Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1042456 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

stokrotka.af

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1380 dnia: Marzec 03, 2010, 12:32:36 pm »
ja właśnie wczoraj nabyłam ten Frykas Animalsa, ale moja Zuza w ogóle go nie tknęła, wyrzuca z miseczki :>  na co dzień dostaje mieszankę ze sklepu zoologicznego-bez nazwy w przezroczystym woreczku-jest tam kukurydza , słonecznik, orzeszki, pestki dyni, jakieś zboża (wybaczcie nie znam się na tym), i witaminy w postaci granulatu lub kolorowych chrupek(notabene też ich nie je :(  ), ma też wapienko i kolby warzywne , które uwielbia.

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1381 dnia: Marzec 03, 2010, 12:35:39 pm »
Jej stokrotka, mieszanki są niezdrowa :( Spróbuj królinkę przestawić na dobry granulat, wyrzuć kostkę wapienną i kolby - one tylko szkodzą.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Offline n-monika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1175
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.miniaturkabeztajemnic.com
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1382 dnia: Marzec 03, 2010, 13:03:19 pm »
Ja po śmierci Miszelki, zdecydowałam, wiecej nie podawac sztucznego jedzenia. Teraz tylko siano, suszki i świeże warzywa. Siano w jelitach przepycha pokarm dalej, natomiast granulat i inne mieszanki, spowalniaja ten ruch i królik sie przytyka. Oczywiście to jest indywidualna decyzja każdego opiekuna.
Zmieniła świat na lepszy, i odeszła...

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1383 dnia: Marzec 03, 2010, 13:30:43 pm »
Cytat: "n-monika"
Teraz tylko siano, suszki i świeże warzywa. Siano w jelitach przepycha pokarm dalej, natomiast granulat i inne mieszanki, spowalniaja ten ruch i królik sie przytyka. Oczywiście to jest indywidualna decyzja każdego opiekuna.


coraz więcej osób zaczyna karmić w ten sposób. Ja natomiast, odkąd zdobyłam się na przestawienie Muńka na dietę bezgranulatową, zastanawiam się dlaczego wszędzie granulat jest tak propagowany. Było mi ciężko podjąć taką decyzję, ponieważ "wychowana" na forach robiłam tak jak każdy. 2 lata temu po zarejestrowaniu się na fora królicze byłam święcie przekonana, że granulat TRZEBA podawać bo tak wszyscy mówili. Potem ja polecałam innym i tak granulat stał się/jest podstawowym pokarmem. Dopiero teraz widzę wypowiedzi, że to tylko wygoda dla opiekunów. Wcześniej nikt tak nie mówił. To taka poczta pantoflowa - jak padło pytanie jak żywić królika każdy odpowiadał granulat, sianko, warzywka, suszki...nikt nie wspomniał, ze granulat jest zbędny. Jak nie zapytano o diete bezgranulatową to nikt o niej nie wspomniał oprócz nuny

nawet na dobrych króliczych stronach granulat jest polecany - tu cytat z www.króliki.net Królicza dieta to przede wszystkim dobrej jakości siano, granulat, zielenina oraz woda.

zgadzam się z tym, ze to indywidualna sprawa dla każdego opiekuna, ale moim zdaniem polecanie granulatów bez wspomnienia o tym, ze jest on całkowicie zbędny, jest nierzetelną informacją powielaną przez kolejne "pokolenia" forumowiczów

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1384 dnia: Marzec 03, 2010, 13:45:09 pm »
Tylko,że czasami zależy od królika.U mnie dla przykładu Baruś sam z siebie wcale za granulatem nie jest,ale lubi generalnie świeżą zieleninę,warzywa i to mu wystarcza,granulat skubnie w ostatniej kolejności,natomiast bracia,u poprzedniej właścicielki żywieni odpadkami z kuchni,w najlepszym razie(ale tu wątpię)mieszanką made in Rossmann granulat(zwłaszcza CC)uwielbiają,suszki też,natomiast zielenina i wszystkie warzywa są bee(nie tkną za żadne skarby) i jak im nie dam granulatu,to wylezą z zagrody(jeden podnosi bok,a drugi wychodzi),w poszukiwaniu granulatu rozsadzą mi pokój,a przynajmniej dobiorą mi się do miodu,tak że w ich przypadku jestem zmuszona niestety.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1385 dnia: Marzec 03, 2010, 13:50:01 pm »
ależ oczywiście, ze zależy od królika, z tym się zgodzę w 100%. Każdy zna swojego króla i jego upodobania kulinarne i przecież jeśli ma króla niejedzącego zielska to go nie zagłodzi tylko dlatego, że granulat jest bee. Ja mówię tylko o tym, ze promowanie granulatu jako jednego z głównych składników diety, w moim mniemaniu, jest nierzetelne. Mnóstwo króli może żywić się samym zielskiem bez rewolucji żołądkowych itp (bo wiem, ze niektóre nie za dobrze taka diete tolerują), ale i tak dostaja granulat bo ich opiekunowie myślą, że tak trzeba...je też tak myślałam.
Muniek też uwielbiała CC ale żyje bez niego i chyba już nawet o nim zapomniała.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1386 dnia: Marzec 03, 2010, 13:54:06 pm »
I tu się z Tobą zgadzam (sama chciałabym,aby bracia sobie darowali ten granulat,ale oni od 1/2 roku mają moje rady pod ogonem).

Offline n-monika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1175
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.miniaturkabeztajemnic.com
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1387 dnia: Marzec 03, 2010, 14:53:35 pm »
ale oni od 1/2 roku mają moje rady pod ogonem). dobry tekst  :diabelek
Gdybym moim postawiła miskę z granulatem i miskę z warzywami, myślę, że na 95% wybrali by granulat. Na szczęście ja o tym decyduje i  mogą zapomnieć o granulacie.
Zmieniła świat na lepszy, i odeszła...

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1388 dnia: Marzec 03, 2010, 15:21:23 pm »
Cytat: "alana"
Cytat: "n-monika"
Teraz tylko siano, suszki i świeże warzywa. Siano w jelitach przepycha pokarm dalej, natomiast granulat i inne mieszanki, spowalniaja ten ruch i królik sie przytyka. Oczywiście to jest indywidualna decyzja każdego opiekuna.


coraz więcej osób zaczyna karmić w ten sposób. Ja natomiast, odkąd zdobyłam się na przestawienie Muńka na dietę bezgranulatową, zastanawiam się dlaczego wszędzie granulat jest tak propagowany. Było mi ciężko podjąć taką decyzję, ponieważ "wychowana" na forach robiłam tak jak każdy. 2 lata temu po zarejestrowaniu się na fora królicze byłam święcie przekonana, że granulat TRZEBA podawać bo tak wszyscy mówili. Potem ja polecałam innym i tak granulat stał się/jest podstawowym pokarmem. Dopiero teraz widzę wypowiedzi, że to tylko wygoda dla opiekunów. Wcześniej nikt tak nie mówił. To taka poczta pantoflowa - jak padło pytanie jak żywić królika każdy odpowiadał granulat, sianko, warzywka, suszki...nikt nie wspomniał, ze granulat jest zbędny. Jak nie zapytano o diete bezgranulatową to nikt o niej nie wspomniał oprócz nuny

nawet na dobrych króliczych stronach granulat jest polecany - tu cytat z www.króliki.net Królicza dieta to przede wszystkim dobrej jakości siano, granulat, zielenina oraz woda.

zgadzam się z tym, ze to indywidualna sprawa dla każdego opiekuna, ale moim zdaniem polecanie granulatów bez wspomnienia o tym, ze jest on całkowicie zbędny, jest nierzetelną informacją powielaną przez kolejne "pokolenia" forumowiczów


Zgadzam się z Tobą w 100%. Ja niestety ze względu na to że długo pracuję i jeszcze dojeżdżam do pracy muszę korzystać z granulatu (wiem, że to moja wygoda). Gdybym chciała nie korzystać z granulatu to przygotowywanie posiłków Groszkowi zabierałoby mi więcej czasu niż teraz. Dlatego z własnej wygody, a pewnie i lenistwa korzystam z granulatu. Jednak również uważam, że należy edukować, że granulat nie jest niezbędny, a jest jedynie dodatkiem do diety i jest to decyzja opiekuna. Nie można negować tego, że ktoś podaje granulat jak i tego że ktoś go nie podaje.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1389 dnia: Marzec 03, 2010, 15:27:18 pm »
Ech a co ja mam zrobić :( Rudi granulatu jeść nie musi jeść ale Kulek nie je w ogóle sianko i suszków :( Tak bym chciała przestać mu dawać granulat ale się nie da......... :(  :(

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1390 dnia: Marzec 03, 2010, 19:56:09 pm »
Ja myślę, że niech lepiej ten granulat będzie reklamowany, jeśli ktoś będzie się interesował , to sam dojdzie do tego,że można przejść na dietę bez ganulatu.  A ważniejsze jest to,aby ludzie z mieszanek przeszli  na granulat, bo jak wiemy większość podaje niezdrowe mieszanki, i Oni nawet nie wierzą w to,że można było by tego nie podawać.  Więc uważam - lepiej rozpromować granulat, a każdy właściciel zainteresowany  prawidłową dietą króliczą,sam dojdzie do tego, co chce.
SylwiaG

Bella

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1391 dnia: Marzec 03, 2010, 20:13:21 pm »
SylwiaG, owszem masz rację. Jak odpowiada się komuś (np. na zapytaju), który pisze, że daje królikowi mieszanki to lepiej promować granulat. Jeżeli zaś ktoś tu na forum zapyta się co podawać królikowi do jedzenia to lepiej polecić mu dietę bezgranulatową.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1392 dnia: Marzec 03, 2010, 23:17:04 pm »
to, ze granulat jest lepszy od mieszanki nie podlega dyskusji ani wątpliwości

Cytat: "sylwiaG"
każdy właściciel zainteresowany  prawidłową dietą króliczą,sam dojdzie do tego, co chce.
- ja uważam się za takiego właśnie opiekuna, zainteresowanego prawidłową dietą króliczą, ale dojście do tego, że nie do końca dobrze (tzn. można lepiej) żywię Muńka zajęło mi 2 lata.
Nikogo nie chcę przekonywać do swoich racji, każdy postępuje tak jak uznaje za słuszne...chodzi tylko o to, aby informować o takich możliwościach, a nie powielać nie do końca prawdziwe rzeczy.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1393 dnia: Marzec 04, 2010, 11:31:09 am »
Jednak dobry granulat w normalnych ilościach nie zaszkodzi królikom i jakby, jest częścią ich diety , więc myślę,ze na początek jednak jepiej byc za granulatem. jak wiemy tez przejście na dietę bezgranulatową nie jest proste, tym bardziej dla zwykłego laika, może się to skonczyć tragicznie dla króliczka. więc wszystko powoli,może dojdziemy kiedy do tego, że ludzi będą mieli większą wiedzę na ten temat. na razie są na poziomie zera i trzeba im uświadamiać powoli, bo większość z nich jest 'najmądrzejsza'
SylwiaG

Króliccka

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1394 dnia: Marzec 04, 2010, 16:46:52 pm »
Myślicie, że Cuni Crispy Versele-Lagi jest ok? Właśnie go kupiłam, bo nie starczyło mi na Cuni Complete.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1395 dnia: Marzec 04, 2010, 19:19:25 pm »
Króliccka,  to jest mieszanka, a powinno się dawać granulat. Poczytaj dlaczego na www.miniaturkabeztajemnic.com (i tak to co wybrałaś,jest lepsze od tych sklepowych..Np coś ze ze strony www.swiatkrolika.eu tam są same ''zdrowe'' . Np Cuni Pro, nie jest drogie, nie wiem czy Twoje króle są wybredne,jesli tak to mogą go nie jeść .
SylwiaG

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1396 dnia: Marzec 04, 2010, 20:04:19 pm »
A czy dieta bez granulatu rzeczywiście wychodzi zdrowiej? Nie mam swojego ogródka ani działki, a jedząc warzywa kupione w markecie czuje się jakbym jadła plastik, mój królas na zieleninkę i warzywa jakoś specjalnie się nie rzuca i je jej mało. Wiem że np pomidory są uprawiane na słomie z dużą ilością sztucznych nawozów. Z brokułami, natką, koperkiem itp może być podobnie, dlatego ja mam wątpliwości czy to jest dla niego zdrowie i ma jakieś wartości odżywcze. Kiedyś przywiozłam ze wsi ususzone gałązki z liśćmi, ususzoną marchewkę i pietruszkę z działki, to Milo tak to wcinał jakby nic nie jadł przez tydzień. Ja się mu nie dziwię bo przyjeżdżając na wieś do babci w końcu czuje jak smakuje prawdziwy pomidor (zrywam je z krzaka i jem jak jabłka takie są pyszne) i ogórek.

panimama

  • Gość
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1397 dnia: Marzec 05, 2010, 10:03:38 am »
ja zasadziłam i postawiłam na oknie koperek ,pietruszkę i rzeżuchę .A co do warzyw to Borys też nie rzuca się na nie specjalnie.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1398 dnia: Marzec 05, 2010, 15:01:20 pm »
ja nie mam kompletnie rąk do sadzenia ..  Jak cos posadzę, nawet bazylię koper czy rzeżuchę  to albo zgnije,albo w ogóle nie rośnie ... :oh:
SylwiaG

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #1399 dnia: Marzec 05, 2010, 15:48:58 pm »
Cytat: "Wataha"
A czy dieta bez granulatu rzeczywiście wychodzi zdrowiej? Nie mam swojego ogródka ani działki, a jedząc warzywa kupione w markecie czuje się jakbym jadła plastik, mój królas na zieleninkę i warzywa jakoś specjalnie się nie rzuca i je jej mało. Wiem że np pomidory są uprawiane na słomie z dużą ilością sztucznych nawozów. Z brokułami, natką, koperkiem itp może być podobnie, dlatego ja mam wątpliwości czy to jest dla niego zdrowie i ma jakieś wartości odżywcze.


a myślisz, ze to co wchodzi w skład granulatu jest uprawiane w gospodarstwach ekologicznych ?? :P Nie dość, ze zrobione są z dokładnie tych samych warzyw to przypuszczam, że jeszcze z odpadków, które pozostały po produkcji czegoś innego. Ale nie chodzi tylko o to czy warzywa w sklepach są wartościowe i zdrowsze od granulatu (choć są już sklepy z żywnością ekologiczną), ale o to jaki wpływ ma granulat na zęby i ogólnie układ pokarmowy - i tu można poczytać http://www.miniaturkabeztajemnic.com/granulat.html

[ Dodano: Pią Mar 05, 2010 3:57 pm ]
Znalazłam wypowiedź nuny z forum Kaziora, po której tak bardzo zaczęłam się zastanawiać nad rezygnacją z granulatu. Na prawdę ta decyzja nie należała do łatwych, ponieważ byłam przekonana, ze granulat jest niezbędny. Pogrubiłam ten tekst, który tak duzo dał mi do myślenia - pamiętacie wszyscy rok 2009 kiedy nie było miesiąca, zeby temat Tęczowego Mostu nie zapełniał się nowymi wpisami...
 
Cytat: "nuna"
Granulat zawiera skladniki ktorych nie powinno byc w diecie krolika( cukier, zboza, nasiona roslin straczkowych, rozne odpady).
-Nie zawiera wody, a kroliki najwiecej wody pobieraja wraz z pozywieniem.
- Poza tym pecznieje w zoladku i dlatego moze byc powodem zatorow, uszkodzenia scian zoladka itd.
-Zawiera za duzo sztucznych witamin, mikroelementow i wogole kalorii- krolik wiekszosc wit. wytwarza sam, a jego uklad pokarmowy jest nastawiony na pobieranie pokarmu niskokalorycznego.
- zdarzaja sie zadlawienia granulatami
-zaburza flore bakteryjna krolika
-jest przyczyna wadliwego zgryzu i ropni
- jest przyczyna otluszczenia watroby
I ostatni argument dlugosc zycia krolikow chowanych bezgranulatowo jest wyzsza, zachorowalnosc nizsza. Mam porownanie bo biore czynny udzial na polskich forach i na niemieckich. Na tych drugich krolik 12 letni to norma, u nas jest tak duza smiertelnosc i zachorowalnosc( ukl. pokarmowy, zeby, cukrzyca, ukl. moczowy). Szczegolnie teraz w okresie jesienno zimowym Sad