczu w poszczególnych granulatach różni się nieznacznie. a różnica w zawartości włókna między Vitapolem (9%) a np Duo Cuni (20%) jest już znaczna - ważne zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę rolę włókna w procesach trawiennych. ponadto granulat stanowić powinien w ciągu dnia raczej niewielką część "piramidy żywieniowej" królika. może po prostu podajesz zbyt dużo granulatu w ciągu dnia? zalecana dawka to 1-2 łyżki rano i wieczorem. ja tyle daję, zajce mają stały, nieograniczony dostęp do siana i suszków (od tego króliki nie tyją, a nie czują głodu) - moje są szczuplutkie. do tego oczywiście zielenina . Zbyt dużo owoców lub warzyw korzeniowych również nie jest wskazane.
Aha, nie sądzę, aby odciski na łapkach robiły się od tuszy...
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #544 dnia: Listopad 22, 2008, 19:36:43 pm »
Odciski nie robią się od tuszy tylko od twardego podłoża.  :/

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #545 dnia: Listopad 22, 2008, 19:41:16 pm »
ewentualnie z powodu zbyt długich pazurków...albo małej ilości ruchu.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #546 dnia: Listopad 22, 2008, 19:41:43 pm »
Tusza to jeden z powodow pojawiajacych sie odciskow :)

daryja

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #547 dnia: Listopad 22, 2008, 19:52:33 pm »
Cytat: "mika2680"
Odciski nie robią się od tuszy tylko od twardego podłoża.  :/


 :/  :/  :/  :/  :/
To dlatego napisalam, że latem rozgrzebywała ściółkę.
Od czego się robią to się robią, natomiast przy leczeniu tusza jest bardzo ważna i mam takie zalecenie z oazy, jako, że dość logiczne to nie zamierzam dyskutować.

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 7:59 pm ]
jadwiniu - masz rację, dopatrzyłam się różnicy zawartości włókna przy przepisywaniu składu ale nadal nie mam pojęcia jaki to może mieć wpływ na odchudzanie kicka. Do tej pory cieszyła się dobrym zdrowiem.

Co do braku ruchu to pewnie racja. Kicuś nie jest zamykany, prawie wcale (chyba, że się do łóżka pakuje jak chce spać) ale nie wiem, czy biega tyle co powinna, czy nie za długo leży. Chociaż widziałam ją brykającą (co drugi dzień) i bawi się tunelikiem kicając w tę i spowrotem to chyba tak źle nie jest.

Polecono mi zamykać klatkę i ganiać kicka po pokoju, ale ja ją zawsze uczyłam, że klatka to jej azyl jak się przestraszy, a wiem, że nerwy mogą mocno królikowi zaszkodzić dlatego od tego sposobu wolę dietę jej fundnąć. Z tego co tu wyczytałam to chyba granulat wogóle pójdzie w odstawkę, bo albo za tłusty, albo barwiony albo mało włókien.

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 8:03 pm ]
Cytat: "Nuna"
Tusza to jeden z powodow pojawiajacych sie odciskow :)


No z pewnością większe obciążenie nie pomaga, dlatego czuję się trochę winna. Kicuś ma 1,8 kg, a powinna ponoć 1,4.
Z drugiej strony jak ją brałam miała sporo ponad dwa a jej dieta opierała się na mieszance megan i młodych marchewkach prosto z działki. (Pewnie niewiele osób oprócz mnie widziało królika przechowywanego w klatce na marchewkach  :oh: )

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #548 dnia: Listopad 22, 2008, 20:10:35 pm »
takie przeganianie to średni pomysł - chyba nie o to chodzi, żeby zwierzak przed Tobą uciekał (tzn. może mieć po tym uraz), a po drugie - jeśli faktycznie jest grubawa, to może to być groźne dla jej zdrowia  :/

powiem tak: kiedy adoptowałam Myszę,  to była ona zapasiona. nic dziwnego - siedziała non stop w klatce i dostawała do jedzenia głównie mieszankę :/

u mnie schudła bardzo szybciutko, a praktycznie nic w tym celu nie robiłam : karmiłam ją tak jak napisałam wyżej + nie była zamykana. jeżeli człowiek lub zwierzę tyje, to przyczyna jest z reguły albo za dużo jedzenia, albo za mało ruchu (wykluczając oczywiście chorobę lub predyspozycje genetyczne). i jeszcze raz podkreślam - sianko, zielenina i suszki nie powodują tycia  :lol

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 8:17 pm ]
Cytuj
Kicuś ma 1,8 kg, a powinna ponoć 1,4.
Z drugiej strony jak ją brałam miała sporo ponad dwa a jej dieta opierała się na mieszance megan i młodych marchewkach prosto z działki. (Pewnie niewiele osób oprócz mnie widziało królika przechowywanego w klatce na marchewkach :oh: )


o, to tak jak Mysza :oh:  :lol
tzn. Mysza waży teraz 1,9 kg, ale jest szczupła, proporcjonalnie zbudowana i rozbrykana.
minaturki różnią się wielkością, więc ciężko tak na odległość stwierdzić, jaka jest optymalna waga, skoro weci w Oazie zalecili Ci, zeby Kicunia schudła 400 g to pewnie wiedzą, co mówią. Ważne,żeby trzymać się rozsądnych proporcji, waga sama pójdzie w dół  :P powodzenia :bukiet

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 8:22 pm ]
co do Twojego pytania nt. zawartości włókna - stymuluje ono pracę jelit, przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej. Im szybsza przemiana materii, tym szczuplejszy egzemplarz  :lol
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

daryja

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #549 dnia: Listopad 22, 2008, 20:26:26 pm »
Ona nie tyje, miała tę samą wagę od dłuższego czasu minimalnie poniżej 2kg, nawet przed dietą i ograniczeniem warzyw typu seler czy marchew. mi się wydawało, że jest dobrze, 1,8kg dla samicy to niewiele, natomiast co przyjdę do oazy to mówią, że tu tłuszczyk i tam. Daję o 7 i o 19 po niecałej łyżce granulatu. Kiedyś dawalam mlecz, ale odstawiłam bo tłusty. Dziś mama jej do klatki przemyciła kilka obierków z marchwi, ale to nie jest regularna praktyka (uświadamiam raczej, że to tuczy)

Ten sadystyczny zabieg to zalecenie weterynarza, jest w tym troche racji jeśli to brak ruchu jest przyczyną. Zdaje mi się, że Kicuś to trochę leniwiec, jej ulubiona aktywność to wylegiwanie się w różnych miejscach lub głaskanie (tu ja mam więcej ruchu od niej  :oh: )
Suszone warzywka tuczą tak jak nie suszone, zioła za to można podawać w bardzo ograniczinych ilościach, narazie trzymamy się selera naciowefo, rukoli, cykorii i natki z marchwi, od czasu do czasu koperek.

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 8:33 pm ]
Cytat: "Jadwinia"

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 8:22 pm ]
co do Twojego pytania nt. zawartości włókna - stymuluje ono pracę jelit, przyspiesza przesuwanie się treści pokarmowej. Im szybsza przemiana materii, tym szczuplejszy egzemplarz  :lol


No i wszystko jasne, musimy się we włókna zaopatrzyć, to pewnie któreś Versele będzie miało.

Z Kicusiem to jest tak, że ma krótkie łapki i na ogół wygląda kulkowato, jak się wyciąga to jest taka długa chudzina i ma wole pod brodą, które tu jej nie wyszczupla, trochę to widać na fotce.

To swoją drogą ciekawe, że króliki oddawane do adopcji zawsze mają beznadziejne nawyki. Przez miesiąc Kicuś nie ruszał marchwi. Doszłam do wniosku, że ma traumę. Teraz za to wciąga wszystko, co ją może utuczyć. Siano zalega sobie w klatce (ostatnio mniej, pewnie przez tę dietę)

Wielkie dzięki za świetną radę, w końcu wiem, co jest nie tak z Vitapolem, bo do tej pory to było napisane tylko, że beznadziejny  :lol

A co Mysza dostaje?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #550 dnia: Listopad 22, 2008, 20:48:11 pm »
z jednej strony trochę Kicusię rozumiem - w wieku 5 lat już się nie ma AŻ takiej ochoty na brykanie jak za młodu  :diabelek  (ale też bez przesady - to jeszcze nie starucha  :diabelek )

Mysza najchętniej wariuje, gdy ma jakiś dywanik, kocyk pod łapkami... w pokoju mam parkiet, po którym ona śmiga, ale niezbyt chętnie. Dużo bardziej się ożywia, gdy połozę na podłodze koc - wtedy biega, robi fikołki, gania się ze mną  :lol

Ciekawa jestem, jak będzie teraz - Mysza jest 2 tygodnie po sterylizacji, możliwe, że teraz zacznie tyć i przestanie "ćwiczyć"...ale nie ma co martwić się na zapas.

Miziacze dla Kicusi - jest piiiiiięęękna (i wcale nie otyła! powtarzaj jej często że jest fajną laską, żeby nie miała kryzysu wieku średniego :diabelek ). Będzie dobrze! :bukiet

[ Dodano: Sob Lis 22, 2008 8:53 pm ]
no więc tak : Mysza i Zając dostają Wildlife na przemian z Cuni Duo, uwielbiają sianko, więc włókna mają w brzuszkach pod dostatkiem. Oba zajce są podobnej postury, z tym że Mysz waży jak już pisałam 1,9 kg, a Zając ważył do tej pory 1,6, a ostatnio schudł po sterylce do 1,4 (zawsze był "kościsty" i miał mniejszy apetyt niż Myszka).
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

daryja

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #551 dnia: Listopad 22, 2008, 21:27:21 pm »
Zając to ma szczęście po sterylce i schudła, może z Myszą będzie tak samo. Ja się od roku przymierzam do kastrowania Kicusia i cały czas odsyłają mnie  kwitkiem i zaleceniem diety, żeby królica lepiej zniosła narkozę. Trochę się boję, że w końcu się coś narobi i wtedy już bedzie trzeba. Szukam już w necie karmy, cuni duo (patrzę tak cenowo, bo jakby co to w Oazie napewno jest, widziałam broszurki). Dla Kicka widzę jak sie rusza intensywnie w porze karmienia, słysząc stukot granulek, wtedy kica z klatki i spowrotem parę razy.
Właśnie ją głaskałam, ale powtórzę to jeszcze dziś napewno.
Mam dywan w całym pokoju, więc się nie ślizga (też nie lubi na parkiet, nigdy się ne zapuszcza do drugiego pokoju). Spróbuję perswazją, bo zdaje się, że wychodzi tylko jak siedzię na dywanie...

Jeszcze raz wielkie dzięki  :przytul
i posmyraj za uszkami swoje dziewuchy :)

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #552 dnia: Listopad 23, 2008, 15:57:20 pm »
Ja widzę, że moja Zuzia musi dostawać granulat (i to mniej więcej 2 x dziennie), bo jak tylko jej ograniczę, to zaczyna chudnąć.
Rok temu, po chorobie i operacji bardzo schudła - z 1.9kg do 1.45kg. W Oazie jak tylko ją zobaczyli to powiedzieli 'jaka ona chuda'. Od dr Lewandowskiej mieliśmy zalecenie, że Zuzia MUSI przytyć do 1.8kg i w tym celu nie mam jej ograniczać jedzenia (również granulatu, przysmaków), tylko ma jeść tyle ile chce. Faktycznie, udało się ją utuczyć do zalecanej wagi... Ale problemy brzuszkowe, niestety, często się powtarzają, co związane jest z mniejszym poborem pokarmu i wtedy znowu zaczyna chudnąć. Ostatnio jak ją ważyłam, to ważyła zaledwie 1.70kg, więc znowu trochę za mało.

Nie można powiedzieć, że królik miniaturka powinien tyle i tyle ważyć. Wszystko zależy od budowy zwierzęcia, wielkości - królik królikowi nierówny (nawet wśród miniaturek) ;) Dla jednego króliczka waga 1.4 będzie za niska, dla innego w normie.

Wracając jednak do tematu ;)
Ostatnimi czasy moja Zuzia dostaje granulat głównie na bazie tymotki Bunny Basics T firmy Oxbow ( http://www.oxbowanimalhealth.com/products/type/fortified_food;jsessionid=C6C9ED81A4C2C68A3A3BDAED482FB66A.vipa-02b?node=1519 ) oraz Cuni Complete. Ale zastanawiam się, czy nie pozostać wyłącznie przy Oxbow, tylko obawiam się, że wtedy Zuzia mogłaby zacząć chudnąć, a poza tym jest on trudno osiągalny w Polsce. Wcześniej czasami dostawała też ten niemiecki granulat Bunny (dostępny w Zooplusie), ale zdaje się, że jest on na bazie lucerny, więc z niego zrezygnowałam, chociaż bardzo fajny on jest, bo zmusza królika do gryzienia. Próbowałam też Duo Cuni, ale Zuzia nie chciała go jeść, tak samo jak Alexa (ale to to nawet dobrze, bo jak się okazało, Alex wcale nie ma takiego dobrego składu, jakby się mogło wydawać).
Kusi mnie, żeby również wypróbować ten Wildlife, ale nie jestem pewna, czy ta zmiana wyszłaby jej na dobre?
Chociaż przyznam się, że obecnie zamiast normalnego granulatu, Zuzia dostaje Critical Care, ze względu na te jej brzuszkowe problemy :icon_rolleyes :( :
http://www.oxbowanimalhealth.com/products/type/detail?object=1608

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #553 dnia: Listopad 23, 2008, 16:10:02 pm »
podawaj CC i bedzie ok

rany,skad Ty bierzesz te granulaty
Bonii uchol jak zaczal miec problemy z ukl.mocz.,dokl. kamica to wlasnie mogla pod. z granulatow tylko CC,ma najmniej wapna
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #554 dnia: Listopad 23, 2008, 16:41:57 pm »
http://www.oxbowanimalhealth.com/products/type/fortified_food;jsessionid=C6C9ED81A4C2C68A3A3BDAED482FB66A.vipa-02b?node=1519  :wow  :wow  :wow  widzieliscie na skład, włókno ma min 25 i max 29 %  :wow  :wow
Gdzie można taki granulat kupic w polsce??

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #555 dnia: Listopad 23, 2008, 17:31:00 pm »
Wiem, że można ten granulat zamówić we Wrocławiu - w lecznicy dr Piaseckiego ( http://wet.wroclaw.pl ). W ciągłej sprzedaży mają preprat Critical Care do ręcznego karmienia w trakcie choroby, ale mogą zamówić też granulat, tylko wtedy trzeba na niego poczekać ok. miesiąca.

Pamiętam, że granulat Oxbow był bardzo polecany przez Anuszkę (autorkę Uszatej strony). Zawiera on nie tylko wysoką zawartość włókien, ale również prawidłowy stosunek wapnia do fosforu, a także niską zawartość tłuszczu. Bunny Basics T jest na bazie tymotki i polecany jest dla dorosłych królików, królików z delikatnym ukł. pokarmowym (m.in. z tego powodu zdecydowałam się wprowadzić go do Zuziowej diety) oraz zwierząt otyłych ;)

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #556 dnia: Listopad 23, 2008, 18:08:45 pm »
kurcze,szkoda ze nie mozna tego zamowic u nas,wyglada na to ze sa lepsze od CC
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

daryja

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #557 dnia: Listopad 27, 2008, 02:19:59 am »
A widział ktoś tę karmę może w Warszawie? W sklepiku Ozazy nie patrzyłam, ale może... Wdzięczna będę za info, bo jestem bliska mobilizowania bardzo dalekiej rodziny z Wrocławia.
Niech to, a dopiero zamówiłam dużą pakę cuni duo  :oh:
Z torbami pójdę przez tego kicka   :bejzbol

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #558 dnia: Listopad 29, 2008, 15:55:24 pm »
ja chce ten granulat dla Muńka!!!! Może jakieś zbiorowe zamówienie??? :D

Anula_un

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #559 dnia: Listopad 30, 2008, 22:09:03 pm »
słuchajcie a co sądzicie o Vitakraft?? dobra?
a dla malucha dobra?? musiałam cos na szybko kupić bo to co w sklepie mi 3 dni temu polecili to mieszanka była... :bejzbol