Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1014286 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1880 dnia: Listopad 21, 2010, 13:50:00 pm »
Tylko, ze to co znajduje sie w granulacie tez nie pochodzi z ekologicznych pol.
To jest masowa produkcja na szeroka skale. Ma rosnac szybko, nie chorowac i dawac jak najwieksze plony.
 Nie ma zadnych norm i kontroli w tym kierunku , tak samo jak nikt nie kontroluje co trafia do srodka czyli to czego juz nie mozna wykorzystac dla ludzi jest wykorzystane na pasze i pokarmy dla zwierzat np. resztki z obrobki rzepaku, soi, maki, resztki z fabryk produkujacych soki i dzemy, cukru, piwa, zwiedniete, niewiadomo czy nie splesniale, zakurzone produkty, obierki i ogryzki, resztki lisci, luski, wycisniete owoce i warzywa  itd. cukier dla podniesienia smaku.
Pozniej to jest ladnie mielone, podgrzewane, formowane ,farbowane na zielony kolor (ma sugerowac , ze granulat jest zrobiony z ziol), dodaje sie aromat - zeby zachecic kroliki do zjedzenia tego czegos, probiotyki lub inne leki zeby uszak byl w stanie to strawic . Podczas tych wszystkich procesow gina naturalne witaminy, dodaje sie wiec sztuczne, w za duzej ilosci.
Nie ma tez wymogu zeby producent informowal na opakowaniu o srodkach konserwujacych.
Tu co wchodzi w sklad: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasza_%28rolnictwo%29
i tu ciekawy artykul: http://www.sciaga.pl/tekst/23247-24-charakterystyka_pasz
nie myslcie, ze krolik miniaturowy  jest traktowany lepiej, to zwierzeta uzytkowe sa cenniejsze i z wieksza starannoscia produkuje sie dla nich jedzenie i przeprowadza kontrole .

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1881 dnia: Listopad 21, 2010, 14:23:26 pm »
W sumie nawet jesli ma sie swoj ogrod bez szklarni to jest sie w stanie przetrwać jakoś zimę na warzywkach z ogrodu. tylko trzeba miec dobrze dobrane warzywa i owoce.. jedne wczesne, inne pozne etc..
hihi, ja mam swoj ogrodek, malutki, cokolwiek w nim posadze - dzicz jest chetna "do podzialu", a to ptaki rozdziobia (jak z truskawkami), albo dzikie kroliki zjedza... :)

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1882 dnia: Listopad 21, 2010, 15:08:45 pm »
A mi kurcze nie chodziło do końca ani o granulaty ,a tym bardziej o nazewnictwo itp bo faktem jest,że jak najbardziej popieram całym sercem dietę bez granulatu powiem wam że tekst ,który dała nuna już się tłumaczy i na pewno wiele osób przejrzy na oczy,chodzi mi głównie o to,że jeżeli ktoś ma dostęp w tym wypadku np autorzy miniaturki do tekstów,czy innych ważnych informacji niech dzielą się tym z innymi i jeżeli robią już jakieś oceny  granulatów to niech robią to porządnie nie na zasadzie wklejenia zdjęcia i składu bo to każdy może znaleźć ale ew uzupełnienia i sprostowania dlaczego ich ocena jest taka a nie inna bo nie każdy się na tym zna,szczególnie młodsze osoby a skoro już robi się coś takiego publicznie i chce się dobra uszatych to nie można mieć podejścia ''niech każdy robi jak chce'' bo gdyby nasi forumowicze tak robili to zapewne 95% ludzi nadal by karmiło króliki najgorszym szitem,a jednak nam zależy na dobru uszatych i staramy się nakierowywać nowych właścicieli na odpowiednie informacje ew delikatnie przekonywać.

Dziękuje nuna za tekst myślę ,że już w poniedziałek będę mogła go podać przetłumaczony bo jest bardzo ciekawy,w Niemczech już od 2006 r mówi się o szkodliwości granulatów,nie wiem dlaczego u nas dopiero zainteresowano się tym tematem,nie ma co się oszukiwać my jesteśmy karmieni paskudztwem,ale to co znajduje się w granulatach i z czego to powstaje jest jeszcze gorsze i ma to duży związek z tym ile mamy przypadków umieralności naszych króli z powodu układu pokarmowego i nie tylko.Niestety to co nie idzie już dla ludzi ani dla innych zwierząt to idzie na karmę dla naszych uszatych,nawet moja matula która tłumaczy ten tekst zainteresowała się tym tematem i wyszukuje inne ciekawe informacje na ten temat.Faktem jest też,że nie powinniśmy faszerować naszych króli czymś co jest dla nich bardzo szkodliwe,puchnie im w żołądkach i zapycha je,dodatkowo uszkadzając i wprowadzając w ten sposób niekorzystne bakterie do przewodu pokarmowego.Mamy tyle alternatyw,że granulat nie jest nam potrzebny.Była już mowa o tym ,że przez granulat nasze króle nie trawią zieleniny a także w wielu przypadkach nie chcą jej jeść,niestety dopiero ma wchodzić prawo,że mają być podane wszystkie składniki na opakowaniu,które zostały użyte do produkcji takiego granulatu,póki co nie oszukujmy się ,że producent zawarł rzetelne informacje mimo iż może tak to wyglądać.Nie likwidujmy samych objawów potem faszerując nasze uchole antybiotykami i lekami,tylko likwidujmy przyczynę zmieniając dietę, a aby było sprawiedliwie to dajmy dobry przykład i zacznijmy też od siebie bo ja swoją drogą robię to od wielu lat.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2010, 15:22:53 pm wysłana przez monika.k »
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline n-monika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1175
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.miniaturkabeztajemnic.com
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1883 dnia: Listopad 21, 2010, 15:17:42 pm »
widzę, że ciągle moja osoba nie daje Ci spokoju  :icon_biggrin
Zmieniła świat na lepszy, i odeszła...

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1884 dnia: Listopad 21, 2010, 15:26:18 pm »
Monia wiem co czujesz i że podchodzisz bardzo emocjonalnie,ale ja tez straciłam niedawno swoją kruszynkę, mimo to chcę dobra nie tylko moich króliczków,ale staram się też zmieniać coś na lepsze i pomagać innym mimo ,że nie jest łatwo dlatego czekam na to tłumaczenie i być może niedługo pojawią się jeszcze inne, w końcu mamy działać wspólnie i pomagać sobie nawzajem i mnie np g..wno obchodzi czy potem ktoś będzie to kopiował czy nie mam to gdzieś,ważne aby zmieniać świat na lepsze dla naszych i nie tylko naszych króliczków,bo każde życie jest tak samo cenne i jeżeli możemy zrobić coś do poprawy ich życia to róbmy to wspólnie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2010, 15:30:45 pm wysłana przez monika.k »
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1885 dnia: Listopad 22, 2010, 19:27:35 pm »
Zapraszam do czytania już przetłumaczonego tekstu ,który podała nam Nuka :)

Dlaczego handlowe suche karmy są niezdrowe ??
Ale na to pytanie można by napisać książkę .Poniższa lista ograniczona jest do kilku ważnych punktów.
sucha karma jest bardzo energetyczna przez co króliki są syte na dłuższy czas. Wysoki poziom weglowodanów/skrobi,cukrów/prowadzi do degeneracji. Nie zawsze przypadłości mogą być spostrzegane ale czasami przejawiają sie tylko jako organiczne skutki: nagły zgon, np. zawał serca lub niewydolność wątroby, nerki.
Ponieważ zwierzęta poprzez wysokokaloryczny pokarm najedzone są szybko nie używają poprawnie zębów ,a nie tak jak w diecie naturalnej zajęte są kilka godzin dziennie żuciem. Również trawienie królików jest zaprojektowane na 30-40 porcji dziennie. Jelita królika również jest tak zbudowane, że nowy zjedzony pokarm popycha wcześniej już zjedzony. Jeżeli królik je suche jedzenie bogate energetyczne to jest za szybko najedzony ,to jedzenie zalega zbyt długo w jednym miejscu i może tworzyć niebezpieczne gazy, które mogą powodować silny ból dla królika ,a nawet śmierć z niewydolnością krążenia. Bakterie w jelitach potrzebują określonego środowiska aby żyć i pracować. przez wartość  ziarna PH zmienia sie w jelitach .Dobre bakterie są wypychane przez złe. Ponadto pasożyty jelitowe takie jak :kokcydy i drożdże mogą być śmiertelne, zwłaszcza dla młodych królików i królików chorych ,poprzez bardzo bogatą w skrobie żywność może powodować zapalenie jelit i inne uszkodzenia .Praktycznie do wszystkich gotowych pokarmów dodawane są syntetyczne witaminy i minerały, aminokwasy, przyprawy i wiele innych chemikaliów. Witaminy i składniki mineralne są bardzo często mocno przedawkowane. Powoduje to wiele problemów takich jak odkładanie się minerałów w naczyniach i narządach. Może to doprowadzić do choroby nerek, kamieni w pęcherzu moczowym ,powoduje to silny ból u zwierząt i śmierć .Ponadto króliki, które otrzymały dużo suchej karmy cierpią głównie w ramach odwodnienia, które sprzyja chorobie nerek i pęcherza. I wreszcie sucha karma jest zwykle tym co pozostało z innych produkcji i dlatego jest często złej jakości i można znaleźć w niej można również mole /nawet w tych drogich/.
Jeżeli chcesz nadal karmić swoje zwierzątko i  zrobić cos dla nich dobrego to odstawiaj suchą karmę powoli. Aby to zrobić ,należy dawać suchej karmy każdego dnia coraz mniej ,aż nic nie będzie w misce. Odbywa się to powoli ze względu na florę bakteryjną, która nie może zmienić sie gwałtownie z dnia na dzien. U młodych królików można to zrobić szybciej ponieważ flora jelitowa jest jeszcze w trakcie budowy i adaptacji. Poza tym one nie za długo suchą karmę otrzymywały.
Dlaczego nie karmimy granulatem???
Granulaty są bardzo suche i pęcznieją. Granulaty puchną po zjedzeniu bardzo silnie ,a tym samym pomnażają swoją objętość. Prowadzi to do wielu problemów. Niebezpieczeństwo jest tak wielkie, że królik pochłania zbyt dużo żywności i żołądek jest przeciążony wraz ze wzrostem objętości aż po wzdęcia. I oczywiście skądś ta dodatkowa wielkość musi pochodzić, która jest powodowane przez granulki - wycofywaniem wody z organizmu. W związku z tym ich pęcznienie i wysoka energia składników granulatu sprawiają, że królik jest bardzo zmęczony wiec zjada mniej posiłków ,co oznacza, że jedzenie w jelitach jest dalej gorzej transportowane co może doprowadzić do śmiertelnych obrzęków .Granulat przechodzi do błony śluzowej nasącza się, podwaja objętość i ze względu na przyczepność zatrzymuje sie w tchawicy, zatyka i nie może ani przejść dalej ani sie cofnąć brak dostępu powietrza i króliki są tłumione w agonii. Pozostałości nie strawionego pokarmu mogą doprowadzać do powstawania zatorów
Granulat zawiera składniki szkodliwe i niekontrolowane dla zdrowia.
Granulat zawiera zazwyczaj różnego rodzaju odpady z innych produkcji, takich jak pieczywo i otręby, odpady z produkcji mąki/,miazga/pozostałości z produkcji soków/,melasy /odpady z produkcji cukrów/ często różnego rodzaju składniki niewiadomego pochodzenia również produkty uboczne. jako spoiwo jest tania ,ale złej jakości pszenica. Te materiały odpadowe  są dobrze wykorzystywane ,nie jest tp złe ,ale niestety nie nadają sie do produkcji pasz zwierzęcych. W wielu miejscach można mieć pewność ,że zepsute towary są przetwarzane dalej. I jak widać z powyższej listy powinny iść do ziemi, nawet nie nadają się na granulat. Co więcej właściciel nie ma wiedzy, że mogą znaleźć sie w granulacie materiały niebezpieczne, jest również możliwe że mielone są ziarna wraz ze zgniłymi martwymi myszami.
Granulat jest podgrzewany do wysokiej temperatury tłoczenia- w ten sposób tracą wszystkie witaminy. Dlatego witaminy zostaną potem dodane w syntetycznej formie i niezwykle przedawkowane. Wiele witamin przedawkowanych jest niebezpieczne i powodować może trwałe uszkodzenia takie jak np witamina D3 z podejrzeniem uszkodzenia nerek za ,które jest odpowiedzialna. Często są dodawane aromaty smakowe wiec króliki chętnie zjadają granulki. Takie dodatki nie muszą być deklarowane na opakowaniu w paszach dla zwierząt. Niektórzy producenci żywności dodają nawet do pożywienia leki takie jak np przeciw kokcydiozie.

Tłumaczenie : M.B

Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1886 dnia: Listopad 22, 2010, 19:32:38 pm »
Takie tlumaczenia powinny sie czesciej pojawiac i co wiecej bys wyroznione. Monika albo ktos inny, dajcie to moze w odzielny temat przyklejony?

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1887 dnia: Listopad 22, 2010, 19:41:48 pm »
Kochani obiecuje,że będą kolejne tłumaczenia zagranicznych artykułów,a ten jeśli można proszę o przeniesienie aby był bardziej widoczny jeżeli istnieje taka możliwość skoro dziewczyny tak uważają :) miło mi i mojej mamie,że praca nie poszła na marne :)
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1888 dnia: Listopad 22, 2010, 19:54:39 pm »
Kochani obiecuje,że będą kolejne tłumaczenia zagranicznych artykułów,a ten jeśli można proszę o przeniesienie aby był bardziej widoczny jeżeli istnieje taka możliwość skoro dziewczyny tak uważają :) miło mi i mojej mamie,że praca nie poszła na marne :)
ja zalozylam strone o krolikach domowych po szwedzku i niedlugo wlasnie chce artykul o tym napisac, bo tutaj w 99,9% to granulat jest super wg Szwedow i nie rozumieja ze mozna karmic bardzije naturalnie

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1889 dnia: Listopad 22, 2010, 20:05:58 pm »
Każdemu nie ważne zwierzęciu czy człowiekowi naturalnie oznacza lepiej :) więc super ,że chcesz wkładać swój czas w to i troszkę ich uświadamiać.
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1890 dnia: Listopad 22, 2010, 20:12:28 pm »
Każdemu nie ważne zwierzęciu czy człowiekowi naturalnie oznacza lepiej :) więc super ,że chcesz wkładać swój czas w to i troszkę ich uświadamiać.
Tak ale to jak grochem o sciane... ich kroliki - i moj widac tez bo jest ze szwecji - nie nadaja sie do diety bez granulatu. wg nich to krolik nie da rady bez granulatu, traci wage, mizernieje.. tylko ze moj jakos sie ma swietnie bez granulatu :zakochany:

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1891 dnia: Listopad 22, 2010, 21:30:10 pm »
Monika dzieki za tłumaczenie, skopiowałam je i umieściłam w dziale Literatura i media jako temat przyklejony. Jak bedziesz miala więcej to daj znać. :)

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline Nekierta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 374
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1892 dnia: Listopad 22, 2010, 21:35:52 pm »
A ja się zastanawiam co do tego granulatu i diety bez niego...
W końcu nie każdego stać, żeby kupować warzywa co chwilę dla królika. A wiadomo, że potrzeba ich trochę. Mieszanki są niezdrowe, więc pozostaje granulat. I co taka osoba ma sobie myśleć czytając o tych wszystkich minusach granulatu? :/ Ja jestem w takiej sytuacji i już powoli się gubię..


zabir

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1893 dnia: Listopad 22, 2010, 21:39:50 pm »
Niekierka, jak nie możesz sobie pozwolić, to po co się tym stresować i robić niepotrzebne wyrzuty sumienia.
Sama dieta bezgranulatowa to tez nie jest takie "hop siup" i już podajemy warzywa, nierozsądne podawanie warzyw może zaszkodzić podobnie jak granulat, jedynaą zaletą wtedy jest to że przy warzywach łatwiej jest opanować np wzdęcia itp.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1894 dnia: Listopad 22, 2010, 21:41:39 pm »
Przetłumaczony tekst jest ciekawy, daje do myślenia.
Tylko ja się ciągle zastanawiam co jest bardziej szkodliwe - sztuczny, przemielony i uformowany granulat, czy warzywa nafaszerowane chemikaliami...?
Mi osobiście weterynarz polecał żeby nie dawać królikowi sałaty, bo jest pełna ołowiu... I co tu robić?  :nie_wiem

zabir

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1895 dnia: Listopad 22, 2010, 21:44:59 pm »
Sałata nie jest polecana, bo powoduje wzdecia (oprócz dużej "absorpcji" ołowi)i sałaty nie podawac, ale są inne warzywa, które pochłaniaja mniej chemii z zewnątrz.

Jeszcze jakby ktoś chciał popatrzeć na to jak wygląda granulat, gdy już nie jest granulką... http://www.miniaturkabeztajemnic.com/granulatvswarzywa.html

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1896 dnia: Listopad 23, 2010, 02:44:42 am »
dzieki monika.k za tlumaczenie.
mnie zastanawia cos innego. skoro ten granulat powoduje takie pecznienie i lichowieco jeszcze, to jak to jest mozliwe ze kroliki po zjedzeniu granulatu dalej sa glodne? przeciez to jeden w jeden powinny byc chore, miec wzdecia itd itp...
czy czasem i tu ten diabel nie tkwi w szczegolach - a konkretnie tu w dawkach?

zmielone zdechle myszy mnie ruszaja... aczkolwiek chyba zaczyna u mnie dzialac mechanizm wypierania i przestaje wierzyc ze to moze byc prawda ... :/

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1897 dnia: Listopad 23, 2010, 10:21:48 am »
W jelitach jest troche mniej wilgoci niz w tej eksperymentalnej szklance dlatego pecznienie nastepuje wolniej . Zdrowy krolik daje sobie mimo wszystko rade z przesuwaniem i trawieniem tak duzej tresci pokarmowej, ale bywa tez tak, ze sie zatyka, ma zatwardzenie, dostaje zapalenia jelit czy wrecz pekniecia, perforacji jelit. Wszystko to idzie na karb linienia ( przewaznie), a nie niewlasciwej, zapychajacej uklad pokarmowy diety.
W zeszlym roku odeszlo mase krolikow, to byl czarny rok w historii tego forum, przepraszam, ze to pisze , ale wielu zgonow mozna bylo uniknac :(

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1898 dnia: Listopad 23, 2010, 11:24:53 am »
Nuna ja pytalam jakis czas temu na mail (ale nie dostalam odp, pewnie zajeci jestescie  :diabelek) jak przekonac tych co mowia ze kroliki na agility i do rozrodu nie daja rady bez granulatui?

Nuna

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1899 dnia: Listopad 23, 2010, 11:38:22 am »
Gdybym znala odpowiedz na to pytanie nie bylo by tu tej dyskusji :)
Tym krolikom, ktore potrzebuja wiecej kalorii wystarczy podac wieksza ilosc warzyw korzeniowych oraz nasiona traw i ziol ,dwa razy w tygodniu pestki slonecznika i dyni.
Najlepsza moim zdaniem jest dieta ad libitum bo uszak sam wybiera to co jest mu w danym momencie potrzebne, ale jest jeden minus tej diety w porze zimowej - koszty.